راهنمای انتخاب ارتفاع مناسب میز ناهارخوری

ارتفاع میز ناهار خوری استاندارد؛ ۷۰ الی ۸۰ سانتی‌متر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
تحریریه بُلج
جمعه 25 خرداد 1403

برای خرید میز ناهارخوری مناسب باید علاوه‌بر زیبایی، به استاندارد بودن ابعاد و ارتفاع آن نیز توجه کرد. همچنین ارتفاع صندلی‌های میز ناهارخوری از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چراکه باید ارتفاع نشیمن صندلی تا کف و همچنین سطح میز استاندارد باشد تا هنگام صرف غذا بدن افراد در وضعیتی مناسب قرار بگیرد. در این مقاله ابتدا به بررسی ابعاد و  ارتفاع میز ناهار خوری و صندلی‌های استاندارد آن می‌پردازیم و سپس ابعاد مناسب میزناهارخوری‌های چند نفره را به شما اطلاع می‌دهیم.

اصول ارتفاع میز ناهارخوری استاندارد چگونه است؟

قبل از خرید میز ناهار خوری باید اندازه متراژ آشپزخانه یا اتاق‌نشیمن را بدانید تا میز غذاخوری با طول، عرض و ارتفاع مناسب با فضا تهیه کنید. به‌عنوان مثال برای آشپزخانه یا اتاق نشیمنی با متراژ بالا می‌توان میزنهارخوری ۱۰ یا ۱۲ نفره سفارش داد، درصورتی‌که برای خانه‌هایی با متراژ کوچک میز ناهارخوری جمع‌وجور ۲ یا ۴ نفره مناسب‌تر است.

سازندگان برای ارتفاع استاندارد میز ناهار خوری و صندلی‌های آن، متوسط قد افراد آن جامعه را در نظر می‌گیرند تا افراد هنگام نشستن روی صندلی‌ها احساس راحتی کرده و ستون فقرات آن‌ها دچار آسیب نشود. اگر برای شما سوال شده که «ارتفاع میز ناهار خوری چقدر است؟» باید بگوییم استاندارد ارتفاع میز ناهار خوری ۲۷ تا ۳۴ اینچ بوده که معادل ۷۰ تا ۸۰ سانتی‌متر است.

اصول ارتفاع میز ناهار خوری؛ درنظر گرفتن متوسط قد افراد جامعه

صندلی‌های ناهارخوری باید ارتفاعی استاندارد داشته باشند

علاوه‌بر مهم بودن ارتفاع میز ناهار خوری چوبی یا سایر میزهای غذاخوری، صندلی‌های آن نیز باید ارتفاع استانداری داشته باشند تا اشخاص هنگام نشستن‌های مداوم و طولانی روی صندلی دچار درد و ناراحتی در قسمت‌های مختلف بدن نشوند. همچنین بهترین راه برای تشخیص دادن استاندارد بودن ارتفاع صندلی‌ها، استاندارد بودن ارتفاع قسمت نشیمن صندلی نسبت به سطح زمین است. همچنین یک صندلی غذاخوری استاندارد ارتفاعی بین ۴۰.۶ تا ۵۳.۳ سانتی‌متر دارد. 

میز‌های ناهارخوری گرد قطر استاندارد متفاوتی دارند

اگر فضا کوچکی در آشپزخانه یا اتاق‌نشیمن ندارید، میز ناهارخوری گرد انتخابی مناسب برای خانه‌تان است. به‌طورکلی، ارتفاع میز ناهار خوری و صندلی‌ها در همه مدل‌ها، ارتفاعی استاندارد و مشخص شده ( ارتفاع میز غذاخوری ۷۰ تا ۸۰ سانتی‌متر  و ارتفاع صندلی‌ها  تا ۵۳.۳ سانتی‌متر) دارند اما طول و عرض و قطر میزها با یکدیگر متفاوت است. در جدول زیر به ابعاد استاندارد میزهای گرد غذاخوری چندنفره را برای شما آورده‌ایم.

 

تعداد نفرات

قطر (سانتی‌متر)

ارتفاع (سانتی‌متر)

میز گرد ۲نفره

۹۰ 

۷۱ الی ۷۶

میز گرد ۴نفره

۱۰۰ الی ۱۱۰

۷۱ الی ۷۶

میز گرد ۶نفره

۱۲۰ الی ۱۳۰

۷۱ الی ۷۶

میز گرد ۸نفره

۱۴۰ الی ۱۵۰

۷۱ الی ۷۶

میز گرد ۱۰نفره

۱۷۰

۷۱ الی ۷۶

میز گرد ۱۲ نفره

۲۴۰ الی ۲۷۰

۷۱ الی ۷۶

 

همچنین میز ناهار خوری ام دی اف گرد یا چوبی و فلزی، طول و عرض استاندارد و مشخصی نداشته اما ارتفاع استاندارد همه آن‌ها ۷۱ الی ۷۶ سانتی‌متر است.

ارتفاع استاندارد میز ناهارخوری گرد؛ ۷۰ الی ۸۰ سانتی‌متر

ابعاد میز ناهارخوری بیضی؛ براساس قطر و طول 

میزهای غذاخوری بیضی شکل نسبت به میزهای گرد برای فضاهای کوچک‌تر مناسب‌تر هستند؛ چراکه امکان اضافه کردن یک یا دو صندلی به میزهای چندنفره وجود داشته و فضا آشپزخانه کوچک را می‌توان به‌راحتی با میز و صندلی کم جا  بیضی‌شکل دیزاین کرد. ارتفاع میز نهار خوری 4نفره بیضی و سایر مدل‌های آن همان اندازه استاندارد ثابت برای همه میزها (70 تا 80 سانتی‌متر) بوده اما میزان طول آن متفاوت است. در جدول زیر به ابعاد استاندارد میزهای گرد غذاخوری چندنفره را برای شما آورده‌ایم.

 

تعداد نفرات 

قطر (سانتی‌متر)

طول (سانتی‌متر)

  میز بیضی 2 تا 4 نفره

91

111

میز بیضی 4 تا 6 نفره

91

142

میز بیضی 6 تا 8 نفره

91

182

میز بیضی 8 تا 10 نفره

91

213

 

ارتفاع میز ناهار خوری استاندارد بیضی و همچنین قطر آن یکسان بوده و فقط براساس تعداد نفرات، طول استاندارد میز بیضی متفاوت است.

ابعاد میز ناهارخوری بیضی استاندارد؛ قطر ۹۱ و ارتفاع ۷۱ تا ۷۶ سانتی‌متر

ابعاد میز ناهارخوری مستطیلی استاندارد به چه‌صورت است؟

میزهای غذاخوری مستطیلی‌شکل فضای بسیاری را اشغال می‌کند و مناسب آشپزخانه یا اتاق‌نشیمن‌های باریک و طولانی است. همچنین اندازه استاندارد میز ناهار خوری در میزهای مستطیلی مانند سایر میزهای دیگر ۷۱ الی ۷۶ سانتی‌متر است. به‌علاوه، طول و عرض استاندارد میز ناهار خوری فلزی، چوبی یا ام دی اف مستطیلی  براساس تعداد نفرات اندزه‌های متفاوتی دارد که در جدول زیر برای شما آورده‌ایم.

 

تعداد نفرات

طول 

عرض

  میز دو نفره مستطیلی

۷۵

۱۲۰

میز ۴ نفره مستطیل

۸۰

۱۲۰

میز ۶ نفره مستطیل شکل

۹۰

۱۵۰

میز ۸ نفره مستطیل

۹۰ الی ۱۱۰

۱۸۰ الی ۲۰۰

میز ۱۲ نفره مستطیل شکل

۳۳۵

۱۲۰

 

به‌علاوه، از آن‌جا که میز غذاخوری مستطیلی فضای بسیاری را اشغال می‌کند، مناسب آشپزخانه یا اتاق‌نشیمنی با متراژهای بالا است.

سفارش انواع صندلی غذاخوری با تحویل فوری

ابعاد میز ناهارخوری مربع؛ براساس تعداد نفرات

طراحی میزهای مربع‌شکل به‌گونه‌ای است که صندلی‌ها کاملا در زیر میز قرار می‌گیرند؛ ازاین‌رو میز مربعی انتخابی کم‌جا و مناسب برای آشپزخانه‌هایی با متراژ کم است. همچنین ارتفاع میز ناهار خوری 6نفره مربعی یا سایزهای دیگر آن 71 الی 76 سانتی‌متر است. به‌علاوه، میزهای مربعی براساس تعداد نفرات طول و عرض متفاوتی دارند که در جدول زیر برای شما آورده‌ایم.

 

تعداد نفرات

طول  و عرض

  میز 2 نفره مربع

75

میز 4 نفره مربعی

90 الی 100

میز 6نفره مربع شکل

150

میز 8 نفره مربعی شکل

150 الی 180

میز 10 نفره مربع

243

 

همچنین برای خلق دکوراسیونی زیبا باید به این نکته توجه کنید که «میز ناهار خوری با چی ست میشه»؛ سپس باید میز غذاخوری را به‌گونه‌ای تهیه کرد که با رنگ و جنس وسایل خانه به خصوص بوفه، ست مبلمان و میز کنسول هماهنگ باشد.

ابعاد استاندارد میز ناهارخوری مربع؛ ارتفاع ۷۱ تا ۷۶ سانتی‌متر

ابعاد میز ناهارخوری استاندارد را براساس متراژ خانه انتخاب کنید

ارتفاع استاندارد همه میز ناهار خوری‌ها معادل ۷۰ تا ۸۰ سانتی‌متر است. همچنین سازندگان ارتفاع صندلی‌های میزها را بین ۴۰.۶ تا ۵۳.۳ سانتی‌متر می‌سازند. درنتیجه ارتفاع میز غذاخوری و صندلی‌ها یکسان بوده اما طول، عرض و قطر میزهای گرد، مستطیلی، مربع و بیضی براساس تعداد نفرات متفاوت است. مدل و ابعاد میز مناسب با خانه‌تان باید متناسب با متراژ آشپزخانه یا اتاق نشیمن باشد. به‌عنوان مثال انتخاب میز مستطیلی ۸نفره انتخابی مناسب برای اتاق‌نشیمنی با متراژ پایین نبوده و فضا را کوچک‌تر از اندازه آن نشان می‌دهد. چنانچه تجربه‌ای درباره خرید و چیدمان انواع میزها با ابعادهای متفاوت دارید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

 

منبع : -
39
0
0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
  • بله
  • خیر

درود بر شما! خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با
دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌
خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

دیدگاه شما

سؤالی دارید ؟ 53138 021

^