راهنمای شستن تشک تخت نجس به روش اصولی

بررسی نحوه شستن تشک تخت نجس در مجله بلج
زمان مطالعه: 4 دقیقه
تیم محتوای بلج
چهارشنبه 1 شهریور 1402

آیا می دانستید که تخت شما محل زندگی حدود 10 میلیون میکروب و باکتری است؟ تشک زیستگاه ایده‌آل باکتری‌های مولد بو محسوب می‌شود؛ غذا، آب و دمای مورد نیاز برای رشد باکتری و میکروب‌ها روی تشک فراهم است. بنابراین، توصیه می‌شود که از یک روتین تمیز کردن اصولی تشک برای از بین بردن این بستر پیروی کنید. به‌طور متوسط ​​یک تشک بسته به نوع و کیفیت آن بین 5 تا 10 سال دوام می‌آورد. به این ترتیب، مهم است که تشک خود را تا حد امکان تمیز نگه دارید. ازاین‌رو در این مقاله به توضیح راهنمای کامل شستن تشک تخت نجس و راه‌های از بین بردن آلودگی روی تشک می‌پردازیم.

جارو کردن تشک؛ اولین اقدام برای شستن رختخواب نجس

کشیدن جاروبرقی اولین قدم برای شستن تشک تخت نجس است. این کار همه زایده‌ها مثل پوست مرده، مو، پر، گردوغبار و نخ را از سطح تشک برمی‌دارد. برای تمیز کردن سطح تشک تخت از سر پهن جاروبرقی استفاده کنید و برای قسمت‌های کناری و گوشه تخت، استفاده از سر لوله‌ای جاروبرقی را جایگزین کنید. این کار منجر به تمیز شدن سراسری تشک تخت از هر گونه آلودگی جزیی و خارجی می‌شود. 

بعضی از افراد نسبت به شیارهای متعدد تشک حساسیت بالایی دارند؛ چراکه محل تجمع گردوغبار و آلودگی‌های بسیار پراکنده است. به همین دلیل تمیز کردن آن سخت‌تر انجام می‌شود؛ بنابراین اگر شما نیز حساسیت بالایی به جمع شدن گردوغبار در درزهای رخت‌خواب دارید، هنگام خرید تشک محافظ نیز تهیه کنید. 

کشیدن جاروبرقی اولین قدم برای شستن تشک تخت نجس

از بین بردن سریع انواع لکه زرد تشک؛ اقدامی مهم برای تمیز شدن تخت نجس

لکه‌های زرد رنگ و خون از آلودگی‌های رایج‌تر بر تشک تخت محسوب می‌شوند. برای این کار نیازی به خیس کردن رخت‌خواب نیست و با چند راهکار ساده و سریع می‌توانید لکه‌های تشک را از بین ببرید. شوینده‌های مخصوصی برای شستن لکه‌های ماندگار یا تازه روی تشک وجود دارند؛ علاوه‌بر شوینده‌های صنعتی محلول‌هایی با ترکیب خاص نیز از روش‌های دیگر برای تمیز کردن تخت به شمار می‌روند که در ادامه هر یک را به‌همراه کاربرد آن شرح خواهیم داد. 

یک نکته مهم در هنگام خرید تشک نوزاد توجه به جنس پارچه و قابلیت شست‌وشوی سریع آن است. چراکه تشک نوزاد در بازه‌های زمانی کوتاه نیاز به شست‌وشو دارد. جنس این نوع رخت‌خواب در مدل‌های مختلف تغییر می‌کند؛ اگرچه همه مدل‌های تشک نوزاد ضدحساسیت هستند. برای اطلاع از قیمت تشک نوزاد در رنگ، طرح و برندهای مختلف با فروشگاه‌های عرضه‌کننده این کالا تماس بگیرید. 

استفاده از محلول‌های شوینده؛ روشی برای رفع لکه‌‌های ماندگار

استفاده از محافظ تشک؛ راهکاری برای کاهش آلودگی رختخواب

استفاده از محافظ تشک یکی از روش‌های جلوگیری از آلودگی تشک به شمار می‌رود. اغلب این پارچه‌های محافظتی از الیاف ضدحساسیت دوخته می‌شوند؛ بنابراین بدون نگرانی از بابت بروز حساسیت، محافظ تشک را استفاده کنید. این پارچه‌های محافظتی تا حدی از کثیف شدن تشک جلوگیری می‌کنند. 

تمیز کردن تشک دونفره به زمان و انرژی بیشتری نیاز دارد؛ بنابراین در هنگام خرید تشک دو نفره، محافظ تشک نیز خریداری کنید. این نکته به کمتر شدن تعداد تکرار شستن تشک کمک بیشتری می‌کند. 

محلول آب‌اکسیژنه و جوش شیرین به‌همراه آبلیمو؛ راهکاری برای رفع خون از روی تشک

لکه خون به‌سرعت روی تشک ماندگار می‌شود و جای آن باقی می‌ماند؛ بنابراین برای پاک کردن سریع تشک در صورت آلوده شدن تشک به خون اقدام کنید. اگر این آلودگی خشک شود، از سطح تشک بسیار سخت پاک خواهد شد. بهترین روش برای پاک كردن لكه خون از روی تشک تخت در تخت‌خواب استفاده از محلول‌های جوش شیرین، آب اکسیژنه و ترکیب آبلیمو و نمک است. 

ترکیب مایع ظرفشویی، هیدروژن پراکسید و جوش شیرین؛ بهترین محلول برای رفع زردی تشک

لکه ادرار روی تشک در خانه‌هایی با فرزند کوچک یا حیوان خانگی به‌وفور مشاهده می‌شود ه ایجاد زردی تشک را به‌همراه دارد. شستن لکه ادرار از روی رخت‌خواب با استفاده از محلول ترکیبی شامل مایع ظرفشویی، هیدروژن پراکسید و جوش شیرین انجام می‌شود. اگر لکه ادرار با این محلول از بین نرفت از پودر ماشین لباسشویی برای رفع زردی تشک تخت استفاده کنید. برای این کار کمی پودر ماشین لباسشویی را با آب مخلوط کنید و ترکیب حاصل را به مدت ۳۰ دقیقه روی لکه‌ها قرار دهید. بعد از 30 دقیقه حجم بالایی از لکه پاک می‌شود.

استفاده از شوینده مخصوص؛ روشی برای رفع زردی تشک

از بخارشوی برای تمیز کردن اساسی تشک نجس استفاده کنید

یک راهکار راحت برای تمیز کردن اصولی و اساسی تشک نجس تخت استفاده از بخارشوی است. از یک گوشه تخت شروع به بخار دادن تشک کنید. برای این کار لازم نیست تا بخارشوی را در تماس کامل با تشک قرار دهید. این وسیله را روی همه قسمت‌های تشک بچرخانید، اما توجه کنید که رخت‌خواب نباید بر اثر تماس با بخار خیس شود. 

استفاده از بخارشوی باعث از بین رفتن میکروب و باکتری می‌شود؛ بنابراین مطمئن شوید که گوشه و کناره‌های تشک به‌خوبی توسط بخار کمی مرطوب شوند. اگر پشت تشک نیز نیاز به تمیز کردن دارد، بعد از خشک شدن کامل یک سمت تشک را برگردانید. 

بخارشوی؛ ابزاری برای شستن تشک تخت آلوده

قرار دادن تشک در هوای آزاد؛ آخرین مرحله از تمیز کردن تشک تخت

از هوای آزاد در آخرین مرحله از شستن تشک تخت نجس برای از بین بردن رطوبت باقی‌مانده استفاده کنید. این کار از ایجاد بوی بد تشک بر اثر داشتن رطوبت جلوگیری می‌کند. همچنین با قرار دادن تشک در برابر نور خورشید، می‌توان از رشد باکتری‌های مولد بو جلوگیری کرد. 

خرید محافظ تشک؛ مطمئن‌ترین راه برای جلوگیری از نجس‌شدن تشک

در این مقاله به بررسی روش‌های شستن تشک تخت نجس با روش‌های اصولی پرداختیم. لکه‌های ادرار، استفراغ و خون رخت‌خواب را آلوده و بدبو می‌کنند؛ بنابراین افراد وسواس بالایی برای از بین بردن این لکه‌ها به خرج می‌دهند. گاهی استفاده از روش‌های نادرست منجر به ماندگاری لکه و کاهش عمر تخت می‌شود. ازاین‌رو در این مقاله بهترین روش برای از بین بردن انواع لکه‌های آلوده را توضیح دادیم.

هنگام تمیز کردن تشک تخت نجس در مرحله اول از جاروبرقی برای برداشتن هرگونه نخ، مو، پوست مرده و گردوخاک استفاده کنید. در مرحله بعدی و در صورت مشاهده لکه، به شستن تشک با استفاده از روش‌های معرفی شده در این مقاله اقدام کنید. در آخر برای تمیز کردن کامل تخت با بخارشو اقدام کنید. اگر سوال یا تجربه‌ای در مورد تمیز کردن تخت نجس دارید، با ما در قسمت کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.

منبع : -
26
0
0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
  • بله
  • خیر

درود بر شما! خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با
دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌
خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

دیدگاه شما

سؤالی دارید ؟ 53138 021

^