7 ایده طلایی و خلاقانه برای چیدمان دکوراسیون داخلی کتاب‌فروشی‌ها

چیدمان دکوراسیون کتابفروشی با مجله بلج
زمان مطالعه: 5 دقیقه
تحریریه بُلج
یکشنبه 11 دی 1401

تصور کنید که در کنار خانه یا محل کار شما کتابفروشی با دکوراسیون منحصربه‌فرد، جذاب و خلاقانه‌ای قرار دارد. اگر شما کتابخوان هم نباشید، یک‌بار وارد این فروشگاه می‌شوید و دکوراسیون آن را از نزدیک می‌بینید. صاحبان باهوش برخی از کتابفروشی‌ها، دوست دارند که مشتریان را با دکوراسیون‌های جذاب برای ورود به فروشگاه وسوسه کنند. دکوراسیون خلاق و منحصربه‌فرد کتابفروشی، نقش پررنگی در جذب مشتری خواهد داشت. این مقاله از مجله بلج، راهنمای مناسبی برای نکات مهم چیدمان دکوراسیون کتابفروشی محسوب می‌شود. اگر شما نیز می‌خواهید برای چیدمان کتابفروشی خود از ایده‌های ناب و جذاب استفاده کنید، خواندن ادامه این مقاله را به شما توصیه می‌کنیم.

1. طراحی قفسه‌های کتاب؛ یکی از انواع ایده برای کتابفروشی

یکی از اولین پارامترهایی که برای جذب مشتری موثر خواهد بود، قفسه‌های کتاب متنوع و خلاقانه در کتابفروشی‌هاست. برخی از انواع کتابخانه و قفسه‌های کتاب، ساده هستند و دورتادور کتابفروشی‌ها قرار می‌گیرند. این نوع چیدمان، در دکوراسیون کتابفروشی‌های قدیمی و کوچک استفاده می‌شود و کتاب‌های بسیاری داخل آن‌ها قرار می‌گیرد. جنس این قفسه‌ها معمولاً از چوب یا فلز با ضخامت‌های مختلف است. برخی از کتابفروشی‌ها، هر قفسه را به کتاب‌هایی با موضوع‌های یکسان اختصاص می‌دهند. به‌طور مثال، قفسه‌ مربوط به رمان‌های فرانسوی با قفسه رمان‌های آمریکای جنوبی و کتاب‌های هنری متفاوت است.

قفسه‌های کتاب متنوع و خلاقانه برای چیدمان کتابفروشی‌ها

قفسه کتاب خلاقانه و مدرن؛ برای کتابفروشی‌های بزرگ

برای کتابفروشی‌های بزرگ، قفسه‌های خلاقانه انتخاب مناسبی خواهد بود. در این قفسه‌ها، معمولاً کتاب‌های کمتری قرار می‌گیرند و شکل‌های مختلفی دارند. کتابخانه‌های درختی، کتابخانه‌هایی با شکل‌های مختلف هندسی و طرح‌های خاص انتزاعی، ازجمله انواع کتابخانه‌های مدرن هستند. قفسه‌های مدرن و خلاقانه هم در زیبایی کتابفروشی تاثیرگذارند و هم دکوراسیون فروشگاه شما را خاص‌تر و خلاقانه‌تر می‌کنند. درنظر داشته باشید که برای دکوراسیون کتابفروشی‌های کوچک می‌توانید از کتابخانه دیواری نیز استفاده کنید. 

قفسه‌های کتاب مدرن؛ مناسب برای کتابفروشی‌های بزرگ

2. صندلی مناسب برای نشستن؛ یکی از مهم‌ترین ضوابط طراحی کتابفروشی‎‌ها

بسیاری از کتابفروشی‌های بزرگ، محلی را به نشستن مشتری اختصاص می‌دهند. کتابخوان‌های بسیاری هستند که دوست دارند کتاب موردنظر را در کتابفروشی مطالعه کنند. متاسفانه قیمت کتاب بسیار گران‌ است و برخی از کتابخوان‌های حرفه‌ای و دانشجو توانایی پرداخت هزینه کتاب را ندارند. کتابفروشی‌ها نیز برای احترام به مشتری تعدادی صندلی، مبل، پاف یا صندلی انتظار را در کنار قفسه‌های کتاب گذاشته‌اند.

برخی از کتاب‌فروشی‌های بزرگ و مدرن، ازجمله شهر کتاب‌ها در سراسر ایران، بخشی از مکان کتابفروشی را به کافی‌شاپ اختصاص داده‌اند. داشتن کافه کوچکی در داخل کتابفروشی، هم برای جذب مشتری مناسب است و هم کتابفروشی شما را پاتوق کتاب‌دوستان و اهالی فرهنگ و هنر می‌کند. 

داشتن صندلی در کتابفروشی‌ها؛ برای مطالعه کتاب

3. ایجاد فضاهای متنوع و چیدمان خلاقانه؛ مناسب‌ترین ایده برای کتابفروشی

در کتابفروشی‌های بزرگ، برای ایجاد فضاهای متنوع و چیدمان خلاقانه راه‌های زیادی وجود دارد. قرار دادن استند گل در کتابفروشی و گلدان‌های کوچک روی میزهای کافه‌کتاب‌ها، دکوراسیون کتابفروشی‌های بزرگ جذاب‌تر و متنوع‌تر می‌کند. در ادامه، چند مورد از چیدمان‌های خلاقانه و فضاهای متنوع را به شما معرفی می‌کنیم.

●    یک فضای اختصاصی برای مراسم رونمایی کتاب و نقدوبررسی درنظر بگیرید.
●    یک مکان مناسب را برای نمایشنامه‌خوانی، شب شعر و اجرای موسیقی زنده انتخاب کنید.
●    یک فضا برای فروختن انواع لوازم‌التحریر درنظر بگیرید.
●    یک مکان جذاب برای فروختن آثار دستی جذاب هنری و انتخاب کنید. 
●    فضایی را برای فروختن محصولات موسیقی جذاب و گپ‌وگفت اهالی موسیقی درنظر بگیرید.

اگر فضای بزرگی در کتاب‌فروشی خود دارید، حتماً خلاقیت را در چیدمان خود دخیل کنید. بسیاری از کتابخوان‌ها دوست دارند که در کنار نوشیدن قهوه یا چای، کتاب موردعلاقه‌شان را بخوانند. همچنین از طریق داشتن کافه نیز می‌توانید درآمد جداگانه‌ای کسب کنید. 

داشتن کافه‌کتاب در کتابفروشی‌ها، ایده‌ای خلاقانه برای کتابفروشی‌ها

4. توجه به رنگ و نورپردازی؛ یکی از اصول طراحی دکوراسیون کتاب‌فروشی‌ها

یکی از اصول مهم در دکوراسیون مغازه کتابفروشی، توجه به رنگ و نور خواهد بود. رنگ‌های گرم و شاد به کتابفروشی‌ها جذابیت خاصی می‌بخشند و فضا را باطراوت و دوست‌داشتنی می‌کنند. بسیاری از افراد تمایل دارند که در کافه کتابفروشی به مطالعه و خواندن کتاب بپردازند؛ بنابراین محیط تاریک و کم‌نور برای کتابفروشی اصلاً مناسب نیست.

پیشنهاد ما به شما، داشتن پنجره‌های قدی و بزرگ برای استفاده از نور طبیعی خواهد بود. همچنین داشتن در تمام‌شیشه‌ای به‌جای درهای چوبی، به نورپردازی بیشتر کتابفروشی کمک می‌کند. استفاده از پنجره‌های قدی و در شیشه‌ای، باعث می‌شود که هر بیننده‌ای از بیرون جذب فضای دوستانه و صمیمی کتابفروشی شود. برخی از کتابفروشی‌ها برای نورپردازی، لامپ‌های جذاب و  پرنوری را در جای‌جای فضای فروشگاه خود تعبیه می‌کنند.

نورپردازی و رنگ؛ یکی از اصول مهم طراحی دکوراسیون در کتابفروشی

5. استفاده از جذاب‌ترین کتاب‌ها؛ برای طراحی ویترین کتابفروشی

کتابفروشی‌ها باید دکوراسیون منحصربه‌فردی داشته باشند. برای جذاب‌تر شدن ویترین کتابفروشی حتماً از کتاب استفاده کنید؛ اما نه هر کتابی. کتاب‌های جذاب، پرفروش، رنگارنگ و جنجالی یکی از بهترین ایده‌ها برای طراحی ویترین کتابفروشی‌ها هستند. پیشنهاد ما به شما، استفاده از نورپردازی‌های رنگی در کنار کتاب برای خاص‌تر شدن ویترین مغازه خواهد بود.

شما می‌توانید از اکسسوری‌های جذاب و مرتبط با فرهنگ‌وهنر ازجمله تلویزیون‌ها و رادیوهای قدیمی، کلاکت چوبی منشی‌صحنه و سازهای موسیقی (مانند گیتار) استفاده کنید. ویترین کتابفروشی، اولین مواجهه مشتری با فروشگاه شماست؛ بنابراین هرچه خاص‌تر و منحصربه‌فردتر باشد، مشتری بیشتری را به داخل جذب می‌کند. 

6. پارتیشن‌بندی؛ مناسب برای دکوراسیون کتابفروشی کوچک

کتابفروشی‌های کوچک فضای کوچک‌تری برای چیدمان خلاقانه دارند. یکی از ایده‌های تفکیک بخش‌های متفاوت کتابفروشی کوچک و بزرگ از هم، پارتیشن‌بندی است. پارتیشن‌بندی با قفسه‌های کتاب، یکی از راه‌های ساده اما بی‌همتا برای جداسازی بخش‌های مختلف کتابفروشی خواهد بود. پارتیشن‌بندی به زیبایی بیشتر کتابفروشی کمک شایانی می‌کند و به فضای فروشگاه شما نظم می‌دهد. 

7. طراحی سقف و کف کتابفروشی؛ یکی از اصول مهم برای طراحی کتابفروشی‌های مدرن

طراحی سقف و کف کتابفروشی ممکن است به چشم نیاید، اما بسیار تاثیرگذار است. سقف کتابفروشی در معرض دید مشتری نیست، اما کتابفروش باید از آن به‌بهترین‌شکل‌ممکن استفاده کند. یکی از ایده‌های جالب برای طراحی سقف کتابفروشی‌ها، آویزان و معلق بودن برخی کتاب‌ها از سقف است؛ انگار کتاب‌ها بالای سر مشتریان در حال پرواز کردن هستند. کتاب‌هایی را برای آویزان کردن از سقف فروشگاه‌های کتاب انتخاب کنید که دنیای فانتزی دارند و برای پرواز خلاقیت و ذهن ما مناسب‌اند. کتاب‌های چارلز دیکنز و مجموعه هری‌پاتر، انتخاب‌های شایسته‌ای برای این نوع طراحی دکوراسیون هستند. همچنین آویزان کردن وسایل چوبی و ریسه‌های رنگی برای جذاب‌تر شدن کتابفروشی توصیه می‌شود.

طراحی کف کتابفروشی نیز حائز اهمیت است. جنس سرامیک یا پارکت شما باید به‌گونه‌ای باشد که سروصدا ایجاد نکند. کتابفروشی محیطی آرام و دنج برای دوست‌داران کتاب و کتابخوانی است و هرگونه آلوده صوتی باعث رنجش و به‎هم خوردن تمرکز افراد می‌شود. استفاده از موکت یا کفش‌پوش چوبی برای کاهش صدا در فروشگاه‌های کتاب به شما پیشنهاد می‌شود.

جذاب بودن طراحی سقف و کف کتابفروشی

خرید انواع قفسه‌های کتاب مدرن و کلاسیک از سایت فروشگاهی بلج

در این مقاله از مجله بلج، شما را با انواع چیدمان دکوراسیون کتابفروشی آشنا کردیم. اگر کتابفروشی بزرگی دارید، بهتر است از ایده‌های خلاقانه و مدرن در فضای فروشگاه خود استفاده کنید. همچنین نورپردازی و رنگ مناسب یکی از اصول مهم برای کتابفروشی‌ها محسوب می‌شود. بسیاری از دوست‌داران کتاب در کتابفروشی به مطالعه می‌پردازند. محیط‌های کم‌نور برای مطالعه کتاب مناسب نیست و به چشم آسیب می‌رساند.

خرید اقساطی انواع کتابخانه جدید

فروشگاه اینترنتی بلج، یکی از بزرگ‌ترین و شناخته‌شده‌ترین تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان دکوراسیون چوبی است که بهترین و با‌کیفیت محصولات را تولید و به مشتریان عرضه می‌کند. برای تهیه قفسه‌ها و کتابخانه‌های کتابفروشی‌ها می‌توانید از محصولات با‌کیفیت فروشگاه بلج استفاده کنید. برای ارتباط با کارشناسان ما، با شماره تلفن 02153138 تماس بگیرید.

12
0
0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
  • بله
  • خیر

درود بر شما! خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با
دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌
خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

دیدگاه شما

سؤالی دارید ؟ 53138 021

^