۶ ایده برای نظم دادن اتاق کودک دلبند شما

دسته‌بندی اسباب‌بازی با ۶ وسیله کاربردی
زمان مطالعه: 4 دقیقه
محمد محمدی
پنجشنبه 6 مرداد 1401

از سخت‌ترین کار‌های دنیا، نظم دادن به اتاق کودک است. همیشه وسیله‌ بازی کودکان آن‌قدر زیاد است که گاهی مادر نیز نمی‌تواند جایی برای آن‌ها پیدا کند. در این مقاله به معرفی ۶ وسیله می‌پردازیم که مانند چوب جادویی در منظم کردن اتاق کودک، معجزه می‌کنند. اگر شما نیز قصد دارید تا نظم را از سنین پایین به فرزند خود بیاموزید، استفاده از این وسایل را فراموش نکنید. زیرا با مشخص‌ بودن جای همه وسایل، آموزش نظم به کودکان بسیار ساده خواهد شد. 

۱- استفاده از شلف دیواری؛ مناسب برای اتاق‌های کوچک

شلف دیواری اتاق کودک بهترین انتخاب برای اتاق‌های کوچک است که کاربرد‌های متنوعی دارد. نظم‌دادن به کتاب‌ها، قرار دادن عروسک و تغییر فضای اتاق و اشغال‌ نکردن فضای اتاق از مزایای شلف دیواری است. شلف‌های دیواری کودک در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف ساخته می‌شوند که استفاده از آن، دکوراسیون را تکمیل می‌کند و زیبایی بیشتری به اتاق می‌دهد. شلف‌های رنگی در کنار سرویس خواب نوزاد سفید، محیطی شاد ایجاد می‌کند. شلف‌ها را می‌توان در ارتفاع مختلف نصب کرد تا کودک بتواند به عروسک‌ها و کتاب‌های موردعلاقه‌اش، به‌راحتی دسترسی داشته باشد. ولی سایر وسایل را که جنبه تزیینی دارد و مناسب استفاده کودک نیست می‌توان در ارتفاع بالا‌تری نصب کرد. 

قرار دادن کتاب روی شلف دیواری در اتاق های کوچک

۲- میز تحریر کودک و نوجوان؛ فضایی منظم برای مطالعه

میز تحریر کودک و نوجوان بهترین فضا برای مطالعه یا انجام سرگرمی‌های مختلف مانند نقاشی است. میز تحریر مدل‌های مختلفی دارد و کشو‌هایی که در این میز‌ها تعبیه شده است برای قرار‌دادن وسایل تحریر یا نقاشی است. البته مدل‌های میز تحریر با یکدیگر متفاوت است. برخی تعداد کشو بیشتر و برخی دیگر بدون کشو تولید می‌شود. ولی از آن‌جایی که کودکان وسیله‌های بسیاری دارند، بهتر است میز تحریر آن‌ها نیز کشو‌دار خریداری شود. تخت کشو‌دار نیز دقیقاً مانند میز تحریر کشو‌دار به نظم‌دادن بیشتر وسایل کمک می‌کند. کشو‌های پایین تخت‌، فضایی را برای دسته‌بندی لباس‌های راحتی یا وسایل غیر‌ضروری ایجاد می‌کند. 

استفاده از میز تحریر کشو‌دار برای نظم دادن به وسایل کودک

۳- کتابخانه چوبی؛ کتابخانه‌های کوچک و پر‌کاربرد

کتابخانه جایی برای قرار‌ دادن کتاب‌های مختلف است. در اتاق کودک اگر از کتابخانه‌ای با ارتفاع کم استفاده شود، دسترسی به کتاب‌ها ساده‌تر خواهد بود. علاوه‌بر دسترسی آسان، چند‌کاربرد مختلف نیز دارند. به‌عنوان مثال، کتابخانه‌های نیمکتی فضای نشستن نیز دارند. کودک می‌تواند پس از انتخاب کتاب روی آن بنشیند و ساعتی را به مطالعه بپردازد. حتی برای فضا‌های کوچک‌ می‌توان از کتابخانه‌های دیواری، میز تحریر کتابخانه‌دار یا شلف‌های دیواری نیز استفاده کرد. برای فضا‌های کوچک از جالباسی ایستاده نیز می‌توان استفاده کرد. با این کار، کودکان نیز در آویزان‌ کردن لباس‌های خود تشویق می‌شوند.

استفاده از جالباسی متناسب با قد کودک در کنار کمد

۴- دراور برای اتاق کودک؛ نظم بیشتر لباس‌های راحتی

دراور تکمیل‌کننده دکوراسیون اتاق کودک است. استفاده از دراور‌ها در کنار کمد لباس برای اتاق‌های بزرگ مناسب‌تر است. البته تنوع بالا در ساخت دراور، امکان استفاده از آن را برای همه ابعاد اتاق به‌وجود آورده است. دراور‌ها بهترین جا برای قرار‌ دادن لباس‌های خانگی است. دراور نیز در دو مدل ام دی اف و چوبی ساخته می‌شود. قیمت دراور ام دی اف به عوامل مختلفی، مانند تعداد کشو و ابعاد آن بستگی دارد. ست‌ کردن کمد با دراور هماهنگی بیشتری را در اتاق کودک ایجاد می‌کند. در فروشگاه بلج، انواع مختلفی از دراور اتاق خواب تولید شده است. حتی در آینده با قرار‌ دادن یک آینه روی دراور، می‌توان از آن به‌عنوان میز آرایش استفاده کرد.

۵- کمد لباس جا‌دار؛ مهم‌ترین جزء سرویس خواب

استفاده از کمد لباس نیز به‌اندازه دراور اهمیت دارد. کمد لباس با تعبیه فضا‌های مختلف برای قرار‌ دادن وسایل، نظم را به لباس‌ها و کفش‌های کودک شما می بخشد. بهتر است برای خرید کمد، از جنس‌های محکم ام دی اف یا چوبی استفاده کنید. ام دی اف و چوب تنوع رنگ بالایی دارد. به‌همین دلیل، انعطاف‌پذیری بالایی برای ست کردن با انواع رنگ سرویس خواب را دارد. دومین ویژگی پر‌اهمیت برای خرید کمد لباس کودک، سبک آن است. سبک کمد و دراور باید با سایر اجزا سرویس خواب باید یکسان باشد. اگر تخت‌خواب، کلاسیک است، کمد نیز باید به‌همان سبک خریداری شود.  

۶- سبد‌های حصیری یا باکس‌های پلاستیکی؛ بهترین جا برای اسباب‌بازی‌ها 

سبد‌‌های حصیری یا باکس‌ها، بهترین جا برای نظم‌ دادن به وسایل بازی بچه‌ها است. این سبد‌ها زیبایی به اتاق می‌بخشد و بسیار پر‌کاربرد هستند. استفاده از رنگ‌های طبیعی، مانند کرم یا قهوه‌ای روشن، در سبک بوهمیان بیشتر دیده می‌شود. بهتر است سبدی را انتخاب کنید که قابل شست‌وشو باشد و هر از چند‌گاهی با شستن آن، خاک روی اسباب بازی فرزندتان نشیند. بعد از این‌که زمان بازی کودک تمام شد، او را تشویق کنید که وسایلش را درون سبد باز‌گرداند. این کار ساده، در نظم‌پذیری کودک بسیار موثر است.

سبد حصیری یا جعبه پلاستیکی برای قرار دادن اسباب‌بازی‌ها

اتاقی منظم و زیبا با سرویس خواب و شلف دیواری بلج

در این مقاله ۶ ایده برای نظم‌ دادن اتاق کودک را بیان کردیم. برقراری نظم در اتاق کودک کار نسبتاً دشواری است. اما این کار باید در سنین پایین آموزش داده شود. با به‌کار‌گیری وسایل مختلف مانند سبد‌های حصیری، کمد، دراور، کتابخانه، شلف و میز تحریر جای هر وسیله‌ای مشخص خواهد شد. به‌همین دلیل، آموزش نظم به کودک نیز آسان می‌شود. اما انتخاب هر یک از این وسیله‌ها، نیازمند رعایت ویژگی‌های مختلف است. به‌عنوان مثال، بهتر است دراور و کمد لباس اتاق کودک با یکدیگر هماهنگ باشند. سرویس خواب نیز باید یک سبک داشته باشد. از قرار‌دادن تخت‌خواب کلاسیک کنار کمد اسپرت خود‌داری کنید. زیرا جلوه سرویس خواب از بین می‌رود و زیبایی اتاق را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در شرکت بلج، سرویس خواب متنوعی برای سنین مختلف کودک، نوجوان و بزرگسال وجود دارد که متخصصان صنعت دکوراسیون داخلی مسئول طراحی آن‌ هستند. به‌همین دلیل مطابق با ترند سال طراحی شده‌اند. شلف، کمد لباس، دراور و میز تحریر‌های متنوع که به نظم‌دادن اتاق کودک کمک می‌کند، در سایت بلج قرار دارد.  علاوه‌بر این، می‌توانید هر آنچه در ذهن خود دارید را به‌ کمک کارشناسان بلج به واقعیت تبدیل کنید. اگر شما نیز تجربه استفاده از وسایل مختلف برای نظم دادن به اتاق فرزند خود را داشتید، در قسمت نظرات بنویسید تا ما و سایر خوانندگان نیز از آن بهره‌مند شویم.

12
0
0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
  • بله
  • خیر

درود بر شما! خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با
دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌
خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

دیدگاه شما

سؤالی دارید ؟ 53138 021

^