قفسه‌بندی انباری کوچک خانه؛ رازهای استفاده بهینه از فضای محدود

قفسه بندی انباری کوچک خانه
زمان مطالعه: 4 دقیقه
تحریریه بُلج
یکشنبه 20 خرداد 1403

شاید تابه‌حال برای شما هم پیش آمده باشد که به دلیل شلوغ بودن محیط انباری نتوانید وسیله موردنظرتان را پیدا کنید؛ حتی شاید فکر کردید وسیله شما گم شده است. هرچقدر متراژ و فضای انباری کوچک‌تر باشد مرتب و منظم نگه‌داشتن آن سخت‌تر است؛ درنتیجه قفسه‌بندی اصولی انباری کوچک خانه و ایجاد فضایی بهینه برای نگه‌داری وسایل اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. با انتخاب نوع قفسه مناسب برای انباری، کمک گرفتن از نظم‌دهنده‌ها و نصب اصولی قفسه، داشتن انباری مرتب با کارایی بالا و دسترسی آسان به وسیله‌ها رویا نیست! در این مقاله به بررسی  رازهایی برای قفسه‌ بندی انباری کوچک خانه پرداخته‌ایم.

اندازه‌گیری متراژ انباری؛ اولین قدم برای قفسه بندی انبار خانه

قدم اول برای طبقه بندی انباری کوچک، اندازه‌گیری متراژ انباری است. برای این کار باید طول، عرض و ارتفاع انباری را اندازه‌گیری کرده تا بعد از قرارگیری قفسه‌ها و وسایل به مشکل نخورید و قفسه‌ها و کمدهایی با ارتفاع و ابعاد متناسب با متراژ انباری خود انتخاب کنید. به‌عنوان مثال اگر قصد سفارش کمد، قفسه یا کلوزت روم کوچک را برای انباری خانه دارید باید ابعاد کمد و کلوزت روم را متناسب با متراژ انباری انتخاب کنید.

اندازه‌گیری متراژ انباری؛ قدم اول برای قفسه بندی کردن انبار خانه

انتخاب جنس قفسه، بستگی به ساختار انباری و اولویت شما دارد

انتخاب قفسه متناسب با انباری یکی از مهم‌ترین گام‌ها برای سازماندهی کردن محیط است. استفاده از قفسه‌ بندی انباری کوچک با قفسه‌های فلزی انتخابی مناسب است. قفسه‌های فلزی طول عمر بالایی دارند و درصورت کهنه شدن می‌توانید آن‌ها را با رنگ کردن مثل روز اول کنید. این نوع قفسه‌ها مناسب انباری‌های بدون پنجره هستند؛ چرا‌که با تابش نور مستقیم و مداوم خورشید، این نوع قفسه دچار زنگ‌زدگی می‌شود. همچنین برای قفسه بندی انباری کوچک می‌توانید از قفسه و کمد فلزی ضدزنگ برای این انباری استفاده کرد. 

سفارش قفسه فلزی مدرن؛ با قیمت مناسب

به‌علاوه استفاده از قفسه‌ها، کمدها و فایل کشویی چوبی و ام دی اف با دانسیته بالا انتخاب مناسب دیگری برای قفسه بندی انباری خانه خصوصا انباری با پنجره‌های بزرگ است؛ چراکه برخلاف قفسه و کمدهای فلزی، قفسه‌های چوبی در برابر نور خورشید مقاوم بوده و آسیب نمی‌بینند. همچنین این قفسه‌های چوبی با تراکم و ضخامت بالا استحکام بیشتری نسبت به قفسه‌های نازک فلزی برای نگه‌داری وسایل دارند. همچنین قفسه‌های مشبک فلزی با تراکم بالا، از مقاومت بالایی برای نگه‌داشتن وسایل برخوردارند.

قفسه بندی انباری کوچک خانه با قفسه چوبی

گرو‌ه‌بندی و تفکیک وسیله‌ها؛ روشی موثر برای بهینه کردن فضا انبار

در این گام باید وسایلی که فعلا قصد استفاده از آن‌ها را ندارید و همچنین کالاهای بی‌استفاده را از یکدیگر تفکیک کنید. برای خلوت نگه‌داشتن انباری وسایلی که هرگز از آن‌ها استفاده نمی‌کنید را دور بریزید. مرحله بعد تفکیک کردن نوع کالا و وسایل برای قرار دادن آن‌ها در قفسه‌ها است؛ کالاهای خوراکی، لباس‌ها، کتاب‌ها، تجهیزات و ابزارآلاتی مانند چکش و پیچ گوشتی باید در قسمت‌های مجزا قفسه‌های انباری قرار بگیرند و هر قسمت قفسه را برای نگه‌داری کالاهای مشابه در نظر بگیرید. به‌علاوه، اگر کالا یا ابزاری پرمصرف دارید، برای سهولت در استفاده آن‌ها را در فضاهای ذخیره‌سازی در دسترس‌تری داخل منزل، مانند کمدهای داخل اتاق‌خواب یا باکس تعبیه‌شده در تخت خواب جک دار نگه‌داری کنید.

نحوه چیدمان موثر وسیله‌ها در قفسه‌ها؛ روشی تاثیرگذار برای سازماندهی کردن انباری

برای نظم دادن به انباری‌هایی با متراژ کوچک، بهتر است از کف تا سقف انباری را قفسه‌بندی کنید. ابزارها و کالاهای پراستفاده‌ای مانند مواد غذایی و شوینده‌ها را در قفسه‌هایی پایین‌تر قرار دهید تا امکان دسترسی به آن‌ها راحت‌تر باشد. لباس‌های فصلی و وسایل دکوراتیو که کمتر در طی سال از آن‌ها استفاده می‌کنید را در قفسه‌های بالا قرار دهید. 

ابزارهای سنگین را در قفسه‌های بالای انباری قرار ندهید و جایی را در قفسه‌هایی پایین برای آن‌ها تعبیه کنید. همچنین برای دسترسی آسان به قفسه‌های بالایی از نردبان و چهارپایه کمک بگیرید. به‌علاوه، اگر انباری کوچک شما فضا کافی ذخیره‌سازی ندارد، به‌جای آن می‌توان لباس‌ها و کتاب‌ها را در محیط‌های ذخیره‌سازی دیگر منزل مانند کمد لباس، کلوزت روم، کتابخانه و باکس تخت نگه‌داری کنید.

طریقه طبقه بندی انباری برای سازماندهی کردن وسیله‌ها

از جعبه‌ها و نظم‌دهنده‌ها برای سازماندهی وسایل قفسه استفاده کنید

از سبدها و جعبه‌ها برای نگه‌داری ابزارهای کوچک استفاده کنید. به‌عنوان مثال برای حفاظت از پیچ و مهره‌های کوچک، از جعبه ابزارهای چندتکه و طبقه‌بندی شده استفاده کنید. به‌علاوه، سبدها و جعبه‌های پلاستیکی به دلیل مقاوم بودن در برابر رطوبت و نور خورشید، گزینه مناسبی برای سازماندهی کردن و نگه‌داری ابزارهای کوچک در انباری هستند. همچنین استفاده از نظم‌دهنده‌های ابزارآلات در قفسه‌های انباری، روشی کاربردی و کارآمد برای بهینه و سازماندهی کردن فضا ذخیره‌سازی انباری است.

سازماندهی انباری کوچک با جعبه‌های پلاستیکی

نورپردازی مناسب انباری؛ راهکاری برای پیدا کردن راحت ابزارآلات

هرچقدر هم که چیدمان طبقه بندی انباری خانه اصولی و سازماندهی شده باشد، امکان پیدا کردن وسایل در انباری تاریک وجود ندارد؛ بنابراین برای سهولت به دسترسی ابزار و وسایل محیط انباری باید سیستم نورپردازی مناسبی در انباری خانه تعبیه کنید. استفاده از لامپ‌های LED کم‌مصرف علاوه‌بر طول عمر بالا و ایجاد نور کافی، از گرم شدن انباری جلوگیری می‌کنند.

رعایت نکات ایمنی برای قفسه‌بندی انباری

از هنگام شروع قفسه‌بندی انباری تا انتخاب نور مناسب برای آن باید نکات ایمنی را برای حفاظت از خود و وسایل خود در نظر داشته باشید، در ادامه این نکات مهم را برای شما آورده‌ایم:

  • مواد شیمیایی و شوینده را از هم دور نگه دارید و از بسته بودن در آن‌ها، اطمینان حاصل کنید.
  • حتما روی لامپ‌ها حباب قرار دهید تا در صورت ترکیدن لامپ، از پرتاب جرقه‌های آن روی وسایل انباری  جلوگیری کنید.
  • برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و نم به وسایل و ابزارآلات، هنگام نصب قفسه بین ردیف اول آن با کف انباری فاصله دهید.

همچنین برای حفظ ایمنی، کف انباری را شلوغ نکنید؛ چراکه دراین‌صورت امکان سر خوردن و آسیب دیدن افراد وجود دارد. به‌علاوه، با شلوغ کردن کف انباری، در دسترسی سریع به وسایل باز هم دچار چالش خواهید شد.

ساخت قفسه متناسب با متراژ انباری؛ روشی آسان برای سازماندهی کردن وسایل

انتخاب جنس قفسه، دسته‌بندی و نحوه چیدمان وسیله‌ها و ایجاد نورپردازی مناسب برای انباری همگی اقدامات مهمی برای مرتب کردن انباری کوچک خانه هستند؛ به شرطی که قفسه انتخابی ابعادی متناسب با متراژ انباری داشته باشد، درغیر‌این‌صورت انباری به فضایی بهم ریخته تبدیل می‎‌شود. چنانچه نکته مهمی برای قفسه‌بندی و چیدمان انباری دارید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منبع : -
39
0
0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
  • بله
  • خیر

درود بر شما! خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با
دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌
خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

دیدگاه شما

سؤالی دارید ؟ 53138 021

^