بهترین جایگاه تلویزیون در پذیرایی کجاست؟

بهترین جایگاه تلویزیون در پذیرایی کجاست؟
زمان مطالعه: 5 دقیقه
تحریریه بُلج
چهارشنبه 28 دی 1401

برای نصب تلویزیون در خانه، دو راه پیش روی شماست! یکی نصب تلویزیون روی دیوار و یکی قرارگیری تلویزیون روی میز. اما سوالی که برای بیشتر افراد مطرح می‌شود این است که بهترین مکان برای تلویزیون در خانه کجاست؟ از لحاظ طراحی داخلی، تعیین محل قرارگیری تلویزیون، یکی از مراحل سخت و حساس محسوب می‌شود. انتخاب بهترین جایگاه تلویزیون در پذیرایی و تناسب آن با دکوراسیون داخلی، به کمی سلیقه و توجه نیاز دارد. اگر می‌خواهید لحظات دلنشینی را در  اتاق نشیمن و در کنار اعضای خانواده و مهمانان خود سپری کنید، این مقاله در خصوص چیدمان مبل و تلویزیون در پذیرایی را از دست ندهید.

فاصله ایده آل بیننده با تلویزیون؛ چیدمان مبل و تلویزیون در پذیرایی

برای تعیین بهترین مکان تلویزیون، باید فاصله مبلمان خود را نسبت به بزرگی صفحه نمایش تلویزیون محاسبه کنید. اگر فاصله تلویزیون نسبت‌ به مبلمان و فضای نشیمن بسیار کم باشد، سبب خسته شدن بیننده می‌شود. در واقع فاصله ایده‌آل میز تلویزیون با بیننده باید به‌گونه‌ای باشد که به چشمان آسیبی وارد نکند. وقتی صحبت از فاصله ایده‌آل بیننده نسبت به تلویزیون می‌شود، جدول زیر برای انتخاب بهتر چیدمان مبل و تلویزیون در پذیرایی به شما کمک می‌کند. این جدول بر اساس پارامترهای مختلفی فاصله استانداردی را برای شما تعیین کرده است:

فاصله ایده آل بیننده با تلویزیون؛ چیدمان مبل و تلویزیون در پذیرایی

هما‌نطور که در جدول فوق مشاهده کردید، وقتی در مورد فاصله بیننده با تلویزیون صحبت می‌شود، علاوه‌بر اندازه صفحه نمایش، توصیه می‌شود که وضوح تصویر را نیز باید در نظر گرفت.

فاصله ایده آل بیننده با تلویزیون؛ چیدمان مبل و تلویزیون در پذیرایی

جانمایی تلویزیون در نقاط پر رفت و آمد ممنوع

طراحان داخلی توصیه می‌کنند که جانمایی تلویزیون در منزل را برای مناطق شلوغ و پر رفت‌وآمد در نظر نگیرید. اگر برای نصب تلویزیون، از میز تلویزیون ام دی اف، شیشه‌ای و چوبی استفاده می‌کنید، بهتر است آن را در مکان خلوت و کم رفت‌وآمد قرار دهید. به‌همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم تا حد امکان، تلویزیون را کنار در ورودی خانه و آشپزخانه قرار ندهید. در‌این‌صورت آرامش بیشتری خواهید داشت و فضای مناسبی برای تماشای تلویزیون نیز فراهم خواهد شد.

جای تلویزیون در پذیرایی مستطیل شکل؛ انتخاب فضایی در زاویه مستقیم با مبلمان

تلویزیون نقطه کانونی خانه است؛ بنابراین بهتر است در جایی قرار گیرد که از همه نقاط خانه دید داشته باشد. مبل‌ها و صندلی‌ها نباید پشت به تلویزیون چیده شوند. بهترین حالت برای تماشای تلویزیون، زاویه مستقیم است. به‌همین دلیل پیشنهاد می‌شود مبلمان را به‌همراه میز جلو مبلی مدرن یا کلاسیک خود، روبه‌روی تلویزیون بچینید. به‌عنوان مثال جای تلویزیون در پذیرایی مستطیل شکل، بهتر است در عرض سالن باشد تا دید کاملی از همه نقاط داشته باشد.

جای تلویزیون در پذیرایی مستطیل شکل؛ انتخاب فضایی در زاویه مستقیم با مبلمان

بهترین جای تلویزیون در خانه های کوچک؛ نصب تلویزیون روی دیوار

اگر خانه‌ای با متراژ کم به داشتن تلویزیون‌های بزرگ تمایل دارید، بهترین جانمایی تلویزیون در منزل شما، نصب آن روی دیوار است. در این‌صورت به‌راحتی می‌توانید بهترین ایده‌ها را برای چیدمان مبلمان و میز عسلی جدید خود در فضا پیاده کنید. این ایده برای آپارتمان‌ها و منازلی با متراژ بزرگ نیز قابل اجرا بوده و انتخابی بی‌نظیر به‌شمار می‌رود. 
برای انتخاب و به‌کار بردن این ایده توصیه می‌شود به‌منظور جذاب‌تر کردن فضا، اطراف تلویزیون را با قفسه و شلف‌های دیواری دیزاین کنید. گلدان‌‌های کوچک، کتابخانه و جعبه‌های دکوری نیز اکسسوری‌های فوق‌العاده‌ای برای به‌کار بردن در اطراف تلویزیون هستند.

بهترین جای تلویزیون در خانه های کوچک؛ نصب تلویزیون روی دیوار

اشتباه رایج چیدمان تلویزیون در خانه ایرانی؛ قرار دادن در معرض منبع نور

یکی از اشتباهات رایج در انتخاب بهترین مکان تلویزیون، گذاشتن آن جلو یا پشت به پنجره است. زمانی که میز تلویزیون پشت به پنجره قرار می‌گیرد، نور ورودی از پنجره، سایه‌ای روی صفحه آن ایجاد می‌کند. در نتیجه این نور باعث می‌شود صفحه نمایش را تار ببینید. هم‌چنین گذاشتن تلویزیون جلوی پنجره به دلیل ضد‌نور بودن سبب تاریک شدن صفحه تلویزیون و اذیت شدن چشم شما با نور مستقیم می‌شود. در‌صورتی‌که به‌دلیل کمبود فضا، مجبور به قرار دادن تلویزیون جلوی پنجره هستید، توصیه می‌شود از پرده‌های ضخیم استفاده کنید تا مانع از عبور نور به داخل منزل شوید.

اشتباه رایج چیدمان تلویزیون در خانه ایرانی؛ قرار دادن در معرض منبع نور

محل قرارگیری تلویزیون در فنگ شویی؛ قرار دادن تلویزیون در اتاق خواب ممنوع

طبق اصول فنگ شویی، اگر تلویزیون در جای مناسبی نباشد، انرژی مثبت فضا را کاهش می‌دهد. از نظر فنگ شویی جایگاه تلویزیون در پذیرایی باید به‌گونه‌ای باشد که باعث افزایش انرژی مثبت در فضا، رفتار و سلامت افراد شود. از این رو قرار دادن تلویزیون در گوشه دنجی از خانه، بهترین انتخاب بر اساس قوانین فنگ شویی است.

برخی افراد تمایل دارند برای گذراندن اوقات فراغت خود، در اتاق خواب نیز یک تلویزیون قرار دهند. دراین‌صورت رنگ میز تلویزیون را با سرویس خواب اتاق، هم‌چون میزهای پاتختی و تخت‌خواب ست می‌کنند. برای اینکه بدانید رنگ میز تلویزیون با چی ست میشه، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله از مجله بلج را با دقت مطالعه کنید.

البته از نظر قوانین فنگ شویی، یکی از فضاهای مهم ما در خانه که مکان خوبی برای قرار دادن لوازم الکترونیکی نیست، اتاق‌خواب است. اتاق‌خواب در اصل باید یک پناهگاه آرامش‌بخش و مثبت باشد. انتشار انرژی از طریق دستگاه‌های الکترونیکی در خواب افراد اختلال ایجاد می‌کند.

محل قرارگیری تلویزیون در فنگ شویی؛ گوشه دنجی از خانه

قرار دادن تلویزیون کنار منبع گرمایشی را از ذهنتان دور کنید!

از قرار دادن میز تلویزیون در جلوی رادیاتور، شوفاژ و بالای شومینه صرف نظر کنید. قرارگیری تلویزیون بالای شومینه یا کنار یک منبع گرمایشی، بنا‌به دلایل الکترونیکی و آسیب‌هایی که ممکن است به تلویزیون وارد شود، گزینه مناسبی نخواهد بود.

وقتی که هوا رو به سردی می‌رود، بیشتر افراد تصور می‌کنند بهترین مکان برای تلویزیون کنار شومینه است. در‌صورتی‌که علاوه‌بر دلایل الکترونیکی، فاصله‌ کمی که بین بیننده و تلویزیون ایجاد می‌شود، ممکن است به سلامت بینایی فرد آسیب برساند.

اگر هم‌چنان مجبور به نصب تلویزیون روی شومینه هستید، سعی کنید ساختار شومینه خود را بسیار ساده و نزدیک به زمین در نظر بگیرید. در‌این‌صورت تلویزیون در ارتفاع استاندارد و بهتری قرار خواهد گرفت.

قرار دادن تلویزیون کنار منبع گرمایشی ممنوع

بلج؛ تولید کننده و عرضه‌کننده میز تلویزیون‌های مدرن و لاکچری

در این مقاله به بهترین جایگاه تلویزیون در فضاهای مختلف خانه پرداختیم. برای یافتن بهترین مکان برای تلویزیون در اتاق نشیمن و پذیرایی، علاوه‌بر موقعیت قرارگیری تلویزیون، باید محیط اطراف را نیز به‌ درستی آنالیز کنید. محل قرارگیری تلویزیون به عواملی مانند اندازه، کیفیت تلویزیون و فاصله آن از بینندگان بستگی دارد و در شرایط مختلف متفاوت است. پس با خلاقیت خود بهترین فضا را برای نصب تلویزیون انتخاب کنید.

خرید اقساطی انواع میز تلویزیون مدرن جدید

امیدواریم با مطالعه این مطلب، توانسته باشید بهترین جایگاه تلویزیون در پذیرایی و اتاق نشیمن را در خانه خود بیابید و از تماشای آن لذت ببرید.

چنانچه نیاز به خرید میز تلویزیون در مدل‌های جدید و مدرن نیز داشتید، پیشنهاد می‌کنیم سری به فروشگاه سایت بلج بزنید. بلج یکی از شناخته‌شده‌ترین تولیدکنندگان وسایل چوبی و دکوراسیون منزل در ایران است که محصولاتی با‌کیفیت و مرغوب را به بازار عرضه می‌کند. هم‌چنین سایت فروشگاهی بلج بدون واسطه و به‌صورت مستقیم، انواع وسایل چوبی مانند میز تلویزیون را با قیمت تولیدی به‌فروش می‌رساند.

4
0
0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
  • بله
  • خیر

درود بر شما! خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با
دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌
خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

دیدگاه شما

سؤالی دارید ؟ 53138 021

^