بهترین روش برای طراحی اتاق خواب کوچک چیست؟

بهترین روش برای طراحی اتاق خواب کوچک
زمان مطالعه: 6 دقیقه
محمد محمدی
دوشنبه 4 بهمن 1400

در طراحی اتاق خواب‌ های کوچک استفاده‌ی بهینه از فضای موجود، بیش‌ از هرچیز باید مورد توجه قرار گیرد. با این‌وجود داشتن اتاق خوابی کوچک برای خواب و سازمان‌دهی وسایل، دلیل خوبی برای چشم‌پوشی از راحتی و سبک موردعلاقه مان نیست. اینجاست که روش طراحی اتاق خواب کوچک اهمیت می‌یابد. دکوراسیون صحیح ضمن ایجاد اتاقی دنج و راحت، به ما این امکان را می‌دهد که به بهترین شکل از فضای در دسترس‌مان استفاده کنیم.

در آپارتمان های امروزی به دلیل کمبود فضا اتاق خواب هایی کوچک بوجود آمده است که ساخت آنها از قوانین مشخصی پیروی نمی کند. به عنوان مثال یک اتاق خواب مستطیل شکل است که دارای دیوار های مورب نیز هست یا ممکن است یک اتاق دیگر دارای ستون و فرورفتگی باشد. با این توجه طراحی یک اتاق خواب کوچک می‌تواند چالش‌برانگیز باشد و می توانیم بگوییم با این وجود دیگر سخت است بگوییم بهترین روش برای طراحی اتاق خواب کوچک چیست.  ولی این را می دانیم که با استفاده‌ی صحیح از رنگ‌ها و لوازم دکوری‌ و انتخاب مکانی مناسب برای چیدن وسایل و همچنین رعایت یک سری قوانین کلی می‌توان از فضای موجود به‌ درستی استفاده کرد و اتاقی دلخواه و ایده‌آل داشت.در این مطلب از مجله اینترنتی بلج ایده‌های خلاقانه‌ای را برای طراحی اتاق خواب‌ های کوچک و تبدیل آن به اتاقی ایده‌آل و منطبق بر سبک زندگی و نیازهای صاحب آن بررسی خواهیم کرد. این مطلب شامل ایده‌هایی ساده‌ و گاها پیچیده ای است که اگر به درستی در اتاق خواب پیاده سازی شود، این قدرت را دارند که فضای اتاق خواب شما را دگرگون کنند. پس اگر شما هم صاحب یک اتاق خواب کوچک هستید برای شما واجب است که ما را تا پایان این مطلب همراه کنید.

1. در اتاق خواب به تناسب و الگوهای رنگ ها دقت کنید

رنگ از عناصر اصلی در هر اتاق خواب و خانه ای است. حال اگر شما اتاق خوابی کوچک دارید باید به این موضوع توجه زیادی کنید. چون اتاق خواب ‌هایی که در دکوراسیون آن‌ها تنوع زیادی به چشم می‌خورد، شلوغ و بهم‌ریخته به نظر می‌رسند. پس بهتر است تناسب رنگ‌ها و الگوها را مدنظر قرار دهید تا اتاق خوابی زیبا و یک‌دست داشته باشید. 

2. از رنگ های روشن مثل سفید برای دیوار اتاق استفاده کنید

هر چه ترکیب رنگ اتاق خواب شما روشن تر و واضح تر باشد، شما صاحب اتاقی دلباز تر خواهید بود. همچنین رنگ های روشن مانند سفید برای دیوار ها و ترکیب آنها با وسایل پارچه ای، راهی عالی برای بزرگ و تمیز نشان دادن اتاق‌هاست. دیوارها را سفید کنید، از وسایل سفیدرنگ استفاده کنید و یک یا چند وسیله پارچه‌ای با رنگ متضاد به اتاق اضافه کنید.  
3. برای دیوار اتاق خواب از آویز دیواری بهره بگیرید

در انتخاب دکوری سخت نگیرید. تنها کافیست یک آویز ساده و بزرگ را وسط یکی از دیوارها آویزان کنید. شما می توانید به‌راحتی و با هزینه‌ای کم، یک آویز بافتنی که با هر رنگ و سبکی هم‌خوانی دارد، برای طراحی اتاق خواب کوچک خود درست کنید.

همچنین اگر دنبال جایی برای کلاه‌ها یا اکسسوری‌هایتان هستید، می‌توانید آن‌ها را کنار هم به دیوار آویزان کرده و به‌عنوان دکوری‌‌ استفاده کنید. با اجرای این ایده در هزینه‌ها صرفه‌جویی و از فضای در دسترس‌تان به‌درستی استفاده خواهید کرد.

4. از دکوری در اتاق خواب غافل نشوید

در اتاق خواب های کوچک شما نیاز دارید تا طراوت و شادابی را بیشتر از اتاق خواب های بزرگ، به فضا وارد کنید. برای این کار آسان ترین و کم هزینه ترین روش استفاده از دکوری ها می باشد. به عنوان مثال شما می توانید خیلی راحت از یک پنجره مجازی یا اگر دوست دار حال و هوای نوستالژیک هستید از طاقچه های مجازی استفاده کنید. یا این که برای اضافه کردن بافت به فضا از بالشت های نرم لطیف رنگی رنگی بر روی تخت خوابتان استفاده کنید. 
5. استفاده از رنگ های مکمل در اتاق فراموش نشود

استفاده از دو رنگ مختلف برای رنگ‌آمیزی دیوارها، ظاهری شیک و مدرن به اتاق شما می‌بخشد و راهی عالی برای افزودن رنگ و بُعد بیشتر به آن است. اما در انتخاب این رنگ ها باید توجه کنید که هر رنگی با رنگ دیگر هماخوانی ندارد، برای این که درست انتخاب کنید بهتر است از قانون رنگ های مکمل استفاده کنید. همچنین انتخاب دو رنگ متفاوت برای دیوار ها به اتاق خوابتان رنگ و بوی مدرن و شیکی خواهد داد.

6. تابلو، یک انتخاب شایسته برای اتاق کوچک است

اگر اتاق خوابی کوچک دارید، مجبور نیستید تنها از تخت ‌خواب ‌های کوچک استفاده کنید. اگر قصد خرید تخت‌ خوابی بزرگ یا سلطنتی را دارید آن را با یک تابلوی رنگارنگ و شیک و بزرگ و یک پاتختی یا میز مناسب، به نقطه‌ی عطف اتاق‌تان تبدیل کنید. محتوای داخل تابلو نیز مهم است، بهتر است در این تابلو نمایی زیبا و دل انگیز از طبیعت یا موضوعی که به آن تعلق خاطر دارید وجود داشته باشد.

7. هر فضایی را در اتاق خواب غنیمت بشمارید

سازمان‌دهی وسایل در اتاق خواب ‌های کوچک باید بسیار هوشمندانه انجام شود. از دیوارهای خالی و تمام فضای داخل کمدها به بهترین شکل استفاده کنید. برای نظم دهی بیشتر می توانید برای کشوهای کمد خود از پارتیشن بندی های متفاوت استفاده کنید. 

سعی کنید یک فضایی برای خود در اتاق خواب پیدا کنید تا آن را بر اساس نیازتان شخصی سازی کنید.به طور مثال اگر در اتاق خواب مطالعه زیادی دارید یا شب ها کار می کنید از یک کنج اتاق خواب برای نصب یک میز تحریر دیواری استفاده کنید. 

8. آینه باید عضو ثابت اتاق شما باشد

آینه ها در طراحی اتاق خواب کوچک جادگرانی خبره هستند. این جادوگر ها اتاق خواب کوچک شما را در کسری از زمان به یک اتاق دل باز تبدیل می کنند به طوری که دیگر کمتر کسی در نگاه اول اتاق خواب شما کوچک می پندارد. برای استفاده از آینه می توانید از انواع آینه دکوراتیو و تزیینی یا آینه های قدی بر روی دب کمد دیواری خود استفاده کنید. 

9. از استفاده از لوسترهای بزرگ بپرهیزید.

از آن‌جایی‌که لوسترهای بزرگ فضای زیادی را از اتاق اشغال می‌کنند، بهتر است در اتاق خواب‌های کوچک تنها یک لامپ یا چراغ آویز ساده  از سقف آویزان کنید. با این کار هم به داشتن یک اتاق خواب با دکوراسیون مدرن نزدیک تر خواهید شد.

10. به تخت خواب تاشو هم فکر کنید

شاید بتوانیم بگوییم یکی از بهترین روش ها برای طراحی اتاق خواب کوچک استفاده از یک تخت خواب تاشو می باشد. تخت خواب های تاشو به دلیل این که انواع مختلفی دارند می توانند در هر اتاق خوابی با هر ساختاری استفاده شوند. به طور مثال اگر اتاق خواب دارای طول کم باشد می توانید از تخت خواب تاشو افقی استفاده کنید یا بر عکس اگر عرض اتاق کم است تخت تاشو عمودی بخرید. 

همچنین تخت خواب های تاشو چون به شما این امکان را می دهند تا در طور روز آن را جمع کنید می توانند به شما برای ایجاد فضایی دنج و راحت در طول روز برای بازی کودکتان و همچنین کار های روزمره، کمک شایانی کنند.

11. می توانید از سرویس خواب های لمسه دار هم استفاده کنید

استفاده از یک سرویس خواب لمسه دار با پارچه های مخمل، این قابلیت را دارد که برای اتاق خواب ما زیبایی و آرامش و لطافت را به ارمغان بیاورد. سرویس خواب های لمسه دار به خاطر قدرت خارق العاده ای که در ایجاد محیطی دنج در خانه ها دارند، در بازار طرفدار های پر و پاقرصی دارند که تخت خواب مخمل خود را با هیچ مدل دیگری عوض نمی کنند.
12. شلف ها در اتاق خواب ها بسیار کارآمد هستند

همه ما وسایلی داریم که دوست داریم دسترسی آنها برای استفاده روزمره زندگیمان راحت باشد یا این که می خواهیم چیز هایی مانند قاب عکس های خانوادگی خود را در جلوی چشمانمان داشته باشیم. برای تمام این اهداف شلف های دیواری به ما کمک خوبی خواهند کرد. علاوه بر این شلف ها در صورتی که درست بر اساس فضای اتاق انتخاب شوند بسیار بر روی دکوراسیون ما تاثیر خواهند گذاشت. 


ازآن‌جایی‌که به‌طور متوسط یک‌سوم از عمرمان را در اتاق خواب می‌گذارنیم، باید از حضور در آن لذت ببریم. صرف‌نظر از متراژ اتاق‌ خواب، توجه به زیبایی آن تاثیر شایانی بر ایجاد اتمسفری آرام در آن خواهد داشت. بنابراین تنها شما هستید که می توانید با استفاده از این قوانین و ایده هایی که مطرح شده است، بهترین روش برای طراحی اتاق خواب کوچک خود را پیدا کنید. چون این کار بر زندگی شما موثر خواهد بود. امیدواریم این مطلب از مجله بلج برای شما سودمند باشد و بتوانید با این ایده ها دکوراسیونی ایده آل برای خودتان بسازید. لطفا ایده های ناب خودتان را نیز با در بخش نظرات به اشتراک بگذارید تا این مطلب کامل تر شود.

101
0
0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
  • بله
  • خیر

درود بر شما! خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با
دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌
خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

دیدگاه شما

سؤالی دارید ؟ 53138 021

^