بهترین حالت خواب برای دیسک کمر و کمر درد؛ معرفی ۵ روش عالی

بررسی بهترین حالت خواب برای دیسک کمر در مجله ملج
زمان مطالعه: 4 دقیقه
تحریریه بُلج
سه شنبه 16 خرداد 1402

براساس آخرین آمار 90 درصد ایرانیان کمردرد را تجربه می‌کنند و 27 درصد افراد به دیسک کمر مبتلا هستند. یکی از چند فاکتور مهم در ابتلا به کمر درد، حالت خوابیدن فرد است. به همین دلیل اگر شما هم به کمر درد یا دیسک کمر مبتلا هستید، بسیار مهم است که بهترین حالت خواب برای دیسک کمر را بشناسید و در وضعیتی بخوابید که انحنای طبیعی ستون فقرات حفظ شود؛ به‌این‌ترتیب فشار بر کمر در کمترین حالت ممکن خواهد بود. علاوه‌بر روش صحیح خوابیدن برای کمر درد، کیفیت سرویس خواب شامل تخت خواب و تشک نیز تاثیر بسیاری بر سلامت ستون فقرات شما دارد. از این رو تصمیم گرفتیم در مقاله پیش رویتان بهترین روش خوابیدن برای رفع کمردرد را معرفی کنیم. تا انتها همراه ما باشید.

1- خوابیدن به پهلو با بالش بین زانوها؛ بهترین روش خوابیدن برای دیسک کمر

اگر در صورت دراز کشیدن به پشت، کمردرد در خواب را تجربه می‌کنید، به پهلو تغییر وضعیت دهید. به این منظور، اجازه دهید شانه راست یا چپ شما به همراه بقیه قسمت‌های بدنتان با تشک تماس پیدا کند. یک بالش بین زانوهای خود بگذارید و اگر بین کمر و تشک شما فاصله وجود دارد، برای حمایت بیشتر از کمر بالش کوچکی در آنجا استفاده کنید.

خرید اقساطی انواع تشک از بهترین برند های تشک

استفاده از بالش، به تراز نگه داشتن باسن، لگن و ستون فقرات خود کمک می‌کنید و مانع کمر درد و خواب رفتن پا می‌شوید. بااین‌حال، خوابیدن به پهلو بهترین پوزیشن خواب برای دیسک کمر نیست و بهتر است حتی الامکان نسبت به این مدل خوابیدن مقاومت کنید؛ زیرا این مدل خوابیدن مشکلاتی مانند عدم تعادل عضلانی و اسکولیوز را به دنبال دارد. برای حفظ آرامش حین خواب توصیه می‌کنیم حتما از تشک مناسب روی سرویس خواب خود استفاده کنید.

قرار دادن بالش بین زانوها برای خواب راحت

2- وضعیت جنین؛ بهترین مدل خوابیدن برای دیسک کمر

اگر دیسک کمر دارید، ممکن است وضعیت جنینی در بهبود درد شما موثر باشد. به این منظور به پشت دراز بکشید و سپس به آرامی به پهلو بچرخید. زانوها را به سمت قفسه سینه جمع کرده و به آرامی تنه خود را به سمت زانوها خم کنید. برای جلوگیری از هرگونه عدم تعادل، هر از چند گاهی باید تغییر موقعیت دهید و به راست یا چپ بخوابید.

دیسک‌ها بالشتک‌های نرمی بین مهره‌های ستون فقرات شما هستند. فتق دیسک کمر زمانی اتفاق می‌افتد که بخشی از دیسک از فضای طبیعی خود خارج شده و باعث درد عصبی، ضعف و موارد دیگر شود. چرخاندن نیم تنه در وضعیت جنینی، فضای بین مهره‌ها را باز کرده و از کمر درد در خواب جلوگیری می‌کند. البته این مورد در صورتی صادق است که از تخت خواب مناسبی استفاده کنید. درصورتی‌که روی تخت خواب‌های خیلی نرم غلت بزنید، احتمالا کمر درد شدیدتری را تجربه خواهید کرد. بر این اساس، یک جای خواب مناسب برای دیسک کمر باید نسبتا سفت باشد.

خوابیدن در وضعیت جنین برای بهبود درد کمر

3- خوابیدن روی شکم با یک بالش زیر آن؛ بهترین حالت خواب برای کمر درد

خوابیدن روی شکم برای کمردرد مضر است؛ چرا که در این حالت به گردن فشار بیشتری تحمیل می‌شود؛ اما اگر عادت دارید به شکم بخوابید، یک بالش زیر لگن و پایین شکم خود قرار دهید تا مقداری از فشار از روی کمرتان برداشته شود. بسته به اینکه در این موقعیت چقدر احساس راحتی می‌کنید، تصمیم بگیرید که زیر سرتان بالش بگذارید یا نه.

افرادی که به بیماری دژنراتیو دیسک مبتلا هستند، احتمالا بیشترین سود را از خوابیدن روی شکم با بالش ببرند. این کار می‌تواند هر گونه فشاری را که بر فضای بین دیسک‌های شما وارد می‌شود، از بین ببرد. در چنین شرایطی نیز نباید اهمیت خرید تشک مناسب را در کاهش درد وسط کمر در خواب دست کم بگیرید. تشک‌هایی که سفتی متوسط تا زیادی دارند، بهترین انتخاب برای کسانی هستند که مدام در خواب دچار کمردرد می‌شوند.

  بالش تخت زیر شکم برای کاهش فشار کمر

4- خوابیدن به پشت با بالشی زیر زانو؛ بهترین روش خوابیدن برای کمر درد

برای برخی افراد، خوابیدن به پشت بهترین حالت برای تسکین کمردرد است. بااین‌حال، بعضی از افراد از این موضوع شکایت دارند که خواب فراوان باعث کمر درد می‌شود. برای جلوگیری از کمر درد در حالت خوابیدن به پشت، صاف دراز بکشید و بالشی را زیر زانوهای خود بگذارید. در این وضعیت، راستای طبیعی ستون فقرات حفظ می‌شود و بالش به حفظ انحنای پایین کمر کمک می‌کند.

همچنین می‌توانید برای پشتیبانی بیشتر از ستون فقرات، یک حوله کوچک تاشده زیر کمر خود قرار دهید. علاوه‌بر این خرید تشک طبی نیز می‌تواند تاثیر بسیاری در حفظ تراز ستون فقرات داشته باشد؛ بنابراین اهمیت استفاده از تشک طبی برای کمردرد را دست کم نگیرید. در واقع هنگامی که به پشت می‌خوابید، وزن شما به‌طورمساوی توزیع شده و در وسیع‎ترین ناحیه بدن پخش می‌شود. در نتیجه، فشار کمتری به نقاط فشار کمر وارد خواهد شد.

بهترین حالت خوابیدن برای دیسک کمر؛ خوابیدن به پشت

5- خوابیدن روی صندلی؛ برای بهبود دیسک کمر و خواب رفتن پا

اگرچه خوابیدن روی صندلی ممکن است بهترین انتخاب برای کمردرد نباشد، اما در صورت ابتلا به اسپوندیلولیستزیس ایستمی یا سرخوردگی مهره‌ها، این وضعیت می‌تواند مفید باشد؛ به‌ویژه اگر از صندلی مخصوص دیسک کمر استفاده کنید. در واقع سرخوردگی مهره‌ها وضعیتی است که در آن یک مهره روی مهره زیر آن می‌لغزد. در این شرایط دراز کشیدن روی صندلی‌های مخصوص، باعث می‌شود که بین ران و تنه بدن زاویه‌ای ایجاد شده و به این ترتیب، فشار روی ستون فقرات کاهش یابد و خواب رفتگی پا در دیسک کمر به حداقل برسد.

استفاده از صندلی دیسک کمر برای خوابیدن روی صندلی

دستیابی به بهترین حالت خواب برای دیسک کمر با محصولات فروشگاه بلج

در این مقاله نحوه خوابیدن برای درمان دیسک کمر را توضیح دادیم و گفتیم چطور باید در وضعیت‌های مختلف بخوابید تا کمردرد شما کمتر شود. نکته مهم اینکه با وجود رعایت نکات فوق، اگر از بهترین خوشخواب برای کمردرد استفاده نکنید، احتمال تشدید درد شما وجود دارد. بنابراین قبل از هر کاری توصیه می‌کنیم کالای خواب استاندارد و باکیفیتی را از فروشگاه بلج سفارش دهید. در پایان از شما دعوت می‌کنیم اگر سوالی درباره نحوه خوابیدن برای دیسک کمر دارید، در بخش نظرات با ما و سایر همراهان عزیز و همیشگی بلج به اشتراک بگذارید.

60
0
0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
  • بله
  • خیر

درود بر شما! خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با
دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌
خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

دیدگاه شما

سؤالی دارید ؟ 53138 021

^