بررسی مهم‌ترین نکات در طراحی و چیدمان اتاق خواب دو نفره کوچک

بررسی اصول چیدمان اتاق خواب برای دو فرزند در مجله بلج
زمان مطالعه: 7 دقیقه
تیم محتوای بلج
سه شنبه 29 شهریور 1401

برای افرادی که با دو فرزند در آپارتمان‌های کوچک زندگی می‌کنند، نداشتن اتاق‌های جداگانه برای هر کدام از فرزندان، یک چالش بزرگ  به نظر می‌رسد. در این مواقع، تنها راه حل پیش رو، استفاده کردن از یک اتاق مشترک است. چیدمان اتاق خواب برای دو فرزند دختر یا دو فرزند پسر، نسبتاً راحت است؛ ولی طراحی اتاق مشترک برای یک فرزند دختر و یک فرزند پسر کار نسبتاً پیچیده‌ای خواهد بود. در ادامه این مقاله از بلج، سعی کردیم نکات مربوط به چیدمان اتاق خواب برای دو فرزند را در سه گروه: دو فرزند دختر، دو فرزند پسر و یک فرزند دختر و دیگری پسر، به‌طورمفصل بررسی کنیم. با خواندن این مطلب تا انتها، قادر خواهید بود اتاق مشترک فرزندان خود را با ایده‌های ساده به زیباترین شکل ممکن دکور کنید.

چیدمان اتاق خواب کوچک دخترانه برای دو فرزند دختر

وقتی قصد چیدمان اتاق خواب دخترانه برای دو فرزند  را داشته باشید، هیچ کلیشه‌ای راه شما را سد نخواهد کرد. دست شما برای تبدیل اتاق دخترها به یک مکان گرم و پر از آرامش کاملاً باز است. تنها کاری که باید پیش از طراحی دکوراسیون اتاق آن‌ها انجام دهید، شناسایی سلیقه و علایق هر کدام است، به خصوص اگر قصد داشته باشید دکوراسیون اتاق دوقولوها را بچینید. برخلاف این که طیف رنگ‌های صورتی همچنان رنگ محبوبی برای دختران در نظر گرفته می‌شود، پیش از رنگ کردن اتاق یا خریدن کاغذ دیواری برای اتاق دو فرزند دختر و یا تزئین دکوراسیون اتاق خواب دوقلوها، نظر خودشان را بپرسید. خواهران حتی با وجود سلیقه‌های متفاوت، می‌توانند ساعت‌ها در کنار هم سرگرم بازی و فعالیت شوند. فقط با اجرای نکاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، فضای کافی را در اختیار آن‌ها قرار دهید؛ تأثیر مثبت وقت گذراندن دختران خود را بعد از بزرگ شدن آن‌ها خواهید دید.

استفاده از دو تخت برای چیدمان اتاق خواب دو نفره دخترانه

قرینه کردن اتاق با قرار دادن دو تخت در یک اتاق کوچک

خواهرها معمولاً خیلی راحت با یکدیگر کنار می‌آیند؛ بنابراین طراحی اتاق مشترک برای آن‌ها دردسرساز نخواهد بود. اگر فضای کافی برای قرار دادن دو تخت خواب یک نفره را در اختیار دارید، بهتر است برای هر کدام تخت جداگانه بخرید.

با قرار دادن هر تخت در یک گوشه، می‌توانید فضای میانی اتاق را به بازی فرزندان خود و قرار دادن وسایل دکوراسیون دیگر اختصاص دهید. قیمت تخت خواب یک نفره بازه‌های متفاوتی دارد؛ بنابراین به‌راحتی می‌توانید برای هر کدام از فرزندان خود یک تخت خواب جداگانه با قیمت مناسب تهیه کنید.

با وجود شباهت‌های اخلاقی بین دو خواهر، تفاوت سلیقه آن‌ها یک مورد اجتناب‌ناپذیر است. برای احترام به سلیقه هر کدام از فرزندان، می‌توانید با ایجاد تغییرات کوچک و ساده چیدمان اتاق را برای هر دو آن‌ها. از جمله این ایده‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

•    استفاده کردن از لحاف و روتختی‌های متناسب با سلیقه هر کدام از فرزندان
•    نصب تابلو شخصیت‌ کارتونی مورد علاقه‌ هر کدام از بچه‌ها روی دیوار بالای تخت خودشان
•    نصب نقاشی هر کدام از فرزندان روی دیوار کناری تخت آن‌ها

بهترین چیدمان برای اتاق‌های کوچک، استفاده از وسایل به‌صورت قرینه است؛ دو تخت، دو میز کنار تختی و به همین ترتیب تا جایی که فضا به شما اجازه می‌دهد دو عدد از هر وسیله‌ را به‌صورت قرینه در اتاق بچینید.

استفاده از تخت دو طبقه؛ بهترین انتخاب برای اتاق خواب مشترک بچه‌ها

استفاده کردن از تخت دو طبقه یکی از بهترین انتخاب‌ها در چیدمان اتاق خواب برای دو فرزند است. تخت دو طبقه، فضای قابل استفاده اتاق را به‌شدت افزایش می‌دهد. تخت‌های دو طبقه با داشتن یک نردبان یا چند پله، حس داشتن حریم خصوصی را برای فرزندان فراهم می‌کند. بعضی از افراد با نصب پرده برای طبقات تخت، فضای خصوصی بیشتری را در اختیار فرزندان خود قرار می‌دهند. همچنین با استفاده کردن از لحاف و روکش متفاوت برای هر کدام از تخت‌ها، نشان دهید برای سلیقه شخصی فرزندان خود را ارزش قائل هستید.

تخت‌های دو طبقه علاوه بر ایجاد فضای بیشتر در اتاق، برای اکثر بچه‌ها جذابیت بیشتری نسبت به تخت‌های یک نفره جداگانه دارد. مطمئن باشید با خرید یک تخت دو طبقه، یک فضای بازی دیگر را به اتاق آن‌ها اضافه خواهید کرد.

هنگام چیدمان اتاق خواب برای دو فرزند، این نکته را به خاطر بسپارید: هر چقدر دکوراسیون اتاق ساده‌تر باشد، چیدمان آن راحت‌تر خواهد بود. نیازی نیست اتاق را شلوغ کنید و فضاهای هر چند کوچک ولی قابل استفاده را با قرار دادن وسایل مختلف از بین ببرید. دو تخت، یک میز تحریر دخترانه و یک میز آرایش همه آن چیزی است که به آن نیاز دارید. برای استفاده بهینه از فضای اتاق می‌توانید از تخت‌های کشو و قفسه‌دار استفاده کنید.

تخت دو طبقه در چیدمان اتاق خواب دو خواهر

چیدمان اتاق خواب کوچک با وسایل ساده برای دو فرزند پسر

پسرها معمولاً بازیگوش هستند؛ بنابراین برای چیدمان اتاق دو فرزند پسر باید سرگرم‌کننده بودن آن را در نظر بگیرید. طراحی اتاق باید به گونه‌ای باشد که پسرها ساعت‌ها از وقت خود را با اشتیاق در آن بگذرانند. در ادامه بعضی از نکات مربوط به طراحی اتاق پسرانه را بررسی می‌کنیم.

انتخاب رنگ و تم؛ اولین قدم در مسیر طراحی دکوراسیون اتاق خواب پسرانه

در‌حالی‌که رنگ آبی برای اتاق پسران همچنان محبوب است، چرا از رنگ‌های متنوع استفاده نکنید؟ اتاق‌های تک‌رنگ پرانرژی زرد، نارنجی، قرمز یا رنگ‌های خنثی مانند: طوسی و شیری انتخاب‌های جذابی برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب پسرانه هستند.

برای طراحی تم اتاق می‌توانید شخصیت‌های کارتونی و فیلم‌های مورد‌ علاقه پسران را در طراحی به کار ببرید. به‌عنوان مثال: اگر مرد عنکبوتی شخصیت دلخواه فرزندان شما هستند، می‌توانید از رنگ قرمز و آبی، پوستر مرد عنکبوتی یا رو تختی‌هایی با این تم استفاده کنید. البته در استفاده از المان‌هایی با یک تم مشخص زیاده‌روی نکنید، این کار روی زیبایی بصری اتاق تأثیر منفی خواهد گذاشت.

چیدمان اتاق خواب دو پسر با دو تخت مجزا

استفاده از تخت‌های مجزا در چیدمان اتاق خواب دو پسر

اگر اتاق فضای کافی برای قرار دادن دو تخت جداگانه را دارد، حتماً این کار را انجام دهید. برای اتاق‌هایی با متراژ پایین، استفاده کردن از تخت دو طبقه ایده بهتری است. در هر صورت، باید فضایی مجزا را برای فرزندان خود در نظر بگیرید و به حریم خصوصی آن‌ها احترام بگذارید. با استفاده کردن از روتختی‌های متفاوت و به کار بردن سلیقه شخصی هر کدام از پسرها، نشان دهید برای نظرات آن‌ها ارزش قائل هستید.

اگر فضای کافی در اختیار دارید، قرار دادن یک میز تحریر پسرانه در اتاق خواب، برای انجام تکالیف و نقاشی‌ کردن را فراموش نکنید.

دکوراسیون اتاق خواب مشترک خواهر و برادر

چالش‌انگیزترین گروه در چیدمان اتاق خواب برای دو فرزند، اتاق مشترک یک خواهر و برادر است. معمولاً دو خواهر یا دو برادر اشتراکات متعددی دارند و همین موضوع طراحی اتاق برای آن‌ها را راحت‌تر می‌کند. در ادامه نکات مهم در طراحی اتاق مشترک یک فرزند دختر و یک پسر را بررسی می‌کنیم.

توجه به داشتن حریم خصوصی؛ اولین نکته در چیدمان اتاق خواب مشترک دختر و پسر

دخترها و پسرها، حتی اگر خواهر و برادر باشند، روحیات و علایق بسیار متفاوتی دارند؛ بنابراین باید فضای خصوصی برای هر کدام در نظر بگیرید. با استفاده از پارتیشن‌های متفاوت موجود در بازار، می‌توانید فضایی مجزا برای فرزندان خود ایجاد کنید.

استفاده کردن از دو تخت جداگانه یا تخت دو طبقه، فضای خواب راحتی را برای هر کدام در نظر بگیرید. برای روکش تخت‌ها، تابلوهای بالای هر تخت و دیواری کناری آن‌ها، می‌توانید سلیقه شخصی فرزندان خود را در نظر بگیرید. استفاده از یک میز آرایش اسپرت ایده خوبی است؛ میز آرایش اسپرت طراحی اتاق را خیلی دخترانه یا پسرانه نمی‌کند و برای استفاده هر دو فرزند کاربرد دارد.

ایجاد فضای مجزا با پارتیشن در اتاق مشترک خواهر و برادر

انتخاب رنگ اتاق مشترک خواهر و برادر؛ نکته مهم دیگر

رنگ‌های مورد علاقه دخترها و پسرها معمولاً متفاوت است. برای احترام به سلیقه شخصی فرزندان خود، می‌توانید دیوارهای اتاق را به طور مساوی بین آن‌ها تقسیم و رنگ‌های مورد علاقه‌شان را برای آن دیوارها انتخاب کنید. به‌عنوان مثال دو دیواری که کنار تخت دختر قرار دارد، یاسی و صورتی و دو دیوار کنار تخت پسر را آبی و زرد ملایم کنید. در ضمن از هماهنگی بین رنگ‌ها غافل نشوید.

در نهایت، طراحی اتاق را در مینیمال‌ترین حالت خود حفظ کنید و برای استفاده از وسایل دکوری محدودیت در نظر بگیرید. یکی از اکسسوری‌های کاربردی در اتاق خواب، پاف‌های کوچک با طرح‌های متفاوت هستند. این پاف‌ها را می‌توانید کنار تخت یا جلوی میز آرایش اسپرت قرار دهید. (برای آشنایی با کاربردهای مختلف پاف‌ها، خواندن مقاله پاف سرویس خواب چیست را به شما توصیه می‌کنیم.)

توجه به سلیقه و حریم شخصی؛ مهم‌ترین اصل چیدمان اتاق خواب مشترک

در این مقاله نکات مهم در چیدمان اتاق خواب برای دو فرزند را بررسی کردیم. با‌توجه‌به فضای قابل استفاده اتاق، می‌توانید از دو تخت مجزا یا تخت دو طبقه استفاده کنید. مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، در نظر گرفتن سلیقه فرزندان خود و ایجاد حریم شخصی برای آن‌ها است. بااین‌که داشتن اتاق خواب مشترک تجربه شیرینی است، ولی چالش‌های خود را دارد. با رعایت چند نکته ساده این اتفاق را برای فرزندان خود به یاد ماندنی کنید. اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید، نظرات ارزشمند خود را با ما و خوانندگان مجله بلج به اشتراک بگذارید.

77
0
0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
  • بله
  • خیر

درود بر شما! خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با
دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌
خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

دیدگاه شما

سؤالی دارید ؟ 53138 021

^