5 روش بی‌درسر رنگ کردن چوب و وسایل چوبی قدیمی در خانه

 راهنمای رنگ کردن چوب و سرویس چوب قدیمی
زمان مطالعه: 5 دقیقه
تحریریه بُلج
پنجشنبه 11 اسفند 1401

وسایل چوبی برای همیشه مثل روز اول باقی نمی‌مانند. با گذر زمان و استفاده مداوم قدیمی و کهنه می‌شوند و خط و خش‌هایی هم روی چوب و رنگ آن‌ها به وجود می‌آید. اینطور مواقع تصمیم می‌گیریم با کم‌ترین هزینه و زحمت ظاهر وسایل چوبی خود را بهتر کنیم. رنگ کردن چوب یکی از اولین و بهترین راه حل‌هایی است که برای مبلمان کهنه استفاده می‌شود.

رنگ کردن چوب باید طبق اصول و کاملا با دقت انجام شود. در غیر این‌صورت مشکلاتی مثل ناهمواری سطح چوب یا پوسته پوسته شدن به وجود می‌آید و وسیله شما را کاملا غیرقابل استفاده می‌کند. در این مطلب مراحل رنگ کردن چوب و وسایل چوبی را با جزئیات کامل توضیح می‌دهیم. در صورت اجرای این مراحل، وسایل چوبی شما مثل روز اول نو و زیبا به نظر خواهند رسید.

1. نحوه رنگ کردن وسایل چوبی با استفاده از غلطک؛ رنگ کردن چوب با اکریلیک یا لاتکس

فرض کنید قسمتی از مبلمان، سرویس خواب یا درب چوبی اتاق شما بی‌رنگ و رو شده و قسمت‌هایی از رنگ هم به کلی از بین رفته است. با پشت سر گذاشتن مراحل زیر وسایل چوبی خود را با سنباده، رنگ و غلطک ترمیم کنید:

●    اولین مرحله زیرسازی است. باید با سنباده‌کشی دقیق و باحوصله سطح چوب را کاملا صاف کنید. اگر قسمتی از وسیله نیاز به تعمیر دارد در همین مرحله انجام دهید.

●    سطح چوب سنباده‌کشی شده را با دستمال پارچه‌ای تمیز کنید. هیچ پرز و ذره‌ای نباید روی سطح چوب باقی بماند.

●    نوبت به آسترکشی چوب می‌رسد. باید روی سطح چوب صاف شده، یک لایه بتونه بکشید. البته باید نسبت به انتخاب رنگ بتونه حساس باشید. چرا که رنگ بتونه روی رنگ نهایی کار تاثیر می‌گذارد. بهتر است با یک رنگ‌کار در این مورد مشورت کنید. بعد از خشک شدن بتونه، یک بار دیگر سطح را سنباده بکشید و سپس با پارچه آن را تمیز کنید.

●    حالا چوب نیاز به سه لایه نازک رنگ با غلطک دارد. بعد از هر مرتبه رنگ کردن، باید حدود 8 ساعت صبر کنید تا خشک شود. بعد از خشک شدن رنگ، ذره‌های اضافی را با سنباده از بین ببرید و دوباره یک لایه دیگر رنگ بزنید.

●    در آخر باید سطح کار را با یک لایه محافظ با پایه آب بپوشانید. بعد از 72 ساعت چوب شما کامل خشک می‌شود.

توصیه می‌شود در هر مرحله برای خشک شدن کامل سطح چوب صبر کنید. در غیراین‌صورت سطح وسیله چوبی شما چسبناک می‌شود.

ترمیم وسایل چوبی قدیمی با کمک سمباده و رنگ

2- رنگ کردن مبلمان با قلم مو و اسپری؛ رنگ چوب گردویی یا سفید

برخی افراد تصور می‌کنند رنگ وسایل چوبی قابل ترمیم نیست و این وسایل چند وقت یک‌بار باید تعویض شوند. مثلا آن‌ها به جای رنگ کردن چوب پایه‌های میز تحریر به فکر تعویض آن هستند. اما همیشه راهی برای تعمیر و ترمیم رنگ وسایل چوبی وجود دارد. شما با کمی دقت و با استفاده از سنباده و یک اسپری پلی‌اورتان می‌توانید ظریف‌ترین قسمت‌های چوب را رنگ کنید. کافی است این مراحل را پشت‌سر بگذارید:

●    با یک سنباده، سطح چوب را صاف و صیقلی کنید.

●    یک قلم‌مو بردارید و یک لایه بتونه روی سطح چوب بکشید.

●    یک شب طول می‌کشد تا لایه اول بتونه خشک شود. سپس دوباره سنباده بکشید تا بتونه‌های اضافی از بین برود. دوباره بتونه کشی را انجام دهید.

●    بعد از گذشت حدود 10 ساعت با استفاده از قلم‌مو سطح چوب را یک لایه رنگ بزنید. بعد از خشک شدن رنگ، یک مرتبه دیگر سنباده کشی را با دقت و ظرافت انجام دهید. حالا نوبت به مرحله دوم رنگ‌آمیزی با قلم‌مو می‌رسد.

●    بعد از خشک شدن مرحله دوم رنگ، باید با اسپری پلی‌اورتان روی سطح چوب را بپوشانید و صبر کنید تا خشک شود. اسپری کردن را از پایین‌ترین قسمت وسیله چوبی آغاز کنید و هرچه جلوتر می‌روید فاصله بیشتری بین اسپری و وسیله چوبی در نظر بگیرید.

بعد از پشت‌سر گذاشتن همه مراحل متوجه می‌شوید که مبلمان شما مثل روز اول نو و زیبا شده است. رنگ کردن چوب وقتی با دقت و ظرافت همراه باشد، معجزه می‌کند.

رنگ کردن چوب و مبلمان قدیمی با قلم مو و اسپری

3- مراحل رنگ کردن لوازم چوبی با مواد طبیعی؛ نحوه رنگ کردن چوب خام

بعضی‌ها ترجیح می‌دهند به جای خرید میز کامپیوتر جدید یا مبلمان نو، همان قبلی‌ها را با رنگ طبیعی ترمیم کنند. اگر شما هم جزو این دسته هستید، به فکر رنگ کردن چوب با قهوه، چای و سرکه سفید باشید.

اولین کاری که باید انجام دهید پر کردن یک شیشه با سرکه سفید و قرار دادن دو عدد سیم ظرفشویی داخل آن است. سیم‌ها باید بین 1 تا 3 روز داخل ظرف سرکه بمانند. سپس سطح چوب را سنباده بکشید. قلم‌مو را داخل یک فنجان قهوه یا چای بزنید و روی چوب بمالید. بعد از این‌که رنگ جذب شد، با قلم‌مویی دیگر روی سطح را سرکه بزنید. بعد از خشک شدن کامل سطح چوب، دوباره سنباده کشی انجام دهید. در نهایت با یک جلادهنده یا واکس چوب، سطح وسیله را حسابی براق کنید.

4- رنگ کردن چوب به صورت چرمی؛ رنگ چوب فندقی

روش جالبی برای زیباتر کردن رنگ‌آمیزی سطوحی که رنگ قهوه‌ای تیره یا مایل به قرمز دارند، در دسترس است. شما می‌توانید با استفاده از کمی تینر، تکنیک رنگ‌آمیزی چرمی را اجرا کنید. با کمک این تکنیک‌ها دیگر نیازی دوباره به خرید میز تحریر کودک ندارید و همان میز قدیمی را می‌توانید دوباره رنگ کنید. ابتدا باید سطح چوب را طبق روش اولی که توضیح دادیم، رنگ بزنید.

بعد از این که چوب خشک شد باید نسبتی مساوی از رنگ قهوه‌ای را با مایع براق‌کننده یا همان تینر مخلوط کنید. با یک قلم‌مو این محلول را روی سطح چوب بکشید. بلافاصله روزنامه‌ای روی سطح چوب خیس بگذارید و بردارید. این کار را چند ثانیه بعد دوباره تکرار کنید. سپس با یک دستمال نرم خیس به آرامی روی چوب رنگ‌شده ضربه بزنید.

حالا باید صبر کنید تا سطح کار خشک شود. در نهایت با یک یا دو لایه واکس چوب، سطح را بپوشانید. اگر قبل از واکس زدن یک لایه پولیش روغنی بمالید عمر وسیله شما بیشتر خواهد شد.

 نحوه رنگ کردن چوب با تکنیک رنگ‌آمیزی چرمی

5- روش رنگ کردن وسایل چوبی بزرگ با پیستوله؛ اجرای رنگ چوب عسلی یا فندقی

بیشتر اوقات برای اجرای دکوراسیون اتاق خواب ساده و شیک نیاز به خرید چند وسیله جدید داریم. اما گاهی شرایط خرید وسایل نو برای ما وجود ندارد و باید به همان وسایل قبلی اکتفا کنیم. در این مواقع می‌توانیم با رنگ کردن چوب وسایل قدیمی، روح تازه‌ای به سالن یا اتاق خود ببخشیم.

یک روش رنگ کردن وسایل چوبی بزرگ مثل تخت و دراور استفاده از پیستوله است. ابتدا باید سطح کار را سنباده بزنید و چند بار آسترکشی کنید. سپس با تنظیم فشار پیستوله روی 12 تا 25 پوند بر اینچ‌مربع، دست به کار شوید. رنگ روغن بهترین انتخاب برای شما است. کل سطح را به این روش رنگ کنید و اجازه دهید تا خشک شود. استفاده از دستکش، ماسک و عینک برای کار با پیستوله فراموش نشود.

خرید وسایل چوبی جدید قسطی به جای رنگ کردن چوب قدیمی

در این مطلب به طور کامل در مورد رنگ کردن چوب و وسایل چوبی قدیمی توضیح دادیم. اما گاهی مبلمان و میزهای منزل آنقدر قدیمی و آسیب‌دیده هستید که ارزش رنگ کردن مجدد یا تعمیر را ندارند. در چنین مواقعی بهتر است قید آن‌ها را برای همیشه بزنید و به فکر خرید وسایل نو باشید.

خرید اقساطی لوازم دکوراسیون چوبی

اگر از نظر مالی با مشکل مواجه هستید، به خرید از سایت بلج و استفاده از شرایط بی‌نظیر آن فکر کنید. شما می‌توانید انواع وسایل چوبی با‌کیفیت را از گروه بلج با قیمت مناسب و به صورت اقساطی بخرید. به‌علاوه طرح تعویض سرویس چوبی کهنه به نو بلج یک موقعیت استثنایی پیش پای شما می‌گذارد. پس هرچه زودتر دل را به دریا بزنید و جای وسایل چوبی قدیمی خانه را با لوازم نو، مدرن و زیبا عوض کنید.

11
0
0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
  • بله
  • خیر

درود بر شما! خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با
دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌
خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

دیدگاه شما

سؤالی دارید ؟ 53138 021

^