برای اتاق خواب چه مدل کتابخانه ای مناسب است؟

راهنمای خرید کتابخانه اتاق خواب
زمان مطالعه: 5 دقیقه
محمد محمدی
دوشنبه 2 خرداد 1401

کتابخانه اتاق خواب؛ راهنمای انتخاب قفسه‌ای زیبا برای حفاظت از کتاب‌ها

شاید شنیده باشید که کتاب بهترین دوست انسان است. شما برای محافظت از بهترین دوستانتان چه می‌کنید؟ برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و حشرات موذی به کتاب‌ها باید از یک قفسه مخصوص استفاده کرد. کتابخانه اتاق خواب از شلختگی و بی‌نظمی ناشی از ریخت‌وپاش کتاب‌ها جلوگیری می‌کند و موجب زیبایی دکوراسیون می‌شود. انتخاب بهترین کتابخانه برای اتاق‌خواب باید باتوجه‌ به موارد مختلفی انجام شود که در نوشته پیش رو به آن‌ها اشاره کرده‌ایم. اگر عاشق مطالعه هستید و به کتاب‌هایتان اهمیت می‌دهید، مقاله زیر برای شما نوشته شده است. 

کتابخانه اتاق خواب؛ خرید مناسب‌ترین محصول بر اساس نیاز افراد

اولین قدم برای انتخاب مناسب‌ترین نوع کتابخانه اتاق خواب، آشنایی با نوع فضا و دکوراسیون است. فرض کنید در یک خانه، سه اتاق‌خواب برای پدرومادر، یک فرزند نوجوان و یک کودک خردسال وجود داشته باشد. هرکدام از این فضاها دیزاین خاصی دارند. حتی اگر قرار از انواع شلف دیواری به‌عنوان کتابخانه استفاده شود، انتخاب محصول باید باتوجه‌به نوع اتاق صورت بگیرد. در ادامه با ویژگی‌های کتابخانه در هر نوع اتاق خواب آشنا می‌شوید.

کتابخانه اتاق خواب نوجوان؛ اهمیت ظاهر شلف در دیزاین اتاق

نوجوانان به‌خاطر شرایط سنی و تغییرات ناشی از بلوغ، روحیات خاصی دارند. هنگام خرید کتابخانه برای اتاق نوجوان بهتر است نظرشان را بپرسید. نوجوانان علاقه زیادی به ست‌کردن وسایل اتاق‌خواب مثل دراور لباس، تخت و میز تحریر دارند. در نتیجه، انتخاب محصول باید با دقت به تناسب بین رنگ و طراحی قفسه با سایر اجزای اتاق انجام شود. 

کتابخانه برای اتاق خواب دخترانه؛ درنظرگرفتن فضا برای لوازم دکوری در قفسه

انتخاب قفسه کتاب برای اتاق دخترانه دقیقاً همان موارد مربوط به نوجوانان رعایت می‌شود. خرید باید با نظر مستقیم دختر جوان انجام شود. یک نکته دیگر که پیش از خرید باید مورد توجه قرار بگیرد، علاقه دخترها به وسایل دکوری است. شلف دیواری اتاق دخترانه باید هم برای کتاب‌ها و هم برای لوازم دکور فضای کافی داشته باشد. 

کتابخانه اتاق خواب کودک؛ انتخاب مدل‌های فانتزی با رنگ شاد 

تشویق بچه‌ها به خواندن کتاب باید از دوران کودکی انجام شود. قفسه‌هایی که طراحی فانتزی و رنگ روشن و شاد دارند، مناسب روحیات کودکان و دیزاین اتاقشان هستند. بچه‌های خردسال عاشق جست‌وخیز در اتاق هستند. به‌همین‌دلیل، هنگام نصب کتابخانه اتاق کودک باید از محکم‌ترین اتصالات استفاده کرد.

کتابخانه اتاق خواب مدرن؛ انتخاب محصولات ساده و مینیمال

در طراحی مدرن دکوراسیون داخلی، معمولاً خبری از تجمل نیست و ساده‌ترین وسایل برای دیزاین اتاق انتخاب می‌شوند. شلف‌های ساده با رنگ‌هایی مثل طوسی، سفید و خاکستری، بهترین نوع قفسه کتاب در اتاق‌های مدرن هستند. 

انتخاب کتابخانه برای اتاق خواب کوچک، چالش دشوار برای عاشقان کتاب

افرادی که دائماً مشغول مطالعه هستند، کتاب‌های زیادی در خانه جمع می‌کنند. گاهی اوقات افزایش تعداد کتاب‌ها برای ساکنان خانه‌های کوچک و آپارتمانی دردسرساز می‌شود. برای ساکنان خانه‌هایی که فضای کوچکی دارند و متراژ اتاق‌خوابشان کم است، محصولات خاصی وجود دارد. برای استفاده بهینه از حداقل فضا، می‌توان قفسه‌هایی را خرید که در گوشه اتاق و کنج دیوار جا می‌گیرند. 

استفاده از قفسه‌های کنجی کتاب در پذیرایی خانه‌های کوچک، فضای لازم برای یک میز تلویزیون ساده و شیک را مهیا می‌کند. یکی دیگر از ایده‌های کتابخانه برای اتاق‌های کوچک، خرید شلف‌هایی است که از کف تا سقف کشیده شده‌اند. در این حالت از کل فضای عمودی دیوار استفاده می‌شود. یک راه‌حل هوشمندانه برای اتاق‌خواب‌های کوچک، ترکیب کمد دیواری و کتابخانه است. در این ترفند، کافی است درون کمد دیواری چند تخته چوبی قرار بدهید. 

استفاده از نردبان در طراحی یک کتابخانه بزرگ برای اتاق خواب جادار

خوره‌های کتاب و کتاب‌خوان‌های حرفه‌ای شاید چندصد جلد از رمان‌های مختلف در خانه داشته باشند. برای افرادی که تعداد کتاب‌ها از دستشان در رفته است و مشکل کمبود فضا هم ندارند، ایده جذابی داریم. شاید در فیلم‌ها، موزه‌ها یا کتابخانه‌های بزرگ و عمومی دیده باشید که برای چیدمان و برداشتن کتاب از نردبان استفاده می‌کنند. خرید کتابخانه از نوع نردبانی برای خانه‌هایی که مشکل کمبود فضا ندارند، یک ترفند زیباسازی دکوراسیون اتاق محسوب می‌شود. 

در اتاق‌خوابی که دکوراسیون مجلل دارد و سقف هم مرتفع طراحی شده است، قفسه‌ای بلند به دیوار متصل می‌شود. در این دیزاین، برای دسترسی به قفسه‌های بالایی از یک نردبان استفاده می‌شود. نردبان کتابخانه نیز باید متناسب با قفسه و دیزاین اتاق طراحی شود و لازم نیست ارتفاع چندان بالایی داشته باشد. کتابخانه‌های داربستی نیز برای اتاق‌خواب لوکس و مجلل مناسب هستند. در این نوع از قفسه‌ها، طبقات به شکل داربست به یکدیگر و دیوار متصل هستند. 

چیدمان کتابخانه در اتاق خواب با توجه به چند اصل ساده 

برای چیدمان کتابخانه در اتاق خواب، توجه به چند نکته ضروری است. اول از همه باید درباره محل نصب کتابخانه در اتاق خواب صحبت کنیم. قفسه کتاب باید با اتصالات و بست‌های محکم به دیوار متصل شود. برای نصب شلف کتاب در اتاق می‎توان از همه دیوارهای خالی استفاده کرد. با این وجود، بهتر است قفسه بالای تخت خواب نصب نشود تا کتاب‌ها روی تخت سقوط نکنند. ارتفاع قفسه به‌گونه‌ای تنظیم شود که در عین دسترسی راحت، امکان برخورد شلف با سر به حداقل برسد. 

همچنین اگر یک کتابخانه ایستاده خریده‌اید، از قراردادنش جلوی پنجره خودداری کنید تا نفوذ نور به اتاق مختل نشود. قفسه کتابخانه نباید جایی به دیوار وصل شود که در رفت‌وآمد اختلال ایجاد کند. برای نصب، نقاطی دور از درب اتاق را انتخاب کنید. در بسیاری از خانه‌ها، لوازم دکوری و قاب عکس نیز در کتابخانه گذاشته می‌شود. در چنین مواردی بهتر است قفسه‌هایی با چند بخش مجزا خریداری شود تا کتاب‌ها روی وسایل دیگر سقوط نکنند.

انواع کتابخانه دیواری اتاق خواب از نظر جنس

درست مثل سایر محصولات و لوازم دکوراسیون خانه، قفسه‌های كتاب از سه نوع اصلی مصالح ساخته می‌شوند. هرکدام از انواع کتابخانه دیواری ویژگی‌های خاصی دارند. در ادامه با سه نوع کتابخانه اتاق خواب از نظر جنس آشنا می‌شویم. 

کتابخانه چوبی ساده و شیک، یک انتخاب محبوب 

هیچ چیزی مثل چوب نمی‌تواند جلوه یک دیزاین لوکس و مجلل را منتقل کند. کتابخانه چوبی ظاهر چشم‌نوازی دارد و نمایی از طبیعت را به خانه منتقل می‌کند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کتابخانه چوبی اتاق خواب، دوام و استحکام بالای این محصولات است. 

کتابخانه ام دی اف دیواری، گزینه‌ای کم‌هزینه و به‌صرفه

قفسه‌های کتاب ام دی اف یکی از پرفروش‌ترین محصولات هستند و خریدشان کاملاً به‌صرفه است. کتابخانه‌های MDF علاوه‌بر آنکه وزن کمتری نسبت به مدل‌های چوبی دارند، با قیمت کمتری نیز به فروش می‌رسند. شلف ام دی اف به‌خوبی جلوی نفوذ رطوبت و حشرات خانگی را می‌گیرد. 

کتابخانه فلزی مدرن، مخصوص خانه‌های امروزی 

فلز در کنار چوب، قدیمی‌ترین ماده اولیه برای ساخت کتابخانه اتاق خواب است. کتابخانه فلزی استحکام فوق‌العاده‌ای دارد و وزن چندین کتاب سنگین را به‌خوبی تحمل کند. کتابخانه فلزی مشبک علاوه‌برآنکه کاملاً زیباست، هرگز دچار شکستگی یا تغییر فرم نمی‌شود.

زیباسازی دکوراسیون و محافظت از کتاب‌ها با خرید کتابخانه اتاق خواب از بلج 

برای انتخاب مناسب‌ترین نوع کتابخانه اتاق خواب باید به ویژگی‌های مختلفی توجه کنید. در این مقاله سعی کردیم یک راهنمای مفید برای خرید قفسه کتاب اتاق ارائه کنیم. یک کتابخانه زیبا، نمایی منظم و شیک به اتاق می‌دهد. مجموعه بلج با بیش از 30 سال سابقه در تولید محصولات اتاق دکوراسیون اتاق خواب، انواع مختلف کتابخانه را ارائه می‌کند. 

در بلج، قفسه کتاب در انواع مختلف با طرح‌ها و جنس‌های متنوع به فروش می‌رسد. محصولات چوبی، ام دی اف، فلزی و ممبران مطابق بهترین استانداردهای روز دنیا تولید می‌شوند. همچنین امکان ساخت محصولات سفارشی، دقیقاً باب میل مشتریان فراهم شده است. سؤالات و نظرات ارزشمندتان درباره کتابخانه اتاق خواب را در بخش زیر با کارشناسان بلج و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید. 

9
0
0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
  • بله
  • خیر

درود بر شما! خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با
دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌
خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

دیدگاه شما

سؤالی دارید ؟ 53138 021

^