تزئین خانه با 23 مورد از بهترین گیاهان و گل‌های آپارتمانی مقاوم

تزئین خانه با 23 مورد از بهترین گیاهان و گل‌های آپارتمانی مقاوم
زمان مطالعه: 5 دقیقه
تحریریه بُلج
یکشنبه 24 اردیبهشت 1402

گیاهان و گل‌های آپارتمانی مقاوم بهترین المان‌های تزیینی برای روح بخشیدن به فضای خانه هستند و حال و هوای بی‌نظیری را برای ساکنان به ارمغان می‌آورند. بااین‌حال، متاسفانه کم نیستند کسانی که تجربه پژمرده شدن گل و گیاهان آپارتمانی را داشته‌اند و در نتیجه ممکن است این دسته افراد خرید مجدد گل و گیاه را کار بیهوده‌ای بدانند. درصورتی‌که با یک انتخاب درست، می‌توان از بروز چنین مشکلی پیشگیری کرد. در این مقاله 23 مورد از بهترین گیاهان و گلهای آپارتمانی مقاوم را معرفی می‌کنیم که طول عمر بسیار بالا و کمترین نیاز را به نگهداری دارند. از شما دعوت می‌کنیم مطالعه این مقاله کاربردی را برای آشنایی با گل و گیاه آپارتمانی مقاوم از دست ندهید.

1. سانسوریا (Sansevieria)؛ از گیاهان آپارتمانی مقاوم در محیط‌های کم نور

سانسوریا از بهترین گیاهان آپارتمانی با عمر طولانی است که نگهداری آسانی دارد. این گیاه نور کم را تحمل کرده و حتی نور لامپ‌های فلوئورسنت نیاز این گیاه به نور را برطرف می‌کند. همچنین نباید این گیاه را بیش از حد آبیاری کنید. به منظور آبیاری سانسوریا هر دو هفته خاک گیاه را بررسی کنید و فقط در صورتی که خیلی خشک بود، کمی آب دهید. قرار دادن این گیاه جذاب در یک استند گل مدرن جلوه‌ای بی‌نظیر در خانه شما به وجود می‌آورد.

2. گل آنتوریوم (Anthurium)؛ از گلهای آپارتمانی مقاوم

آنتوریوم به معنای شادمانی و خوشحالی است و برخی افراد عقیده دارند این گیاه خوش‌شانسی می‌آورد. گل آنتوریوم نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد و صرفا یک منبع نور غیرمستقیم نیاز گیاه را برطرف می‌کند. این گل جذاب در فصل گرم هفته‌ای دو بار و در فصول سرد سال به هفته‌ای یک بار آبیاری نیاز دارد و در بهار و تابستان نیز روزانه باید غبارپاشی شود.

گل آنتوریوم (Anthurium)؛ از گلهای آپارتمانی مقاوم

3. گیاه داخلی پردرخشش یا پتوس (Pothos)؛ از مقاوم‌ترین گیاهان آپارتمانی

یکی دیگر از گیاهان مقاوم آپارتمانی که برگ‌های زیبا و ابلق آن محبوبیت بسیاری دارد، گیاه پتوس یا پوتوس است. اگر به دنبال گیاهی برای آویزان کردن از سقف یا قرار دادن آن در شلف دیواری هستید، پتوس گزینه ایده‌آلی محسوب می‌شود. این گیاه به نور فراوان و غیرمستقیم نیاز دارد؛ با این حال در نور کم هم دوام می‌آورد و صرفا سرعت رشد کمی خواهد داشت. پتوس را هم مانند اکثر گیاهان آپارتمانی مقاوم به کم آبی، نباید بیش از حد آبیاری کنید.

4. گیاه عنصر یا دراسنا (Dracaena)؛ از بهترین گیاهان آپارتمانی مقاوم

اگر شهر محل زندگی شما آب و هوای گرمی دارد، دراسنا گزینه ایده‌آلی برای شماست. برای ماندگاری و طول عمر بالای این گیاه زیبا هم نیازی نیست که اصول مراقبتی سفت و سختی را رعایت کنید. صرفا این گیاه را باید دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید و صرفا زمانی آن را آبیاری کنید که نیمه بالایی خاک کاملا خشک شده باشد.

گیاه عنصر یا دراسنا (Dracaena)؛ از بهترین گیاهان آپارتمانی مقاوم

5. فیکوس (Ficus)؛ از درختچه‌های آپارتمانی مقاوم

فیکوس از جمله درختچه گل‌های آپارتمانی مقاوم و زیبایی است که با برگ‌های واکسی شکل خود، زیبایی فضای داخلی خانه را دوچندان می‌کند. برای متحول کردن دکوراسیون خانه با یک حرکت ساده و کم‌هزینه، می‌توانید همراه با خرید میز کنسول این گیاه را تهیه کنید و روی میز یا کنار آن قرار دهید. فیکوس باید در معرض نور غیرمستقیم باشد و خاک آن به ویژه در تابستان مرطوب نگه داشته شود.

6. کاکتوس (Cactus)؛ مقاوم‌ترین گیاهان آپارتمانی

یکی از مشهور‌ترین انواع گل‌های آپارتمانی مقاوم کاکتوس است که به زنده ماندن در شرایط سخت و حتی بیابانی شهرت دارد. کاکتوس‌ها می‌توانند طولانی مدت آب را در خود ذخیره کنند؛ اما میزان آب موردنیازشان به گونه کاکتوس بستگی دارد. به‌طورکلی، اگر به دنبال مقاوم‌ترین گل‌های آپارتمانی می‌گردید، انواع کاکتوس‌ها گزینه ایده‌آلی برای شماست.

کاکتوس (Cactus)؛ مقاوم‌ترین گیاهان آپارتمانی

7. گل‌های علفی مانند رزماری (Rosemary)؛ از گل‌های مقاوم آپارتمانی

اگر می‌خواهید با یک تیر دو نشان بزنید و گیاه مقاومی را تهیه کنید که کاربردهای دارویی و حتی مصارف خوراکی داشته باشد، پیشنهاد ما رزماری است. رزماری از انواع گل آپارتمانی مقاوم محسوب می‌شود، اما به روزانه حداقل 6 ساعت نور مستقیم خورشید نیاز دارد. بنابراین اگر تهیه گل‌های آپارتمانی سایه دوست مقاوم مدنظر شماست، باید به دنبال گیاه دیگری باشید. تعیین جایگاه قرار دادن رزماری به اندازه پاسخ به پرسش «جای کنسول در خانه کجاست» اهمیت دارد؛ زیرا هر دو بر دکوراسیون خانه تاثیر بسزایی می‌گذارند.

8. بامبو (Bamboo)؛ از گیاهان آپارتمانی مقاوم به گرما

بامبوها هوای گرم درون ساختمان را بهتر از هوای سرد تحمل می‌کنند؛ اما در دماهای بالاتر از 28 درجه نیز می‌پوسند. بنابراین باید فضای معتدلی برای این گیاه فراهم کنید. همچنین بامبوها از گیاهان آپارتمانی کم‌نور و مقاوم هستند و باید دور از نور مستقیم خورشید قرار بگیرند. بنابراین این گل‌های آپارتمانی زیبا و مقاوم را در دورترین فاصله از پنجره بگذارید. در واقع گفته می‌شود بامبو از گل‌های آپارتمانی مقاوم به سایه است و حتی برخی گونه‌ها در تاریکی رشد بهتری دارند.

بامبو (Bamboo)؛ از گیاهان آپارتمانی مقاوم به گرما

9. کالاتیا (Calathea)؛ از گل‌های آپارتمانی مقاوم به نور کم

ازآنجایی‌که کالاتیا از انواع گیاه آپارتمانی مقاوم به نور کم محسوب می‌شود، بهترین شرایط برای رشد آن محیطی است که نور کم یا متوسطی داشته باشد. آبیاری این گیاه نیز صرفا باید در مواقعی انجام شود که عمق 2 تا 3 سانتی‌متری خاک خشک باشد. بااین‌حال به‌طورکلی، کالاتیا محیط‌های مرطوب را دوست دارد و خشک شدن لبه برگ‌ها نشان‌دهنده نیاز این گل آپارتمانی زیبا و مقاوم به آبیاری است

خرید انواع شلف دیواری فلزی گلدان

10. کراسولا (Crassula)؛ از مقاوم‌ترین درختچه‌های آپارتمانی

برگ‌های یشمی رنگ کراسولا هر کسی را جذب این درختچه آپارتمانی مقاوم می‌کند. شما می‌توانید چیدمان اتاق نشیمن را به صورتی انجام دهید که کراسولا بیشتر در معرض دید باشد. در واقع کراسولا از زیباترین گل‌های آپارتمانی مقاوم شناخته می‌شود و دوام بسیار بالایی دارد. کراسولا را باید در معرض نور غیرمستقیم قرار دهید و در فصل گرم مرتبا آبیاری کنید. البته خاک نباید غرقاب شود. از طرف دیگر نکته مهم برای نگهداری این گل مقاوم آپارتمانی این است که در صورت مشاهده ریزش برگ میزان آبیاری را بیشتر کنید.

کراسولا (Crassula)؛ از مقاوم‌ترین درختچه‌های آپارتمانی

سایر انواع گیاهان آپارتمانی مقاوم که به نگهداری کمی نیاز دارند

تا اینجا 10 مورد از بهترین گل‌های آپارتمانی مقاوم را معرفی کردیم. در ادامه با 13 تا از سایر گیاه‌های آپارتمانی مقاوم آشنا می‌شوید. همه این گل‌های آپارتمانی زیبا و مقاوم به شرایط نگهداری ساده‌ای نیاز دارند.

11.  گیاه ربا (Rubber Plant)
12. گیاه شاخه‌ای  (Spider Plant)
13. سیکسیرا (Schefflera)
14. مارانتا  (Maranta)
15. گل پرفروش  (Peace Lily)
16. کلمبیا  (Colombia)
17. کلیویا  (Clivia)
18.  همیشه بهار  (Eternal Spring)
19. لیپی (Lipstick Plant)
20. نپتون  (Nephthytis)
21. کلمس  (Kalanchoe)
22. هوی (Hoya)
23.  پایتون سانگیر (Python Sansevieria)

جلوه بخشیدن به گلهای آپارتمانی با انواع شلف و استند

در این مقاله به معرفی گل‌های آپارتمانی مقاوم پرداختیم و گفتیم هر کدام از این بهترین گل‌های آپارتمانی مقاوم به چه شرایط نگهداری و چه میزان نور و رطوبتی نیاز دارند. برای اینکه گل آپارتمانی مقاوم شما جلوه زیباتری داشته باشد، توصیه می‌کنیم حتما آن را روی شلف یا استند گل قرار دهید. در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوالی درباره بهترین گل آپارتمانی مقاوم خود دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر همراهان عزیز و همیشگی بلج به اشتراک بگذارید.

16
0
0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
  • بله
  • خیر

درود بر شما! خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با
دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌
خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

دیدگاه شما

سؤالی دارید ؟ 53138 021

^