راهنمای انتخاب فرش مناسب اتاق خواب بر اساس دکوراسیون

بررسی انتخاب فرش مناسب برای اتاق خواب در «مجله بلج»
زمان مطالعه: 6 دقیقه
تحریریه بُلج
یکشنبه 22 مرداد 1402

برای اتاق خواب خود به دنبال خرید یک فرش متفاوت هستید؟ در این مطلب به نیاز شما پاسخ داده‌ایم. انتخاب فرش باید براساس سبک دکوراسیون و رنگ‌بندی سایر وسایل باشد. اگر هماهنگی بین فرش و وسایل مختلف فضا ایجاد کنید، در اتاق حس گرما و آرامش را احساس خواهید کرد. در این مقاله قصد داریم نکات مختلفی را برای انتخاب فرش مناسب اتاق خواب بیان کنیم تا اتاق با دیزاین زیباتر داشته باشید. پس اگر دوست دارید اتاق خود را همچون دیزاینرها طراحی کنید، چند دقیقه از وقت خود را صرف خواندن این مطلب کنید.

انتخاب فرش براساس سبک دیزاین اتاق‌های خواب

هماهنگی وسایل اتاق با یکدیگر و پیروی از یک سبک دکوراسیون خاص باعث می‌شود که فضا جلوه بیشتری داشته باشد. از‌این‌رو پیشنهاد می‌کنیم که هنگام تهیه فرش به سبک سایر وسایل نیز توجه داشته باشید. در ادامه نکاتی را بیان کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند، فرش مناسب برای هر سبک را بشناسید.

فرش مدرن؛ استفاده از رنگ‌های انرژی‌بخش و طراحی‌های هندسی در اتاق

در ادامه شناخت سبک‌های فرش مناسب اتاق خواب باید به استایل نو اشاره کنیم که در آن نظم مشخصی وجود ندارد و از هیچ چهارچوبی پیروی نمی‌کند. این موضوع باعث شده است که بسیاری از افراد تمایل به خرید فرش مدرن برای اتاق خود داشته باشند. از محبوب‌ترین مدل‌های فرش مدرن می‌توان به طرح شگی، فریز، فانتزی، شنل، گبه و گلاریس اشاره کرد.

به هم ریختگی طرح فرش مدرن و نظم نداشتن اشکال آن باعث می‌شود که وسایل خواب همچون تخت و میز آرایش، نقش نظم‌دهنده به محیط را در اتاق داشته باشند. به همین دلیل هنگام خرید سرویس خواب باید به سادگی طرح و هماهنگی آن با سبک مدرن توجه داشته باشید. 

فرش روستایی یا بومی؛ ایجاد حس صمیمیت در فضای اتاق خواب

فرش‌های روستایی یا بومی یکی از جلوه‌بخش‌ترین سبک‌های فرش مناسب برای اتاق خواب هستند. فرش بومی با هر طرحی که بافته شود، فضا را از یکنواختی خارج می‌کند. از‌این‌رو اگر برای سرویس خواب اسپرت جدید خود نیاز به یک فرش شلوغ دارید، فرش‌های بومی مناطق مختلف ایران را مورد بررسی قرار دهید.

در فرش‌های روستایی معمولا از اشکال هندسی، کاشی کاری‌ها، تزیین سقف بناها، گل‌های معروف همچون شاه عباسی، بته جقه و درختان استفاده می‌کنند. فرش‌های قشقایی، بختیاری، کاشمر و لیلی و مجنون از معروف‌ترین انواع قالیچه در سبک روستایی هستند.

قالی بومی؛ یکی از زیباترین انواع فرش برای اتاق خواب

فرش مینیمال؛ قالیچه‌ای ساده از جنس آرامش برای اتاق استراحت

در فرش مینیمال اثری از خطوط و نقوش شلوغ نیست؛ طراحان فرش مینیمالی با رعایت تعادل از رنگ‌های متضاد سیاه و سفید استفاده می‌کنند. گاهی طراحی فرش‌های مینیمال به قدری ساده است که همچون موکتی تک رنگ به‌نظر می‌رسند. در مورد انتخاب فرش مینیمال، علاوه‌بر انتخاب فرش با طرح ساده باید سایر اجزای اتاق مانند سرویس‌های چوبی خواب و کمد لباس را بدون طرح‌های شلوغ انتخاب کنید.

فرش تک رنگ؛ همخوانی با انواع دیزاین در اتاق خواب

درصورتی‌که به دنبال یک فرش مناسب اتاق خواب با طراحی ساده هستید، سبک تک رنگ یکی از انتخاب‌های ایده‌آل است. در قالیچه مونوکروم فقط از یک رنگ در طراحی فرش استفاده می‌شود. در کنار فرش مونوکروم باید از طیف رنگی فرش استفاده شود و همه اجزای دکوراسیون نیز رنگ‌بندی ساده و تک رنگ داشته باشند.

در‌مورد انتخاب فرش سبک تک رنگ باید از قبل ایده‌پردازی داشته باشید و وسایلی هم‌رنگ آن تهیه کنید. مهم‌ترین نکته در انتخاب فرش تک‌رنگ برای اتاق خواب، توجه به رعایت تضاد بین فرش و دیوارها در اتاق‌های کوچک و هماهنگی رنگ فرش با دیوارها در اتاق‌های بزرگ است. 

انتخاب بافت و جنس فرش براساس چیدمان اتاق استراحت

در‌مورد بافت فرش باید به جنس سایر اجزای اتاق خواب نیز توجه داشته باشید؛ مثلا برای پیاده‌سازی دکوراسیون اصولی اگر مدل میز ارایش کشو دار شما از نوع چوبی است، باید به‌سراغ فرش‌هایی با متریال طبیعی و گیاهی بروید. با شناخت بافت فرش‌ها می‌توانید تصمیم آگاهانه‌تری در‌مورد انتخاب قالیچه برای اتاق خواب بگیرید. در ادامه به چندین نوع بافت فرش اشاره کرده‌ایم.

فرش بافته شده با متریال گیاهی؛ سازگاری با سبک‌های مختلف دکوراسیون اتاق استراحت

در بعضی از فرش‌ها، بافندگان به‌جای استفاده از متریال مصنوعی به سراغ بافت فرش با الیاف طبیعی می‌روند. فرش‌های طبیعی با گیاه seagrass، کنف، بامبو، سیزال و نخ جوت هندی بافته می‌شوند. رنگ این گیاهان در طیف رنگی کرمی-طلایی است؛ از‌این‌رو برای تنوع بخشیدن به ساختار فرش گیاهی از طراحی‌های نوآورانه مانند ایجاد حفره یا طرح گل برجسته کمک می‌گیرند. در کنار فرش‌های گیاهی بهتر است وسایل چوبی، شیشه‌ای و سنگی قرار دهید و از گل‌ها برای تزیین اتاق کمک بگیرید.

فرش‌های گیاهی؛ حس زندگی در طبیعت

فرش‌های ابریشمی؛ ایجاد حس لوکس در طراحی اتاق خواب

قالیچه ابریشمی را باید یک فرش مناسب اتاق خواب بدانیم که لطافت و گرما را برای افراد به ارمغان می‌آورد. بافت فرش‌های ابریشمی تراکم بسیاری دارد؛ از این‌رو در اتاق گرما ایجاد می‌کند. وقتی صحبت از فرش‌های ابریشمی می‌شود، باید چیدمان لوکس و کلاسیک را در کنار آن قرار داد؛ فرش ابریشمی با وسایل کلاسیک جلوه بیشتری دارد. بهتر است برای اتاق خواب از قالی ابریشمی کم تراکم با قابلیت شست‌و‌شوی آسان استفاده کنید. قالیچه‌های ابریشمی معمولا به دلیل جنس لطیف و کیفیت خود در فضاهای پر رفت‌و‌آمد و اتاق‌های خواب کاربرد دارند. 

فرش ماشینی؛ تنوع بین رنگ‌های تیره و روشن متناسب با دکور اتاق

فرش ماشینی یکی از بهترین گزینه‌ها برای اتاق خواب است؛‌ زیرا به دلیل تنوع بالای آن، امکان ست کردن فرش با سایر اجزای اتاق به‌راحتی وجود دارد. بافت ماشینی از انواع نخ‌ها استفاده می‌شود و هر سبکی در آن قابل اجرا است. حتی امکان طراحی فرش ماشینی با طرح دلخواه شما نیز وجود دارد. پس اگر برای اتاق خواب خود به دنبال یک فرش خاص مانند اجرای یکی از تصاویر خود در پس زمینه فرش هستید، یک فرش ماشینی با تراکم دلخواه را انتخاب کنید.

انتخاب فرش ماشینی؛ بهترین انتخاب برای اتاق‌های مدرن

انتخاب فرش براساس رنگ‌بندی اجزای دکوراسیون اتاق خواب

انتخاب رنگ فرش، قاعده و قوانین خاص خود را دارد. در انتخاب بهترین رنگ برای اتاق خواب زوجین باید به بخش‌هایی مانند رنگ دیوار، سرویس خواب و حتی فرش نیز توجه داشته باشید. در ادامه چندین ترکیب مناسب برای فرش اتاق را بررسی کرده‌ایم:

    • انتخاب فرش تیره: اگر دیوارهای اتاق خواب شما رنگ روشنی دارد، توصیه می‌کنیم سایر اجزای اتاق مانند فرش‌ها را با رنگ تیره مثل سبز، قهوه‌ای، سرمه‌ای و زرشکی انتخاب کنید. در‌واقع رنگ فرش اتاق خواب را معیاری برای انتخاب سایر وسایل مانند لوستر، سرویس خواب و پرده‌ها قرار دهید یا بالعکس.
    • استفاده از فرش رنگ خنثی: رنگ‌هایی همچون طوسی، کرمی و سفید با ترکیب رنگ همه وسایل هماهنگ می‌شوند. از‌این‌رو اگر نمی‌خواهید فرش را نقطه کانونی دکوراسیون اتاق خود قرار دهید، از یک رنگ خنثی استفاده کنید.
  • فرش رنگ روشن: اگر قصد استفاده از فرش‌های فانتزی را دارید، فرش‌هایی با زمینه روشن را انتخاب کنید که اشکال به‌کار‌رفته در آن بیشتر از رنگ فرش نگاه‌ها را به خود جلب می‌کند.

انتخاب رنگ فرش به سلیقه شخصی شما  و پیروی از سبک‌های دکوراسیون بستگی دارد. اگر علاقه‌مند به فرش‌های فانتزی هستید، سایر وسایل اتاق مانند تخت‌خواب را هماهنگ با آن و باتوجه‌به سبک مدرن انتخاب کنید.

هماهنگی رنگ فرش با اجزای اتاق؛ انتخاب آگاهانه دکوراسیون

قبل از خرید فرش اتاق خواب، طرح و نقش انواع قالی‌ها را مورد بررسی قرار دهید!

در این مقاله در مورد نکات فرش مناسب اتاق خواب صحبت کردیم و انواع سبک دکوراسیون برای انتخاب فرش را مورد بررسی قرار دادیم. اگر قصد دارید، طراحی اتاق خوابتان را به‌طور‌کلی تغییر دهید، باید از یک سبک برای چیدمان اتاق خواب استفاده کنید و همه وسایل را متناسب با آن بخرید. فرش یکی از مهم‌ترین عناصر دکوراسیون است که باید براساس سبک فضا انتخاب شود. برای خرید فرش به فروشگاهی با تنوع بالا مراجعه کنید.

برای خرید دکوراسیون اتاق در ذهن خود همه اجزا را در کنار هم بچینید تا به سبک واحدی برسید. برای تهیه وسایل اتاق خواب خود می‌توانید به فروشگاه بلج با تنوع محصولی بسیار بالا مراجعه کنید. اگر قبلا دکوراسیون منزل یا اتاق خواب خود را از بلج تهیه کرده‌اید، نظرات خود را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

منبع : -
31
0
0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
  • بله
  • خیر

درود بر شما! خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با
دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌
خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

دیدگاه شما

سؤالی دارید ؟ 53138 021

^