چگونه عمر تشک خود را بیشتر کنیم؟

چگونه عمر تشک خود را بیشتر کنیم؟
زمان مطالعه: 3 دقیقه
محمد محمدی
دوشنبه 4 بهمن 1400

به نظر متخصصین در زمینه خواب و کالای خواب ارائه بهترین پاسخ برای این سوال در دو مرحله امکان پذیر است. یکی از این دو مرحله مربوط به قبل از خرید تشک و دیگری مربوط است به بعد از خرید تشک.

برای این که مطمئن باشیم یک تشک با عمر مفید بالا می خریم، باید گام اول را قبل از خرید محکم برداریم. گام اول این است که از یک برند خوب و معتبر که مشتریان از آن راضی هستند تشکمان را تهیه کنیم. به بیان ساده تر باید بدانیم که بهترین مارک تشک کدام است و از زیر و بم برند ها آگاه باشیم تا بهترین تصمیم را بگیریم. اگر بتوانید از این مرحله به درستی عبور کنیم، می توانیم بگوییم یک تشک خوب و با کیفیت خریده ایم که تا سالیان متمادی می شود بر روی آن بی دغدغه خوابید.

اما ماجرای اصلی برای این که بدانیم چطور عمر تشک را زیاد کنیم به بعد از خرید تشک بر می گردد. چون هر چقدر هم که ما تشک خوب و درجه یکی خریده باشیم، اگر از آن درست استفاده نکنیم، فایده ای ندارد. به طور مثال اگر پسر بچه بازیگوشی دارید که مدام بر روی تشک بالا و پایین می پرد. حتی اگر تشکتان هم بهترین نوع تشک باشد، باز هم آسیب می بیند. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با موثر ترین راهکار ها برای افزایش طول عمر تشک آشنا خواهیم کرد. 

​​​​​​​راهکار های موثر در افزایش طول عمر تشک

1. تشک خود را بر روی سطحی صاف و بدون پستی و بلندی قرار دهید. این موضوع بیشتر باید برای تشک های فنری یا طبی فنری مورد توجه قرار بگرید. چون در صورتی که زیر تشک فضای خالی بزرگ تر از قطر فنر وجود داشته باشد، فنر ها از زیر بیرون زده و باعث نا هموار شدن تشک می شود. این ناهمواری علاوه بر این که عمر تشک شما را کاهش خواهد داد بلکه باعث بروز آسیب های بسیار جدی در ستون فقرات و کمر شما خواهد شد.

 

 

با توجه به این که تشک ها عمدتا بر روی تخت خواب استفاده می شود، توجه کنید که تشک خود را بر روی یک کف تخت منسجم مثل نگهدارنده های فلزی مشبک(با مشبک های کوچک) بگذارید، تا هم تشکتان آسیب نبیند و هم این که بدون نگرانی از وزنتان بر روی تخت خواب بخوابید.

2. اسفنج های موجود در تشک به مرور خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهند و به تدریج قطرشان کاهش می یابد. برای جلو گیری از تغییر شکل و  گود شدن تشک و پوسیدگی پارچه هر سه ماه یک بار آن را پشت رو کرده و هر شش ماه یک بار آن را بر عکس( سر و ته) کنید. به این نکته دقت کنید که این موضوع ممکن حتی در تشک هایی با بالاترین سطح کیفی هم بروز کند.

3. اگر می خواهید دکوراسیون اتاق خواب خانه خود را تغییر دهید یا حتی خانه خود تعویض کنید و در این فرآیند نیاز به جا به جایی تشکتان دارید. تحت هیچ شرایطی تشک را خم نکنید. شما با خم کردن تشک نیمی از عمر مفید تشک را کم می کنید.

4. معمولا متریال درون تشک ابر و اسفنج می باشد که دارای ساختار کاملا شیمیایی است. یکی از دشمنان ابر و اسفنج رطوبت است. لطفا تشک های خود را از رطوبت دور کنید. یا حداقل در محیط هایی که رطوبت بالایی دارند، از تخت خواب هایی با ارتفاع بلند استفاده کنید.

5. تشک ها دارای یک روکش پارچه با طرح و جنس های متفاوت می باشند، که از نقاط ضعف آنها نفوذپذیری در مقابل گرد و خاک است. پس اگر دوست ندارید گرد خود به درون تشک و حتی ریه هایتان نشود و از عمر شما و تشک کم نکند. هر ماه تشک خود را جاروبرقی بکشید.

تا این جا تلاش کردیم تا شما را با تکنیک هایی برای افزایش عمر تشک آشنا کنیم. شما با استفاده از این تکنیک ها می توانید خیلی ساده تا سال های متوالی از تشک خود استفاده کنید و خوب بخوابید. همچنین در پایان نیز می خواهیم با تکیه بر تجربه کارشناسان فروشگاه اینترنتی بلج که در حدود دو دهه در بازار کالای خواب فعالیت دارند، به سوالی پرتکرار در زمینه نظافت و نگهداری تشک پاسخ دهیم، که می تواند شما را هم در افزایش طول عمر تشکتان کمک کند.

آیا محافظ، در نظافت و طول عمر تشک تاثیر گذار است؟

کارشناسان بلج می گویند، سوال مردم دائما این است که روی تشک تخت چی بیندازیم تا از شر گرد خاک و حتی نفوذ آب در امان باشیم. به نقل از بلج یک راه ساده، ارزان و در دسترس استفاده از محافظ های نانو برای تشک است. این محافظ ها به دلیل ساختار نانویی که دارند، مانع از نفوذ هر گونه گرد و خاک و حشره یا رطوبت آب به درون تشک خواهد شد. پس پاسخ مفید بودن محافظ تشک، کاملا مثبت است و توصیه می شود که برای حفظ و افزایش عمر تشک از محافظ استفاده کنید.

 

 

در پایان نیز امیدواریم شما مرور دوباره نکات و سوالات بالا، بتوانید از تشک خود محافظت کنید و عمر مفید آن را افزایش دهید تا خوابی آرامش بخش و عالی داشته باشید. همچنین لطفا نظرات خود درباره ترفند هایی که در این مطلب با آنها آشنا شدید، با ما و همه مخاطبان مجله بلج در میان بگذارید.

 

41
0
0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
  • بله
  • خیر

درود بر شما! خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با
دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌
خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

دیدگاه شما

سؤالی دارید ؟ 53138 021

^