چگونه با وسایل ساده و شیک اتاق خواب کوچک را بچینیم؟

ترفندهایی برای چیدمان اتاق خواب کوچک
زمان مطالعه: 5 دقیقه
تحریریه بُلج
چهارشنبه 16 شهریور 1401

کوچک بودن همیشه به معنای محدودیت نیست و فضاهای کوچک پر از فرصت‌های بزرگ هستند. در واقع چیدمان یک فضای کوچک می‌تواند به‌گونه‌ای باشد که همه وسایل ضروری در آن، جا بگیرد و هم شیک و زیبا باشد. با رشد آپارتمان‌نشینی و کوچک شدن خانه‌ها، طبیعتا اندازه اتاق‌ خواب‌ها هم به نسبت کاهش یافته است؛ بنابراین برای اینکه بدانیم اتاق خواب کوچک را چگونه بچینیم، بهتر است ایده‌ها و ترفندهایی یاد بگیریم. این ترفندها به ما در استفاده بهینه از فضا کمک می‌کنند. در این مقاله شما را با چند ایده کاربردی برای چیدمان اتاق خواب کوچک با وسایل ساده، چیدمان اتاق خواب دخترانه و پسرانه آشنا خواهیم کرد.

استفاده بهینه از فضا برای چیدمان اتاق کوچک

ترفندهایی برای چیدمان اتاق خواب کوچک

برای اینکه اتاق خواب لوکس باشد، نیازی به سقف بلند یا متراژ بالا نیست. در واقع، اتاق خواب‌‌های کوچک اغلب فضایی دنج‌تر و صمیمی‌تری دارند که در ایجاد احساس آرامش و شخصی بودن فضا موثر هستند. بهترین ترفندها برای چیدمان یک اتاق خواب کوچک و بزرگ به‌نظر رسیدن آن، استفاده از فضای دیوار، نظم دهنده‌ها، رنگ و نور است. در ادامه درباره هر یک از این ترفندها به‌طور کامل توضیح خواهیم داد.

برای چیدمان اتاق خواب کوچک از قطعات بزرگ شروع کنید

برای چیدن یک اتاق خواب کوچک، اول به سراغ بزرگ‌ترین قطعات اتاق بروید و جای آن‌ها را تعیین کنید. این کار را با قرار دادن تخت در مرکز عریض‌ترین دیوار اتاق شروع کنید. قرار دادن سرویس خواب در مرکز به ایجاد تقارن چیدمان اتاق کمک می‌کند. همچنین فضای کافی برای عبور از هر دو طرف تخت را خواهید داشت و هر پاتختی‌ را می‌توانید در یک سمت تخت قرار دهید. اما اگر در دو طرف تخت‌تان فضای کافی ندارید، بهتر است از یک میز استفاده شود و تخت خود را به یک طرف دیوار نزدیکتر کنید. اما اگر جایی برای میز کنار تخت ندارید، بهتر است از آن‌ها استفاده نکنید.

رنگ روشن و نور طبیعی فضای اتاق را بزرگ‌تر نشان می‌دهد

نورپردازی مناسب باعث می‌شود اتاق شما جادارتر به‌نظر برسد. اگرچه ست کردن رنگ‌های تیره راحت‌تر است اما انتخاب رنگ‌ها روشن برای وسایل اتاق خواب، فضا را بزرگ‌تر و جادارتر نشان می‌دهد. اگر اتاق خواب شما نورگیر نیست، از آینه استفاده کنید تا نور موجود را منعکس کرده و اتاق را بزرگ‌تر نشان دهد. این ترفند برای فصل پاییز و زمستان که نور طبیعی کم‌تر است هم جواب می‌دهد. مثلا رنگ سفید مانع این می‌شود که اتاق شما کوچک و قوطی کبریتی به‌نظر بیاید. پس بهتر است برای دیوارها رنگ سفید را انتخاب کنید و رنگ تیره را برای سقف اتاق در نظر بگیرید تا عمق بیشتری به فضا بدهد.

استفاده از انواع نظم دهنده، بهترین ترفند برای چیدمان اتاق خواب کوچک

برای چیدمان فضاهای کوچک، سازمان‌‌دهی بهترین ترفند است. برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید به دنبال راه‌های خلاقانه باشید. مثلا تختی برای اتاق تهیه کنید که کشو داشته باشد یا از نظم دهنده کمد برای قرار دادن لباس و وسیله‌های ریز استفاده کنید. یا یک باکس در پایین تخت بگذارید که هم برای نشستن و هم برای گذاشتن چتر و کفش‌های اضافی مناسب است. با این کار وسایل اضافی و ریز از سطح اتاق جمع می‌شود و جا برای گذاشتن وسایل بزرگ‌تری هم‌چون میز تحریر خواهید داشت.

استفاده از انواع نظم دهنده، بهترین ترفند برای چیدمان اتاق خواب کوچک

در استفاده از وسایل زیاده‌روی نکنید

زیاده‌روی در استفاده از وسایل باعث می‌شود فضای اتاق کوچک‌تر به‌نظر بیاید. همچنین اگر با این استدلال که چون اتاق کوچک است، وسایل کوچک اما زیاد برای آن انتخاب کنید، احساس شلوغی به شما دست می‌دهد. پس بهتر است به جای قطعات کوچک اما زیاد به سراغ وسایل بزرگ اما ضروری بروید.

از فضای دیوارها به بهترین شکل ممکن استفاده کنید

از آنجایی که متراژ اتاق شما کم است از فضاهای افقی، یعنی دیوارها به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. مثلا یک کتابخانه برای بالای تخت‌ طراحی کنید یا یک دیوار را به کمد کپسولی سرتاسری اختصاص دهید. اما اگر حتی فضای کافی برای کمد ندارید، رگال‌های میله‌ای گزینه مناسبی هستند. از این ترفند برای فضای کف اتاق هم می‌توان استفاده کرد. به‌این‌ترتیب که کمی ارتفاع تخت را بالا برده و چند باکس یا کشو برای زیر تخت در نظر بگیرید.

اتاق خواب بزرگ‌تر با ساخت فضای ذخیره‌سازی روی دیوار

چیدمان اتاق خواب کوچک با وسایل ساده

بسیاری از افراد از داشتن یک اتاق خواب کوچک لذت می‌برند، زیرا ایجاد فضای دنج و جذاب در آن‌ها بسیار ساده‌تر است. به‌طورکلی جا دادن وسایل ضروری در یک اتاق خواب کوچک شاید کاری دشوار و غیرممکن به‌نظر بیاید، اما با چند ترفند ساده می‌توان این مشکل را از بین برد.

اگر کنار تخت فضای کافی برای گذاشتن آباژور ندارید، از شب‌خواب‌هایی که روی دیوار نصب می‌شوند به‌عنوان جایگزین استفاده کنید. همچنین ارگانایزرها برای بهره‌گیری بیشتر از فضا و نظم دادن به وسایل ریزی که جای دقیقی برای آن‌ها نداریم، نقش کلیدی ایفا می‌کنند. استفاده از فضای زیر تخت، نصب قلاب و قفسه در فضاهای غیرقابل استفاده از دیگر وسایل ساده‌ای هستند که با کم‌ترین هزینه در نظم‌دهی به اتاق خواب کوچک کمک می‌کنند.

چیدمان اتاق خواب کوچک با کمک وسایل ساده

چیدمان اتاق خواب کوچک بدون تخت

استفاده از تخت هم نمای زیبایی به اتاق خواب می‌دهد، هم برای سلامت فردی مهم است. گاهی اوقات فضا آنقدر محدود است که شاید ترجیح دهید اصلا از سرویس خواب استفاده نکنید. اما به‌جای این کار بهتر است تخت تاشو را امتحان کنید. همچنین برای چیدمان اتاق خواب کوچک دخترانه و پسرانه، می‌توانید تختی انتخاب کنید که متناسب با سایز کودکان طراحی شده باشد.

تخت تاشو برای استفاده بهینه از فضای اتاق خواب کوچک

ایده‌های جذاب برای چیدمان اتاق خواب کوچک عروس

برای چیدمان اتاق خواب کوچک عروس، خلاقیت در نحوه استفاده از فضا می‌تواند چاره‌ساز باشد. جا دادن یک تخت دو نفره، میز توالت، پاتختی، کمد لباس و کلی وسایل ریز و درشت دیگر واقعا کار ساده‌ای نیست. اما با چند ایده ساده می‌توان کاری کرد که اتاق هم بزرگ‌تر و شیک‌تر به‌نظر برسد و هم به بهترین نحو همه وسایل خود را در یک اتاق کوچک بچینید.

یکی از کاربردی‌ترین روش‌ها استفاده از نظم دهنده‌ها است. اگر کمد اتاق خواب پارتیشن‌بندی دارد، برای کشوها باتوجه‌به ابعادی که دارند از نظم‌دهنده لباس زیر، کفش و شال و روسری استفاده کنید. به رگال لباس یک نظم‌دهنده کیف آویزان کرده و چند سبد برای باکس‌های پایین کمد برای قرار دادن وسایل اضافی و لباس‌های چرک در نظر بگیرید.

راهنمای چیدمان اتاق خواب کوچک عروس در مجله بلج

چیدمانی شیک برای اتاق خواب کوچک با محصولات بلج

در این مقاله شما را با ترفندهایی آشنا کردیم که به شما در چیدمان اتاق خواب کوچک کمک کند تا وسایل خود را به بهترین شکل ممکن در یک فضای محدود جا دهید. در کنار این ترفندها استفاده از محصولات کاربردی بلج به شما بسیار کمک خواهد کرد. میز تحریر، تخت تاشو و کمدهای بلج به شکلی طراحی شده‌اند که در حین اینکه فضای کمی اشغال می‌کنند، ظرفیت بالایی برای جا دادن وسایل دارند. با خرید از این مجموعه، می‌توانید چیدمان اتاق خواب کوچک خود را کامل کنید و باز هم فضای خالی داشته باشید. اگر تابه‌حال از بلج خرید کرده‌اید، خوشحال می‌شویم تجربه خودتان را با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.

277
0
0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
  • بله
  • خیر

درود بر شما! خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با
دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌
خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

دیدگاه شما

سؤالی دارید ؟ 53138 021

^