جای خواب نوزاد باید چگونه باشد؟ 5 نکته‌ای که باید رعایت کنید

بررسی نکات جای خواب نوزاد در مجله بلج
زمان مطالعه: 4 دقیقه
تیم محتوای بلج
دوشنبه 6 شهریور 1402

جای خواب نوزاد برای امنیت بیشتر چه ویژگی‌هایی باید داشت؟ این سوال را معمولا پدر و مادرها از متخصصان می‌پرسند. آکادمی اطفال آمریکا توصیه می‌کند که برای آسایش کودک و جلوگیری از سندروم مرگ ناگهانی، نوزادان را در تختی نزدیک به خود و تشکی مسطح بخوابانید. همچنین باید به امنیت دیواره‌های تخت توجه داشته باشید. در ادامه به ۵ نکته مهم در مورد محل خواب کودک اشاره کرده‌ایم. پس اگر در مورد چگونگی جای خواب کودک سوال دارید، چند دقیقه از وقت خود را صرف خواندن این مطلب کنید.

1. تشک مناسب نوزاد؛ تاثیر بسیار در خواب آرام فرزند شما 

طبق توصیه آکادمی اطفال آمریکا جای خواب نوزاد باید یک گهواره، تخت یا تشک متناسب با قد او باشد. همچنین نوزاد باید روی تشک نسبتا سفت با پارچه ضد حساسیت خوابانده شود. استفاده از تشک‌های نرم برای نوزادان توصیه نمی‌شود؛ چون تشک‌های نرم امکان بالا رفتن دمای بدن و استنشاق مجدد دی‌اکسید کربن را افزایش می‌دهد. هنگام انتخاب سرویس خواب نوزاد باید به طبی بودن تشک توجه داشته باشید و از کیفیت بالای آن مطمئن شوید. 

اندازه تشک نیز باید با ابعاد مناسبی انتخاب شود و همه فضا تخت را پر کند. به فاصله‌های بین تشک و تخت حتما توجه کنید؛ زیرا ممکن است نوزاد شما در این حاشیه خالی گیر کند. در طراحی تخت‌های استاندارد به نکات ایمنی تخت نوزاد توجه شده است. حتما هنگام خرید تخت نوزاد نیز به استاندارد بودن آن توجه کنید.

خواباندن کودک روی تخت استاندارد؛ جلوگیری از خفگی نوزاد

نکته‌های ایمنی مهم درباره محل خواب نوزاد

فرزند شما در ماه‌های اولیه زندگی توان کافی برای کنترل حرکات سر و گردن خود را ندارد. ازاین‌رو اگر نوزاد را روی بالش‌های غیراستاندارد بخوابانید، امکان مسدود شدن راه تنفسی او با بالش به دلیل غلت زدن افزایش می‌یابد. علاوه‌بر این، گاهی نوزادان به متریال استفاده‌شده در متکا همچون پر، پشم و الیاف مصنوعی علائم حساسیت نشان می‌دهند. برخی والدین تصور می‌کنند که قرار دادن نوزاد روی تشک کودک و بدون بالش باعث صاف شدن جمجمه او می‌شود. صافی سر، امری موقتی است و پس از رشد جمجمه بهبود پیدا خواهد کرد. 

همچنین قرار دادن عروسک در جای خواب نوزاد، احتمال سندروم مرگ ناگهانی را به‌شدت افزایش می‌دهد. نوزادان تا سن ۶ ماهگی از طریق مکیدن، دنیای اطراف را می‌شناسند؛ ازاین‌رو گاهی عروسک را در دهان خود می‌کنند. از سوی دیگر، ممکن است صورت خود را روی عروسک قرار دهند و راه تنفس آن‌ها بسته شود.

قرار ندادن بالش زیر سر نوزاد؛ برای جلوگیری از سندروم مرگ ناگهانی

2. استفاده از تخت کنار مادر؛ بهترین محل برای خواب و استراحت نوزاد

متخصصان اطفال توصیه می‌کنند که والدین هیچ‌گاه کودک زیر ۲ سال را روی تخت خودشان نخوابانند. زیرا اختناق، سندروم مرگ ناگهانی، آسیب دیدن بر اثر برخورد والدین به نوزاد و ایجاد حساسیت را به دنبال دارد. دستگاه عصبی نوزاد تا سن ۴ ماهگی رشد نکرده است. به همین دلیل کودک امکان کنار زدن اشیا از روی بینی و دهان خود را نخواهد داشت؛ بنابراین اگر پتو یا لباس یکی از والدین روی بینی نوزاد قرار بگیرد، باعث خفگی نوزاد می‌شود.

از سوی دیگر نوزادانی که کنار والدین می‌خوابند به دلیل ایجاد وابستگی بیشتر در زمان مدرسه دچار مشکلاتی همچون «ترس از جدایی» خواهند شد. والدین برای محافظت از نوزاد و رسیدگی به نیازهای کودک می‌توانند از تخت کنار مادر استفاده کنند. به این منظور پدر و مادر باید هنگام چیدمان سیسمونی نوزاد، گهواره کنار تخت را به‌گونه‌ای بگذارند تا هیچ فضای خالی بین دو تخت وجود نداشته باشد.

خواباندن کودک در تخت کنار مادر؛ به منظور حفظ امنیت جانی نوزاد

3. استفاده از پتو و تشک با متریال مناسب؛ جلوگیری از حساسیت پوست نوزاد

انتخاب پتو نوزادان به‌دلیل حساسیت بالای پوست نوزادان بسیار اهمیت دارد. برای راحتی فرزند خود و جلوگیری از حساسیت‌های پوستی حتما از پتوهای ضد‌حساسیت نوزادان استفاده کنید. همچنین پتو نوزاد باید بسیار سبک باشد تا زمانی‌که روی صورت نوزاد قرار گرفت به‌راحتی بتواند آن را کنار بزند. از سوی دیگر، نوزادان برای شناخت دنیای اطراف خود همه چیز را در دست خود می‌گیرند. 

نوزادان کنترل کاملی روی دستان خود ندارند، پتو را به صورت و بخش‌های دیگر بدن خود می‌کشند. به‌همین دلیل برای جلوگیری از آسیب به پوست نوزاد لازم است که از پتوهای نرم استفاده کنید. از نظر تاثیر دکوراسیون بر خواب کودک نیز، پتو با رنگ ملایم و متناسب با رنگ اتاق کودک انتخاب کنید تا نوزاد شما آرامش بیشتری هنگام خواب تجربه کند.

4. نور کافی و مناسب در اتاق نوزاد؛ موثر بر تنظیم ساعت خواب فرزند شما

نور مستقیم و درخشان برای نوزادان مناسب نیست؛ ازاین‌رو در خرید سیسمونی به اندازه تخت نوزاد و محل قرارگیری آن در اتاق توجه کنید. برای کاهش شدت نور خورشید در طول روز، می‌توانید از پرده‌های نازک استفاده کنید.

نوزادان در ابتدا تولد خود ساعات بسیاری را در شب بیدار هستند و تغذیه می‌کنند. پس از تکامل سیستم عصبی نوزاد، ساعت بیولوژیکی آن‌ها تنظیم خواهد شد. ازاین‌رو، نور ملایم خورشید در روز و نور ملایم و کم هنگام تغذیه نوزاد در شب به تسریع تنظیم ساعت بیولوژیکی او بسیار کمک خواهد کرد. 

5. دمای مناسب اتاق؛ ویژگی مورد نیاز اتاق خواب نوزاد

به‌طورکلی، دما اتاق نوزاد باید به‌گونه‌ای باشد که یک بزرگسال با لباس‌های سبک در آن احساس راحتی کند. در واقع اگر اتاق برای شما خیلی سرد باشد، برای فرزندتان نیز سرد خواهد بود. همچنین اگر در اتاق احساس گرما می‌کنید، نوزاد شما نیز همین حس را خواهد داشت. 

به توصیه بسیاری از متخصصان کودک، دما اتاق نوزادان باید بین ۲۲ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد نگه داشته شود. سرما نوزاد شما را بیمار خواهد کرد. از سوی دیگر، گرمای بیش از ریسک سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را در کودکان یک ماهه تا یک ساله افزایش می‌دهد.

تنظیم دما متعادل برای جای خواب نوزاد خود

برای محافظت از نوزادان، تخت خواب استاندارد و مناسب تهیه کنید

جای خواب کودک یکی از دغدغه‌های ذهنی بزرگ پدر و مادرانی است که به‌تازگی صاحب فرزند شده‌اند. در مورد محل خواب کودک باید به بافت تشک، اندازه تخت و محل قرارگیری آن توجه داشته باشید. همچنین از انتخاب تشک بسیار نرم خودداری کنید؛ زیرا احتمال دچار سندروم مرگ ناگهانی را افزایش می‌دهد. از سوی دیگر، تشک نوزاد اگر بسیار سفت باشد، خواب راحتی نخواهد داشت و احساس خستگی خواهد کرد. 

همچنین دما اتاق فرزند خود را متعادل نگه‌دارید تا احساس راحتی در خواب داشته باشد. برای کودک تختی با ابعاد مناسب و استاندارد بخرید که به‌راحتی دست و پایش را تکان دهد؛ ولی در عین‌حال فضای وسیعی برای غلت زدن و افتادن روی بینی خود را نداشته باشد. اگر شما نیز نکته‌ یا تجربه‌ای در زمینه ویژگی‌های جای خواب نوزاد دارید، در بخش نظرات با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

منبع : -
28
0
0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
  • بله
  • خیر

درود بر شما! خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با
دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌
خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

دیدگاه شما

سؤالی دارید ؟ 53138 021

^