فنگ شویی اتاق خواب چیست و چطور باید در دکوراسیون آن را اجرا کرد؟

فنگ شویی اتاق خواب چیست و چطور باید دکوراسیون آن ر
زمان مطالعه: 7 دقیقه
محمد محمدی
دوشنبه 4 بهمن 1400

پس برای ما واجب است که برای خودمان و احوالاتمان ارزش قائل شویم. بهترین راهی که می توانیم فضای اتاق خواب را برای خود دلنشین کنیم، استفاده از ترفند های طراحی دکوراسیون است. مهم ترین و شناخته شده ترین ترفند در دکوراسیون اتاق خواب فنگ شویی است.

فنگ شویی اتاق خواب یکی از راهکار هایی است که در چین باستان برای زندگی بهتر و شادتر ابداع و در سراسر دنیا استفاده شده است. اما جالب این جاست که با توجه به تغییرات در سبک زندگی و خانه های مردم در طول زمان، فنگ شویی با زندگی های پر فراز و نشیب و مملو از اضطراب ما در قرن بیست و یکم هم مطابقت دارد و می توانیم از اجرای درست آن بهترین نتیجه ها را بگیریم.


​​​​​​​درباره فنگ شویی اتاق خواب باور های غلطی وجود دارد که دارای قوانین سخت گیرانه و گاها پیچیده است. و برای اجزای آن باید تسلط کاملی بر روی باورها و عقاید مردم آسیای شرقی مخصوصا چین باستان داشت. اما به نظر ما در مجله اینترنتی بلج این طور نیست. شما با دانستن نکات کلی و همچنین برخی از ترفند های ثابت شده در فنگ شویی  اتاق خواب خود بر اساس این راهکار چیدمان کنید. در ادامه این مطلب ابتدا با هم کمی بیشتر با فنگ شویی اتاق خواب آشنا می شویم و در نهایت نیز ترفند هایی که کارایی آن ها ثابت شده را بررسی و تحلیل می کنیم. با ما همراه باشید تا متوجه شوید چقدر راحت  می توانید فنگ شویی را در اتاق خواب خود اجرا کنید.

فنگ شویی اتاق خواب چیست؟

فنگ شویی توسط اساتید مطرح در این حوزه 'ایجاد هماهنگی و هارمونی بین عناصر باد و نور با وسایل اتاق' معنی شده است. که قوانین آن مربوط به قرار دادن هر وسیله در جای صحیح خود، چه در منزل و چه در محیط کار می باشد. در واقع هدف فنگ شویی را می توانیم هماهنگی انسان و محیط پیرامون آن دانست. در صورتی که فنگ شویی در اتاق خواب به درستی اجرا شوید، نتیجه آن داشتن خوابی آرام و با کیفیت در کنار زندگی و اوقات خوش می باشد


فنگ شویی فضای اتاق خواب را ترمیم می کند و باعث به جریان افتادن انرژی مثبت (انرژی معروف به 'چی') در اتاق خواب می شود. به زبان ساده تر می توانیم بگوییم که فنگ شویی هنر چیدمان محسوب می شود که بین انرژی هایی که ما را احاطه کردند، تعادل و هماهنگی ایجاد می کند. این نکته را حتما به خاطر داشته باشید که فنگ شویی اتاق خواب به هیچ عنوان خرافات، جادوگری، موهوم پرستی های چینی، مدیتیشن یا روشی زود گذر و دوره ای نیست. بلکه اصولی انعطاف پذیر و ساده برای افزایش نشاط و آرامش و تعادل در اتاق خواب شما می باشد.

فنگ شویی اتاق خواب را از کجا شروع کنیم؟

اولین قدم در فنگ شویی اتاق خواب را می توانیم توجه به ایجاد تعادل میان پنج عنصر اصلی ( چوب، آتش،خاک، آهن و آب) دانست. در واقع زمانی که اجازه می دهیم تا انرژی ها آزادانه حرکت کنند ، در می یابیم که احساس آرامش و آسودگی و همچنین اعتماد به نفس بالاتری را داریم.

همواره به این موضوع توجه داشته باشید که در فنگ شویی اتاق خواب، سعی بر این است که با ارائه راهکار های علمی دکوراسیون داخلی، اتاق خواب آرام و آسایش بخشی را ایجاد کنیم. البته باید مراقب باشید تا وارد پیچ و خم های اصول پیچیده فنگ شویی اتاق خواب نشوید و با صبر و حوصله عمل کنید. توجه داشته باشید که در هر یک از مراحل بعد از اتمام تغییر، لازم است تاثیرات آن را بسنجید و سپس اقدام به تغییر دیگری کنید. در ادامه برای شما 4 توصیه از خبره ترین کارشناسان فنگ شویی را جمع آوری کردیم که قبل از شروع فنگ شویی بهتر است آن را بدانید.


1. فقط فنگ شویی را در اتاق خواب هایی که لازم دانستید انجام دهید. چون همیشه نیازی به تغییر همه اتاق ها وجود ندارد. در واقع فنگ شویی اتاق خواب توصیه نمی کند که تمام قوانین جز به جز رعایت شود. برای تشخیص این موضوع که کدام  اتاق نیاز به تغییرات دارد کافیست از جلو درب ورودی به اتاق خواب خود نگاه کنید و دقت کنید اولین حسی که به شما دست می دهد چیست؟

آیا احساس می کنید اتاق خوابی آرامش بخش و پر نشاط دارید؟ آیا حس مثبتی به اتاق خواب و محل استراحت خود دارید؟ اگر جواب منفی بود در نتیجه لازم است به فکر تغییرات و فنگ شویی اتاق خواب خود باشید تا به آرامش و نشاط بیشتری در زندگی دست پیدا کنید.


2.  این باور که می گوید فنگ شویی به معنی استفاده پر تکرار از وسایل و دکوری های چین است، را به کلی دور بریزید. چون اصول فنگ شویی بر پایه ایجاد نظم بومی شده بر اساس نیاز های هر فرد است، یعنی شما می توانید اصول فنگ شویی را با توجه به اعتقاد قوم و منظقه خود اجرا کنید.

3. فنگ شویی فقط برای نمای اتاق خواب شما نیست. اگر قرار است اتاقی را فنگ شویی کنید، از تخت خواب شروع کنید تا داخل کمد دیواری خود و هیچ جایی را از قلم نیاندازید.

4. یکی از مهم ترین اصول فنگ شویی اتاق خواب را می توانیم نظافت و مرتب بودن اتاق خواب بیان کنیم. در واقع تا آنجا که می توانید از بی نظمی بپرهیزید و اجازه دهید هوای اتاق خواب به طور مرتب تهویه شود. شما با ایجاد نظم و پاکیزگی ابتدا به خود کمک می کنید تا وسایل خود را در کمترین زمان بدون درگیری ذهنی پیدا کنید و در قدم بعدی هم به یکی از قوانین فنگ شویی جامعه عمل پوشاندید.

مهم ترین اصول فنگ شویی اتاق خواب که لازم است بدانید

الف) اتاق خواب را به گونه ای چیدمان گنید که نور در آن تنظیم و حساب شده باشد. شما باید در فنگ شویی اتاق خوابتان مرز بین تاریکی و روشنایی را مشخص کنید. اگر اتاق خوابتان نور زیادی در طور روز به آن وارد نمی شود، بهتر است از یک آینه ( فرقی ندارد کوچک یا بزرگ) برای بازتاب نور به سایر بخش های کم نور استفاده کنید. در ضمن اگر اتاق خوابتان کوچک هم باشد، آینه ها در دلباز تر جلوه کردن اتاق بسیار موثر خواهند بود.

ب) وسایل قدیمی یا قاب عکس عزیزانی که آن ها را از دست داده اید می تواند برای شما بار انرژی منفی داشته باشد. پس شاید بهتر باشد حداقل وسایل قدیمی یا قاب عکس ها را از اتاق خواب بیرون ببرید و در گوشه دیگری از خانه بچینید.

ج) سعی کنید از انباشتگی در اتاق خواب خودداری کنید. اغلب در ظاهر چیزی نشان داده نمی شود و تصور می کنیم که همه جا مرتب است. اما به اطراف خود با دقت نگاه کنید و توجه داشته باشید که چقدر لوازم غیر ضروری در اتاق خواب خود دارید که ممکن است پای شما را به مطب دکتر باز کند.

به طور مثال حداقل سالی یک بار درب کمد خود را باز کنید و شروع به مرتب سازی آن بکنید. از خود به طور جدی بپرسید که' آیا نگهداری لباسی که 12 ماه سال آن را پوشیدم و علاقه ای به آن ندارم عقلانی است؟' شهامت دور انداختن لوازم بدون استفاده را داشته باشید. همچنین شما می توانید با خرید یک کمد که تمام نیاز های شما را برای مرتب کردن وسایلتان بر طرف کند، به فنگ شویی اتاق خوابتان کمک کنید. 

د) بسیاری از فعالان در زمینه فنگ شویی اتاق خواب می گویند، در قسمت زیرین تخت خواب خود هیچ وسیله ای قرار ندهید. آنها معتقدند این کار باعث به ارامش رسیدن روح شما در خواب خواهد شد. اما سوال این جاست با توجه به اتاق خواب های کوچک امروزی چطور این امر امکان پذیر است؟ پاسخ این است که شما لازم نیست همه قوانین فنگ شویی را رعایت کنید، اما اگر دوست می توانید با استفاده از انواع سرویس خواب کشودار که دارای پارتیشن های مجزا هستند، از شدت این موضوع کم کنید.


چ) برای ایجاد جریان هوا در اتاق خواب بهتر است تاج تخت خواب را (قسمتی که سرتان را قرار می دهید) از دیوار پشت آن، 5تا 7 سانتی متر فاصله دهید. همچنین تخت خواب با دیوار های اطراف هم باید این فاصله را حفظ کند. اما اگر اتاق خوابتان کوچک است و حتی نمی توانید در این اندازه تخت خواب را فاصله دهید، اشکالی ندارد و فقط از قسمت تاج تخت قانون فاصله را رعایت کنید. 

​​​​​​​ه) توجه داشته باشید اتاق خواب محل استراحت و آرامش است. پس سعی کنید  میز کار و میز تحریر یا حتی تلویزیون را از محل استراحت و خواب خود جدا کنید. اگر خانه شما آن قدر بزرگ نیست که یک اتاق خواب دیگر به این موارد اختصاص دهید، می توانید با استفاده از ایجاد پارتیشن ها اتاق خواب خود را به دو قسمت تقسیم کنید. 


تا پایان این مطلب با ما در مجله بلج همراه بودید، از این بابت از شما سپاس گذاریم. الان دیگر شما می توانید با یک مرور سریع و دقیق دیگر این مطلب شروع به چیدمان دکوراسیون اتاق خواب خود بر اساس قواعد فنگ شویی اتاق خواب کنید. برای اطمینان خاطر شما لازم است بدانید که تمام ترفند هایی که برای فنگ شویی در این مطلب مطرح شد، طی سالیان دراز توسط کارشناسان دیزاینر بلج مورد استفاده و آزمایش قرار گرفته است و اثر بخشی آنها اثبات شده است.  فراموش نکنید که نظرات خود را درباره پاراگراف به پاراگراف این مطلب با ما مطرح کنید.

65
0
0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
  • بله
  • خیر

درود بر شما! خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با
دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌
خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

دیدگاه شما

سؤالی دارید ؟ 53138 021

^