بهترین محل برای قرارگیری کتابخانه در منزل را بشناسید

بررسی بهترین مکان برای کتابخانه در منزل، در مجله بلج
زمان مطالعه: 5 دقیقه
تحریریه بُلج
دوشنبه 9 آبان 1401

عده‌ای تصور می‌کنند که کتابخانه باید در یک اتاق مجزا (با عنوان اتاق مطالعه) قرار گیرد. برخی دیگر نیز که این نگرش را ندارند در اتاق کوچک خود فضایی برای قرار دادن یک کتابخانه پیدا نمی‌کنند. از سوی دیگر جمع کثیری از افراد نه‌تنها تصوری از جای دادن یک کتابخانه در اتاق نشیمن یا پذیرایی ندارند بلکه حتی آن را فاقد زیبایی و ناسازگار با دکوراسیون اجرا شده در خانه می‌دانند. همان‌طور که خواندن کتاب به مغز و روح انسان آرامش می‌بخشد، محل مطالعه آن هم باید به مکانی زیبا و آرام تبدیل شود که با کمی خلاقیت در طراحی دکوراسیون خانه خود می‌توانید بهترین مکان برای کتابخانه در منزل را انتخاب کنید.

ما در این مقاله می‌خواهیم در مورد بهترین محل قرارگیری کتابخانه در منزل صحبت کنیم. پس اگر به دنبال ایجاد یک کتابخانه برای خانه خود هستید، در اینجا چندین شاهکار الهام بخش وجود دارد که شما را به سمت خود سوق می‌دهد.

دکوراسیون کتابخانه در پذیرایی؛ ایده‌ای جذاب برای داشتن یک سالن پذیرایی خاص

به نظر شما سالن پذیرایی بهترین مکان برای کتابخانه در منزل است؟ از نظر طراحان بسیاری، سالن پذیرایی را می‌توان یکی از جذاب‌ترین محل‌ها برای قرار دادن کتابخانه به‌شمار آورد؛ بنابراین اگر به فکر خرید کتابخانه یا سفارش مدل دلخواه خود هستید، اتاق پذیرایی را نیز در بین ایده‌های خود قرار دهید.

در برخی منازل به‌دلیل کوچک بودن اتاق خواب، می‌توان کتابخانه را در قسمت پذیرایی خانه قرار داد. قرار دادن کتابخانه در پذیرایی به دلیل اینکه در مرکز دید قرار می‌گیرد، تاثیر مستقیم روی چیدمان منزل شما خواهد داشت. با قرار دادن کتاب‌های مختلف و لوازم دکوری متناسب با سبک اتاق پذیرایی، می‌توان دکور کتابخانه در منزل را تکمیل کرد. با این ایده همه افراد حتی مهمانان، می‌توانند به کتاب‌ها دسترسی داشته باشند و حین سپری کردن اوقات خود در منزل شما نیز به مطالعه بپردازند. برای قرار دادن کتابخانه در سالن پذیرایی ایده‌های متفاوتی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

دکوراسیون کتابخانه در پذیرایی؛ ایده‌ای جذاب برای داشتن یک سالن پذیرایی خاص

دیواری از جنس کتابخانه، جذابیت اتاق پذیرایی را دوچندان می‌کند

در بیشتر منازل دیوارهایی برای جدا کردن فضاها وجود دارد که بهترین مکان برای کتابخانه در منزل محسوب می‌شود. به‌خصوص اگر این دیوار در اتاق پذیرایی قرار داشته باشد، بهترین ایده‌ها را می‌توان برای طراحی کتابخانه دیواری در منزل اجرا کرد.

سرتاسر این دیوار را می‌توانید قفسه‌بندی کنید و یک کتابخانه خانگی داشته باشد. این یک ترفند دکوراسیونی است که بتوانید یک از کتابخانه به‌عنوان پارتیشن و امکانی برای تفکیک فضاها استفاده کنید. با قفسه‌بندی مناسب این نوع کتابخانه و قرار دادن اکسسوری‌ها و المان‌های مناسب برای فضای پذیرایی، کتابخانه‌ای زیبا و جذاب در بهترین محل خانه خود طراحی کنید.

کنار پنجره اتاق پذیرایی؛ بهترین مکان برای کتابخانه در منزل

اگر سالن پذیرایی شما، یک پنجره در وسط دیوار دارد، یکی از خاص‌ترین ایده‌ها برای قرار دادن کتابخانه در دو طرف پنجره است. در‌این‌صورت، هم کتاب‌هایتان طبقه‌بندی و نظم‌دهی می‌شوند، هم یک عنصر و وسایل دکوری جذاب به دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی شما اضافه خواهد شد. بدین‌شکل یک فضای دنج برای مطالعه در لوکس‌ترین بخش منزل ایجاد می‎شود.

کنار پنجره اتاق پذیرایی؛ بهترین مکان برای کتابخانه در منزل

از قرار دادن کتابخانه در اتاق نشیمن غافل نشوید!

از نظر طراحان داخلی، اتاق نشیمن در مقایسه با پذیرایی فضای بهترین مکان برای کتابخانه در منزل است. چراکه اغلب وسایل راحتی مانند مبلمان، پاف و میز در آن‌جا یافت می‌شوند و می‌توان برای مدت طولانی با خاموش کردن تلویزیون غرق در مطالعه کتاب‌ها شد.

هم‌چنین در اتاق نشیمن می‌توان از فضای اطراف تلویزیون نیز برای نصب کتابخانه‌های بزرگ و کوچک و قرار دادن کتاب‌ها استفاده کرد. در اتاق نشیمن اغلب در موازات میز تلویزیون مدرن یا کلاسیک، المانی قرار نمی‌گیرد و این بخش از منزل تقریبا بدون استفاده باقی می‌ماند. به‌همین دلیل با طراحی کتابخانه‌ای جذاب و قرار دادن کتاب‌ها در این فضا، می‌توان محیطی دلنشین را در خانه خلق کرد. نصب کتابخانه در این قسمت نه‌تنها فضای مفید بیشتری اشغال نمی‌کند بلکه دیوار پشت میز تلویزیون را نیز از یکنواختی خارج خواهد کرد.

اتاق نشیمن؛ مکانی مناسب و ایده‌آل برای قرار دادن کتابخانه

چیدمان کتابخانه در اتاق خواب؛ امکان اجرای ایده‌های متفاوت و منحصر‌به‌فرد

اگر دوست دارید یک مکان دنج و راحت برای مطالعه داشته باشید اما فضای کافی برای آن را ندارید، با قرار دادن کتابخانه‌ای زیبا در اتاق خواب خود، می‌توانید هر زمان که خواستید کتاب مورد علاقه خود را در اختیار داشته باشید. اگر با در نظر گرفتن عواملی مانند متراژ و دکوراسیون اتاق خوابتان، متوجه شده‌اید که اتاق شما بهترین مکان برای کتابخانه در منزل است، پیشنهاد می‌کنیم از ایده‌هایی که در ادامه ذکر کرده‌ایم بهره ببرید.

بالای میز تحریر در اتاق خواب؛ راحت‌ترین و بهترین مکان برای کتابخانه در منزل

هنگام خرید میز کامپیوتر یا میز تحریر، به فکر قرار دادن کتابخانه در بالای آن باشید، تا بتوانید مناسب‌ترین میز را برای خود انتخاب کنید. بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان برای نگهداری از کتاب‌های خود نیاز به یک کتابخانه در اتاق خواب خود دارند تا در حین مطالعه بتوانند به راحتی به کتاب مورد نظر خود دسترسی داشته باشند. چیدمان آن در بالای میز تحریر علاوه‎بر‌ اینکه فضای اضافی از اتاق خواب شما را اشغال نمی‌کند، بلکه زیبایی میز تحریر شما را دو چندان خواهد کرد و کتاب‌های شما همیشه در دسترس هستند.

به‌خصوص اگر میز کار یا تحریر شما در کنار پنجره قرار داده شود و علاوه‌بر نور چراغ مطالعه، بتوان از نور طبیعی خورشید نیز استفاده کرد. در این شرایط واقعا اتاق خواب بهترین مکان برای کتابخانه در منزل است.

بالای میز تحریر در اتاق خواب؛ راحت‌ترین و بهترین مکان برای کتابخانه در منزل

نصب کتابخانه در بالای تخت؛ ایده‌ای جدید و خلاقانه برای دکوراسیون اتاق خواب

نصب کتابخانه در بالای تخت خواب اگرچه ممکن است ایده خطرناکی به نظر برسد، اما شاید بسیار کاربردی‌تر و راحت‌تر از کتابخانه رومیزی باشد. این ایده علاوه‌بر زیبایی، برای استفاده بیشتر از فضا به شما کمک می‌کند و هم‌چنین می‌توانید در کنار کتاب‌ها، گل طبیعی یا قاب عکس نیز در کتابخانه قرار دهید.

نصب کتابخانه در بالای تخت؛ ایده جدید و خلاقانه برای دکوراسیون اتاق خواب

کتابخانه در زیر‌پله؛ یکی از خلاقانه‌ترین ایده‌ها در دکوراسیون

در منازلی با متراژ کم و خصوصا چیدمان اتاق اداری کوچک، نخستین محدودیتی که برای افزودن کتابخانه داریم، کمبود فضا است. اما برای انتخاب محل قرارگیری کتابخانه کافی است کمی خلاق باشید. زیرپله هر خانه، معمولا محلی است که بدون هیچ استفاده خاصی رها شده و فضای ذخیره‌سازی خوبی را برای قرار دادن ملزومات فراهم می‌کند. در نتیجه اگر یک راه پله در منزل خود دارید، به‌راحتی می‌توانید با فضای بدون استفاده آن یک کتابخانه جذاب و دوست‌داشتنی خلق کرده و یک بخش بی‌روح و انرژی از منزلتان را به کانون توجه دوستان و مهمانان خود بدل کنید. با این کار، هم از این فضا به‌خوبی بهره برده و هم منظره زیبایی را ایجاد خواهید کرد.

کتابخانه در زیر‌پله؛ یکی از منحصر‌به‌فردترین و خلاقانه‌ترین ایده‌ها در دکوراسیون

بلج؛ تولید‌کننده و عرضه‌کننده کتابخانه‌‌های جذاب با سفارش دلخواه

در این مطلب سعی کردیم بهترین مکان برای کتابخانه در منزل را به شما معرفی کنیم تا شما عزیزان بتوانید ایده‌های خلاقانه و جذابی را در دکوراسیون منزل خود اجرا کنید. در حال حاضر اغلب طراحان داخلی اتاق نشیمن و اتاق خواب را، بهترین محل‌ها برای قرارگیری کتابخانه در منزل به‌شمار می‌آورند.

خرید اقساطی انواع کتابخانه ام دی اف قیمت مناسب

توصیه می‌کنیم پیش از هر اقدامی کمی فکر کنید تا بتوانید بهترین کتابخانه را با ابعاد مورد‌نظرتان سفارش داده و در دکوراسیون خانه خود قرار دهید. اگر ایده یا سوالی در این زمینه و خرید کتابخانه از فروشگاه اینترنتی بلج داشتید، در قسمت دیدگاه از ما بپرسید. در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد. 

8
0
0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
  • بله
  • خیر

درود بر شما! خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با
دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌
خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

دیدگاه شما

سؤالی دارید ؟ 53138 021

^