انواع کمد دیواری اتاق خواب؛ کدام گزینه برای شما مناسب است؟

انواع کمد دیواری اتاق خواب
زمان مطالعه: 6 دقیقه
محمد محمدی
چهارشنبه 4 خرداد 1401

بهترین کمد دیواری برای اتاق خواب شما کدام است

کمد دیواری را می‌توان یکی از مهم‌ترین لوازم اتاق خواب به‌شمار آورد؛ زیرا بخش عمده‌ای از لوازم اضافه مانند لباس‌ها، کفش‌ها و رختخواب‌ها را در خود جای می‌دهد. مسلما این مزایا بر کسی پوشیده نیست؛ بنابراین قصد داریم در این مقاله انواع کمد دیواری اتاق خواب را معرفی و با بررسی مزایا و معایب هر‌کدام به شما را در انتخاب و خرید کمد دیواری مناسب راهنمایی کنیم. مطالعه این مقاله به انتخاب بهترین گزینه برای کمد دیواری اتاق خواب شما کمک زیادی می‌کند.

انواع کمد دیواری اتاق خواب از لحاظ کاربرد

کمد دیواری از لحاظ کاربرد به دو دسته کلی تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از: کمد دیواری ریلی و کمد دیواری لولایی. برخی از این کمد‌ها داخل دیوار قرار می‌گیرند که به ‌آن‌ها کمد دیواری توکار گفته می‌شود. دسته دیگر کمد دیواری‌ها بیرون دیوار و در فضای اتاق قرار می‌گیرند که به آن‌ها کمد دیواری رو‌کار می‌گویند. به‌طور‌کلی هر‌کدام از این کمد‌ها را به اسم کمد لباس می‌شناسند. هر کدام از کمدها ویژگی‌هایی دارند که باید قبل از خرید به آن‌ها توجه کنید. بی‌توجهی به این نکات حین خرید کمد دیواری ممکن است مشکلاتی برای شما به وجود آورد.

کمد دیواری لولایی؛‌ شیک و کلاسیک

کمد دیواری لولایی را می‌توان از قدیمی‌ترین و پر‌کاربرد‌ترین نوع کمد دیواری معرفی کرد. درب این کمد‌ها به‌صورت لولایی باز‌و‌بسته می‌شوند و معمولا از دو یا سه لولا برای حفظ و نگهداری درب‌های آن استفاده می‌شود. از مزیت‌های استفاده از کمد دیواری لولایی می‌توان به هم‌خوانی و هماهنگی با انواع سبک‌ها اشاره کرد؛ چرا‌که روی درب‌های کمد به‌اندازه کافی فضا برای طراحی و ریزه‌کاری‌هایی چوبی مانند منبت‌کاری وجود دارد. توجه داشته باشید که با اضافه کردن لوازم اضافه به درب‌های لولایی وزن آن را بیش‌از‌حد زیاد نکنید که منجر‌ به سنگین شدن درب و در نتیجه خراب شدن آن می‌شود.

چنانچه فضای کافی در اتاق خواب وجود نداشته باشد،‌ استفاده از کمد‌های لولایی ممکن است دردسر‌ساز شود. به عنوان مثال ممکن است تختخواب یا میز کامپیوتر مانع  باز‌و‌بسته شدن درب کمد‌های لولایی شود. این مورد را می‌توان به‌عنوان تنها مشکل استفاده از کمد دیواری برای اتاق‌های کوچک و نقلی دانست؛ زیرا دسترسی و فضای درون کمد‌ دیواری‌ لولایی یک ویژگی مثبت و ویژه است. فراموش نکنید که سرو‌صدای لولاها بعد از گذر زمان نیز آرامش اتاق را برهم می‌زند. با کمی روغن‌کاری یا تعویض لولا‌ها این چالش نیز برطرف خواهد شد.

مدل کمد دیواری ریلی اتاق خواب، کاربردی و هماهنگ با همه سلیقه‌ها

از مهم‌ترین دلایل طراحی و تولید کمد دیواری ریلی رفع چالش باز و بسته شدن در کمد‌ها برای اتاق‌های کوچک است. در کمد‌های ریلی برخلاف کمد‌های لولایی به‌صورت کشویی باز‌و‌بسته می‌شود. با استفاده از این کمد‌ها دیگر هیچ نگرانی بابت برخورد در کمد با سایر لوازم اتاق خواب نخواهید داشت. مدل کمد دیواری ریلی اتاق خواب طوری است که بیشتر برای سبک‌ دکوراسیون مدرن استفاده می‌شود. به‌دلیل سطح مقطع بالایی کمدهای دیواری کشویی، به‌خوبی می‌توان روی آن آینه نصب کرد. این موضوع در کنار کارایی زیاد، جذابیت اتاق را چند برابر می‌کند.

از آن‌جایی که درب کمد‌های ریلی به‌صورت کشویی باز‌و‌بسته می‌شود، همواره به نیمی از فضای کمد دسترسی نخواهید داشت. این موضوع ممکن است هنگام قرار دادن وسایل بزرگ در کمد مشکل‌ساز شود. از طرفی قرار گرفتن ریل داخل کمد باعث‌ می‌شود تا بخشی از فضا اشغال شده و عمق آن کم‌تر از حد معمول شود. البته طراحان برای رفع این چالش ریل درب‌های کشویی را بیرون از کمد قرار می‌دهند. 

مشکل دیگری که ممکن است هنگام استفاده از کمد ریلی با آن مواجه شوید، خراب شدن ریل‌ درها است. چنانچه از کمد دیواری مناسب با متریال با‌کیفیت استفاده کنید، با این چالش مواجه نخواهید شد.

کمد دیواری ترکیبی،‌ بزرگ و با عمق زیاد

کمد دیواری ترکیبی، کمدی خاص و مدرن به‌حساب می‌آید. این محصول، ترکیبی از کمد دیواری ریلی و کمد دیواری لولایی است. دربهای این کمد به‌نحوی طراحی شده‌اند که با لولا به هم وصل هستند و به‌صورت کشویی باز‌و‌بسته می‌شوند. از ویژگی‌های خاص این کمد دیواری می‌توان به‌عمق زیاد و فضای دسترسی عالی اشاره کرد. کمد ترکیبی مناسب فضا‌های بزرگ است و پیشنهاد می‌کنیم اگر فضای کافی در اختیار ندارید، از این کمد استفاده نکنید.

کمد دیواری اتاق خواب نوجوان، جذاب و دوست‌داشتنی

اکثر نوجوانان به ظاهر اتاق خواب خود توجه ویژه‌ای دارند، در این بین کمد دیواری از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا طرح و رنگ آن جذابیت اتاق آن‌ها رو دو چندان می‌کند. کمد دیواری اتاق خواب دخترانه و پسرانه از لحاظ ظاهری با کمد دیواری اتاق خواب بزرگ‌سالان متفاوت است. معمولا در کمد دیواری اتاق خواب نوجوان از طرح‌ها و رنگ‌های شادتری استفاده می‌شود تا با روحیه آن‌ها سازگار باشد. برای تهیه کمد اتاق خواب نوجوان، حق انتخاب را به فرزندان خود دهید تا با توجه به علاقه خود کمد مناسب را انتخاب کنند.

انواع کمد دیواری اتاق خواب از لحاظ جنس ساخت

طراحان و تولید‌کنندگان کمد دیواری هیچ محدودیتی برای خود در ساخت کمد دیواری در نظر نگرفته‌اند و کمد‌ها را در جنس‌های مختلفی تولید کرده‌اند تا هر شخص با هر سلیقه‌ای امکان استفاده از آن‌ها را داشته باشد. انواع کمد دیواری از لحاظ جنس ساخت عبارت‌اند از:

•    کمد دیواری چوبی
•    کمد ام‌دی‌اف
•    کمد دیواری فلزی
•    کمد دیواری شیشه‌ای
•    کمد دیواری آینه‌ای
•    کمد دیواری ممبران
•    کمد دیواری لترون

این لیست، مهر تأییدی بر تنوع کمد دیواری از لحاظ جنس ساخت است. در ادامه برخی از مهم‌ترین انواع کمد دیواری از لحاظ جنس را معرفی می‌کنیم.

کمد دیواری چوبی با‌دوام و زیبا

کمد دیواری چوبی یکی از پرکاربرد‌ترین انواع کمد دیواری از لحاظ جنس تولید است. به‌طور معمول چوب‌ها حس آرامش و گرما را به فضای اتاق خواب القا می‌کنند و این حس، ناخود‌آگاه به وجود شما نیز انتقال پیدا می‌کند. اتاق خوابی آرام می‌خواهید،‌ بهتر است روی کمد دیواری چوبی حساب کنید. از آن‌جایی که اکثر لوازم اتاق خواب چوبی است، کمد دیواری چوبی به‌خوبی با سایر لوازم اتاق خواب مانند دراور لباس و تخت ست می‌شود. کیفیت و دوام بالا را می‌توان از دیگر مزایای کمد دیواری چوبی معرفی کرد.

کمد دیواری ام دی اف، محبوب و کاربردی

تنوع بالا در طرح و رنگ از مهم‌ترین دلایل محبوبیت کمد دیواری ام دی اف است. به‌طوری که می‌توان آن را با هر نوع سبک دکوراسیونی ست کرد. فرقی نمی‌کند کمد دیواری سرویس خواب عروس می‌خواهید یا کمد دیواری اتاق خواب نوجوان، در هر صورت کمد دیواری با جنس ام‌دی‌اف با توجه به نیاز خود پیدا خواهید کرد. در نهایت خرید کمد دیواری ام‌دی‌اف دکوراسیونی شیک و جذاب برای اتاق شما به ارمغان می‌آورد.

کمد دیواری اتاق خواب شیشه‌ای، خاص و کم‌نظیر

کمد دیواری شیشه‌ای را می‌توان به‌عنوان خاص‌ترین نوع کمد دیواری از نظر جنس ساخت معرفی کرد. این کمد‌ها به دو صورت کامل شیشه‌ای و نیمه‌ شیشه‌ای طراحی و تولید می‌شود. درهای کمد‌های کامل شیشه به‌جز شیشه با متریال دیگری مانند چوب یا فلز ترکیب نمی‌شوند. کمد‌های نیمه شیشه‌ای طوری طراحی شده‌اند که بخشی از در‌های این کمد مانند پنجره‌ای از شیشه تشکیل شده‌اند. شیشه‌های این کمد دیواری بسیار مستحکم و مقاوم هستند؛‌ با این حال، برخی ترجیح می‌دهند ریسک نکرده و از این کمد دیواری استفاده نکنند.

چه عواملی بر قیمت کمد دیواری اتاق خواب تأثیر‌گدار است

عواملی مانند جنس کمد، متریال استفاده شده و کیفیت تولید، به‌صورت مستقیم بر قیمت کمد دیواری اتاق خواب تأثیرگذار هستند. از طرفی شرکت تولید کننده و فروشگاهی که از آن کمد را تهیه می‌کنید نیز بر قیمت نهایی آن تأثیر دارند. فرقی نمی‌کند که کمد دیواری اتاق خواب نوجوان بخواهید یا کمد دیواری اتاق خواب عروس! نکته قابل توجه که در مرحله اول بر قیمت کمد دیواری تأثیر می‌گذارد، جنس و کیفیت ساخت کمد دیواری است. ترکیب رنگ و طرح کمد دیواری اتاق خواب نیز بر قیمت کمد دیواری اثر خواهد داشت. 

اینکه کمد دیواری اتاق خواب دونفره بخواهید یا کمد کوچک یک نفره، مشخص کننده میزان متریال استفاده شده در کمد است. پر‌واضح است هر‌چه میزان چوب، فلز و متریال استفاده شده در کالا بیشتر باشد، قیمت آن افزایش پیدا می‌کند؛ بنابراین ابعاد کمد دیواری نیز بر قیمت آن اثر‌گذار است.

9
0
0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
  • بله
  • خیر

درود بر شما! خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با
دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌
خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

دیدگاه شما

سؤالی دارید ؟ 53138 021

^