راهنمای نصب شلف دیواری؛ چگونه باکس دیواری نصب کنیم؟

آشنایی با نحوه نصب شلف دیواری
زمان مطالعه: 6 دقیقه
محمد محمدی
پنجشنبه 5 خرداد 1401

راهنمای قدم‌به‌قدم نصب شلف دیواری

شلف دیواری در استفاده بهینه از فضای خانه‌ها تأثیر فراوانی دارد. علاوه‌بر افزایش فضای ذخیره‌سازی، نصب انواع قفسه روی دیوارها موجب زیبایی دکوراسیون منزل نیز می‌شود. باکس دیواری فقط زمانی در خانه بیشترین کارایی را دارد که در بهترین محل و با بهترین اتصالات نصب شود. نحوه اتصال شلف به دیوار ممکن است برای برخی گیج‌کننده باشد و به‌همین‌دلیل، کار را به دیگران می‌سپارند. در این مقاله همراهتان هستیم تا نحوه نصب شلف دیواری را به‌راحتی و در زمان اندک یاد بگیرید. 

انواع شلف دیواری از نظر نحوه نصب 

درست مثل سایر محصولات دکوراسیون خانه، شلف دیواری نیز انواع مختلفی دارد. نوع محصول خریداری‌شده در فرآیند نصب تأثیر می‌گذارد. دسته‌بندی انواع قفسه‌های قابل‌نصب روی دیوار را می‌توان بر اساس ویژگی‌های مختلف مثل جنس و ابعاد انجام داد. در اینجا قصد داریم انواع مختلف قفسه دیواری از نظر نوع نصب را بررسی کنیم. در بخش زیر با مدل‌های مختلف شلف بر اساس نوع اتصال به دیوار آشنا می‌شوید.

1- شلف ثابت یا ساکن، رایج‌ترین نوع قفسه

قفسه‌های ثابت و ساکن، از قدیمی‌ترین انواع محصولات هستند که در بسیاری از خانه‌ها وجود دارند. باکس‌های ثابت در خانه‌های مدرن و امروزی نیز کاربرد دارند. نحوه نصب شلف دیواری ثابت به این صورت است که محصول به یک یا چند پایه ثابت متصل می‌شود. این محصولات پایه‌دار را می‌توان به‌صورت تکی یا کنار هم روی دیوار محکم کرد. 

2- شلف داخلی، استفاده بهینه از فضا

شلف‌های داخلی طراحی بسیار ساده و کاربردی دارند. با استفاده از این محصولات می‌توان از فضاهای مرده موجود در خانه به بهترین شکل ممکن استفاده کرد. شلف‌های دیواری داخلی را می‌توان در کنج و گوشه دیوارهای خانه، فرورفتگی‌ها و حتی درون کمدها و محفظه‌های مختلف نصب کرد. قفسه‌های داخلی نمای خاصی به دکوراسیون خانه می‌دهند و فضای اضافه برای ذخیره‌سازی ارائه می‌کنند. نصب شلف داخلی ساده است و می‌توان این کار را فقط با استفاده از چند تخته چوبی نیز انجام داد. 

3- شلف‌های معلق، اجزای مهم دکوراسیون امروزی

قفسه‌های دیواری معلق جزو زیباترین و مدرن‌ترین انواع شلف از نظر نوع نصب هستند. انواع مختلف شلف چوبی در دسته محصولات معلق قرار می‌گیرند. این محصولات به‌واسطه طراحی هوشمندانه‌ای که دارند، علاوه‌بر زیباسازی دکوراسیون داخلی، فضای خاصی برای ذخیره‌سازی ایجاد می‌کنند. قفسه‌های معلق به مدل‌های ثابت شباهت زیادی دارند اما در نصب آن‌ها، اتصالاتی استفاده می‌شود که از دید پنهان هستند.

تعیین محل نصب شلف دیواری، پیش از شروع کار 

پیش از آنکه کارهای اتصال قفسه به دیوار را آغاز کنید باید محل مناسبی را برای نصب انتخاب کرده باشید. شلف‌های دیواری در نقاط مختلفی از خانه نصب می‌شوند. اگر قصد دارید یک باکس دیواری را در اتاق‌خواب نصب کنید، باید به این موضوع توجه داشته باشید که محل اتصال دور از در ورودی باشد. استفاده از شلف آشپزخانه، یک ترفند کارآمد برای زیباسازی دکوراسیون و همچنین قراردادن وسایل آشپزی است. 

بهترین محل نصب شلف آشپزخانه، نقطه‌ای کم‌ارتفاع روی دیوار است. وسایل روی شلف باید به‌راحتی هنگام آشپزی در دسترس قرار داشته باشند. در بسیاری از خانه‌ها، باکس‌های دیواری برای تزیین فضا و قراردادن لوازم دکوری نصب می‌شوند. در چنین مواردی باید توجه داشته که محل نصب، مانع از رفت‌وآمد نشود و فضای زیادی اشغال نکند. محل اتصال شلف فلزی باید نقطه‌ای از دیوار باشد که امکان برخورد ساکنان خانه با آن به حداقل برسد. 

انتخاب وسایل روی قفسه، مؤثر در شیوه نصب قفسه به دیوار

همان‌طورکه برای محل نصب انواع باکس دیواری باید به نکات مختلفی توجه کرد، کاربرد دقیق قفسه نیز باید مشخص باشد. اتصال شلف به دیوار در هر بخش از خانه و در هر نقطه‌ای از دیوار، با هدف قراردادن وسایل روی قفسه انجام می‌شود. قبل از نصب، باید بدانید که قرار است چه وسایلی روی شلف قرار بگیرد. انتخاب کاربرد و وسایل روی شلف، تعداد اتصالات به دیوار را تعیین می‌کند. 

اگر هدف از نصب باکس دیواری، قراردادن وسایل تزیینی سبک است، نیازی به چفت‌وبست‌های متعدد نیست. اگر اقلام سنگین مثل کتاب یا وسایل ظریف مانند ظروف آشپزخانه روی قفسه قرار می‌گیرد، باید اتصالات بیشتری به کار برد. اگر وزن قفسه همراه وسایل خیلی زیاد نیست، می‌توان از چند میخ محکم نیز استفاده کرد. برای مواردی مثل قفسه کتاب بهتر است از اتصالات محکم‌تر استفاده شود.

ابزار نصب شلف دیواری؛ از مداد تا چکش و مته

نحوه نصب شلف دیواری در همه موارد یکسان نیست اما وسایل و ابزار خاصی برای اتصال لازم است. اگر ابزار نصب از قبل آماده شده باشند، کار با سرعت بیشتری انجام می‌شود. زمان لازم برای نصب شلف دیواری برای افرادی کاربلد و دست‌به‌ابزار شاید نیم‌ساعت هم طول نکشد. مهم‌ترین ابزار برای اتصال قفسه به دیوار را در زیر مشاهده می‌کنید. 

•    مداد برای علامت‌زدن نقاط اتصال
•    متر یا خط‌کش برای اندازه‌گیری
•    چکش یا مته 
•    پیچ، رول پلاک یا میخ 
•    نردبان برای ارتفاع بلند 

فروشگاه‌های معتبر لوازم دکور، انواع شلف دیواری را همراه با پایه‌های نگهدارنده‌، پیچ و رول پلاک عرضه می‌کنند. هر محصول شاید به بست‌ها و نگهدارنده‌های خاصی برای اتصال نیاز داشته باشد.

مراحل نصب شلف بر روی دیوار؛ پروسه‌ای نیازمند به دقت

پس از انتخاب محل دقیق نصب و انتخاب وسایل روی شلف، نوبت به اتصال قفسه می‌رسد. بهترین ارتفاع برای نصب شلف دیواری، فاصله 1.6 تا 1.8 متری از سطح زمین است. اگر قرار است چند باکس را کنار هم قرار بدهید، حداقل 30 سانتی‌متر فاصله بینشان بگذارید. پیش از سوراخ‌کردن دیوار برای نصب بست، از عدم عبور سیم برق در محل اتصال اطمینان حاصل کنید. نقطه ورود پیچ به دیوار را با استفاده از متر یا خط‌کش مشخص کنید و محل موردنظر را علامت بزنید. 

یکی از نگهدارنده‌های قفسه را بردارید و در ارتفاع موردنظر نگه دارید. از سوراخ نگهدارنده برای نصب روی دیوار یک خط افقی رسم کنید. خط را با استفاده از تراز بررسی کنید تا شلف به‌صورت کج و زاویه‌دار نصب نشود. نقاطی را که از قبل مشخص کرده‌اید با استفاده از مته سوراخ کنید. در گام بعد، رول پلاک‌های باید با استفاده از چکش یا پیچ‌گوشتی وارد سوراخ شوند. در نهایت با واردکردن پیچ به درون رول پلاک، پایه‌های نگهدارنده را روی دیوار نصب کنید. حالا فقط کافی است شلف را روی پایه قرار بدهید.

طریقه نصب شلف دیواری مخفی 

بسیاری از افراد تمایلی به قراردادن باکس روی پایه نگهدارنده ندارند. در چنین شرایطی می‌توان از محصولات مخفی استفاده کرد. شلف‌های دیواری مخفی با استفاده از بست‌های مخصوص توکار نصب می‌شوند. در این حالت، دو یا چند میله نگه‌دارنده به دیوار وارد می‌شود. یک سر میله‌ها که بیرون از دیوار قرار می‌گیرد، وارد حفره‌های شلف می‌شود. با استفاده از میله برای نصب قفسه مخفی دیگر نیازی به پایه نگهدارنده نیست. 

 نصب شلف بدون دریل، امکان‌پذیر برای قفسه‌های سبک

برای نصب باکس دیواری چه با پایه نگهدارنده و چه از طریق میله، باید از مته یا دریل برای سوراخ‌کردن دیوار استفاده شود. برخی از افراد به دلایل مختلف ترجیح می‌دهند دیوار خانه را سوراخ نکنند. حتی در بیشتر خانه‌ها، طبیعی است که هیچ مته‌ای وجود نداشته باشد. در چنین حالتی می‌توان از چسب دوطرفه قوی استفاده کرد. نصب شلف دیواری بدون سوراخ‌کردن دیوار با استفاده از قلاب‌های چسبی به سقف نیز ممکن است. هرچند، اتصال قفسه‌های سنگین بدون استفاده از مته معمولاً امکان‌پذیر نیست.

خرید شلف دیواری از بلج، بدون نگرانی بابت نصب 

خرید قفسه دیواری علاوه‌برآنکه موجب زیبایی دکوراسیون داخلی خانه می‌شود، فضای فوق‌العاده‌ای برای ذخیره‌سازی ایجاد می‌کند. یکی از چالش‌های پیش روی خریداران، نحوه نصب شلف دیواری است. در مقاله بالا سعی کردیم نکات لازم برای نصب باکس دیواری را بیان کنیم. اگر احساس می‌کنید نصب قفسه روی دیوار برایتان دشوار است یا وسایل لازم برای اتصال را در خانه ندارید، کافیست به بلج مراجعه کنید. 

مجموعه تولیدی بلج با بیش از 30 سال سابقه تولید و فروش، انواع مختلف محصولات دکوراسیون خانه و اتاق‌خواب را عرضه می‌کند. شلف‌های دیواری بلج در انواع مختلف عرضه می‌شوند. تکنسین نصب از جانب شرکت Bolej به مناطق تحت پوشش فرستاده می‌شوند تا مشتریان یک خرید راحت را تجربه کنند. شما می‌توانید هرگونه سؤال یا دیدگاه ارزشمندتان دربارۀ تجربه نصب شلف دیواری را در بخش زیر با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.  

9
0
0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
  • بله
  • خیر

درود بر شما! خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با
دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌
خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

دیدگاه شما

سؤالی دارید ؟ 53138 021

^